Whippet, büyük bir kalbi olan bir cüce gezginci

Cüce Tazı olarak da adlandırılan Whippet, gerçekten inanılmaz bir hayvandır. Köpeğinizde aradığınız şey varlık ve zarafet ise Whippet tam size göre! Etkileyici kas yapısıyla gerçek bir atlet ve başarılı bir sporcudur. Tatlı ve zeki, sizi cezbetmekte başarısız olmayacak.

Whippet’in hikayesi

tazı koşusu
Kredi: Lilia Kulianionak / iStock

sahip olmasına rağmen son derece eski kökenler (atalarının firavunların köpekleri olduğu anlaşılıyor), Whippet nispeten yeni bir cins. 1955 yılında FCI tarafından tanınmıştır. Birçok ırk, doğumunun kökenindedir. Gerçekten de, Greyhound, İtalyan Greyhound ile Fox Terrier ve Bull Terrier gibi Terrier tipi köpekler arasındaki bir karışımdan gelirdi. Adı “Sil! “, “Devam et! “. Ve haklı olarak, bu ifade, Kuzey İngiltere’de tavşan avlamak ve daha sonra köpek yarışları için Whippets yetiştiren madenciler tarafından kullanıldı. İkincisi, Greyhounds yetiştirmeyi tercih eden soylulardan gelen İngilizlerle aynı araçlara sahip değildi.

Whippet, zarif ve sağlıklı bir köpek

Çiçekli bir alanda tazı
Kredi: Bianca Grueneberg / iStock

Whippet, çok fazla varlık veren bir köpektir. Zarif kafa arabası, zarif çizgileri ve güçlü kas yapısı onu son derece popüler bir köpek yapar. Saçları kısa ve elbisesi her renkte olabilir. Başı uzundur ve namlu hizasında daha zarif hale gelir. Bakışları çok etkileyici ve gözleri parlıyor. Kulakları oldukça küçük, ince ve sarkıktır. Tıpkı Greyhounds gibi, göğsü de son derece gelişmiştir ve ince göbeğiyle tezat oluşturur. Whippet, ona bu özellikle zarif görünümü veren uzun, ince bacaklara sahiptir. Çok ince, kuyruğu hafifçe kavisli ve dizlerinin arasında alçakta taşınır. Sanılanın aksine, Whippet sağlıklı bir köpektir. Kısa tüylü köpeklerin çoğu gibi o da soğuktan ve kötü havadan korkar.

Whippet, ayrılmış bir köpek, ancak efendisine çok yakın

tazı metresine sarılma
Kredi: Zbynek Pospisil / iStock

Doğal olarak çok sakin olan Whippet, yalnızca çok nadiren havladığı için genellikle takdiri için takdir edilir. Aksi halde, bİnsanına çok bağlı olmasına rağmen, çoğu Tazı gibi, o değil sevgi açısından en açıklayıcı değil, ama efendisini memnun etmeyi sever. Birlikte yaşaması ve eğitmesi kolay, çok oyuncu olmasa da çocuklarla iyi anlaşır. Bir evde olduğu kadar bir apartman dairesinde de hayatı takdir edecektir. Nihai yarış köpeği, en sevdiği eğlence koşuyor ve onu bir sürüşte takip etmek için beklemeniz gerekecek, çünkü 60km/s hıza ulaşabiliyor!

Bir Whippet köpeğinin maliyeti nedir?

Bir Whippet LOF’un satın alma fiyatı 700 ile 1000 Euro arasındadır. Ancak bu fiyat ortalamadır ve yetiştiriciye, köpeğin soyuna, yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir.

Demek bu kadar, Whippet’a mı aşık oldun? Bir köpeği sahiplenmenin uzun yıllar sana bağlı olduğunu asla unutma. Bu yüzden başlamadan önce dikkatlice düşünün.

uluslararası barışın küçük koruyucuları

Köpeğinizin kökenini öğrenmek için bir DNA testi yapın