Yakında bir hayvanı evlat edinmek için zorunlu bir “farkındalık belgesi” mi?

Her yıl 750.000’den fazla hayvan sahiplenirken, Fransa maalesef çok üzücü bir rekora sahip. Aslında, her yıl yaklaşık 100.000 evcil hayvan, özellikle de köpekler ve kediler terk edilmektedir. Hükümet, bu terklerin kaynağı olan zorunlu satın almalarla mücadele etmek için bir belge hazırlamak istiyor. İkincisi, bir hayvanın evlat edinilmesiyle ilgili sorumluluklar hakkında gelecekteki potansiyel sahiplerini bilgilendirecektir.

Evcil hayvan oyuncak değildir

birlikte gülüyor gibi görünen köpek ve metresi
Kredi: Kosamtu / iStock

Tarım Bakanı Julien Denormandie şöyle diyor: “hayvan ne bir tüketim ürünü ne de bir oyuncaktır; sahip olmak, ondan sorumlu olmaktır”. Böyle söyledi, mantıklı ve henüz qHer yıl terk edilen hayvan sayısını gördüğümüzde, bu ifadenin herkes için doğru olmadığı anlaşılıyor. Evcil hayvan dükkanlarında görülen kesinlikle sevimli köpek yavrularının önünde direnmek gerçekten zor. Böylece çatlıyoruz, sonra köpek yavrusu büyüyor ve hayal ettiğimizden daha fazla yer kaplıyor. Bize de paraya mal oluyor ve ne yazık ki sonunu biliyoruz…

Bu nedenle bir köpeği ve diğer herhangi bir hayvanı sahiplenmek iyi düşünülmüş bir karar olmalıdır. Bir hevesle veya bir “coup de coeur” peşinden hayvan satın almayız. kaba bir nesne için yapabileceği gibi. Gerçekten de, satın aldıktan birkaç ay sonra bakmasanız bile umursamayan son moda konsolun aksine, bir evcil hayvan tüm hayatı boyunca size güvenecek…

Bu farkındalık sertifikası nedir?

köpekleri ziyaret eden bir barınakta bir aile
Kredi: davit85 / iStock

Adından da anlaşılacağı gibi, Bu sertifikanın temel amacı, gelecekteki potansiyel sahiplerini bir hayvanın sahiplenilmesiyle ilgili sorumluluklardan haberdar etmek olacaktır. Bu nedenle evlat edinenler veya alıcılar bu belgeyi bir barınak, yetiştirici, veteriner veya hatta bir evcil hayvan mağazası ile imzalamak zorunda kalacaklar. Böylece, müstakbel mal sahibi, bir hayvanı sahiplenmenin ne anlama geldiğini ve günlük olarak neleri kapsadığını öğrenmeyi taahhüt edecektir. Aşı, olası hastalıklar, tedavi ihtiyacı ve kimlik tespiti zorunluluğu ile ilgili sağlık sorunlarının yanı sıra maliyet konuları da ele alınacaktır. Sertifika ayrıca bir hayvanın fizyolojik ihtiyaçlarının yanı sıra davranışsal sorunları da tartışacaktır.

Özetle, Bir hayvanı sahiplenmek, her hayvan sahibinin bireysel sorumluluğundadır. Bu nedenle, herkesin bir hayvanı temelli olarak sahiplenmeden önce üstlendiği yükümlülüklerin farkında olması tercih edilir.

Hatırlatma olarak, benHayvanlara eziyet eden fiiller artık 2 yıl hapis ve 30.000 Euro para cezası ile cezalandırılıyor. Uygulanabilir para cezaları 450 ile 1500 € arasında değişmektedir. Ne yazık ki, şu anda birkaç yasal işlem başarılı. Bu nedenle, bu cezalar gerçekten caydırıcı değildir. Bu nedenle hükümet, hayvan istismarına karşı yaptırımları güçlendirmeyi planlıyor.

Bobtail, çok sağlam bir İngiliz Çoban Köpeği

Bir veterinere çevrimiçi danışabilir misiniz?