Shar-Pei, kimseyi kayıtsız bırakmayan fiziksel bir köpek

“Hey, bu sabah köpeğini ütülemeyi unuttun mu?” Hangi Shar-Pei sahibi köpeği hakkında böyle bir şaka duymadı ki? Su aygırı başı ve buruşuk derisiyle kesin olan bir şey var: Shar-Pei kimseyi kayıtsız bırakmıyor! Alışılmadık fiziğini takdir etseniz de etmeseniz de, bu küçük köpek daha iyi bilinmeyi kesinlikle hak eden gerçek bir aşk topudur.

Shar-Pei’nin hikayesi

Bir ağaç gövdesi üzerinde küçük Shar-pei
Kredi: Pack-Shot / iStock

Shar-Pei, Çin kökenli bir köpektir. Bu cins kesinlikle çok eskidir, çünkü iki bin yıldan daha eskiye dayanan ve Shar-Pei görünümüne sahip köpekleri temsil eden arkeolojik kalıntılar Çin’de bulunmuştur. Bunlar, Han hanedanının kazılarından sonra ortaya çıkarılan heykelciklerdir. O zamanlar Shar-Pei, Çinli köylüler tarafından Çin’in güney kıyı bölgelerinde bekçi ve av köpeği olarak yetiştirildi. Daha sonra, Shar-Pei bir dövüş köpeği olarak eğitildi. Bununla birlikte, diğer daha güçlü ırklar yavaş yavaş bu türün yerini aldı ve Shar-Pei neredeyse ortadan kayboldu. Neyse ki, hala bir düzine Shar-Pei’ye sahip olan bir Hong Kong yetiştiricisi, bir arkadaşıyla birlikte, türü tamamen yok olmaktan kurtarmaya karar verdi.

Eşsiz bir fiziğe sahip küçük bir köpek olan Shar-Pei

Kahverengi shar-pei ayakta
Kredi: Julesru / iStock

Shar-Pei’nin tüm özelliği kırışıklıklarında yatmaktadır. Gerçekten de, kesinlikle fark ettiğiniz gibi, Shar-Pei baştan ayağa kırışmış bir deri ile kaplıdır. Bu cilt çok kısa ve kıllı bir saç tarafından korunur. Ancak astarı yoktur, bu da onu soğuğa karşı çok hassas hale getirir. Shar-Pei’nin rengi her zaman birleşik olmalıdır ve beyaz dışında tüm renklere izin verilir (siyah, kahverengi, bej, açık kahverengi, mavi ve krem). Küçük gözleri çatık ve uzun kuyruğu yüksek ve kıvrık taşınır. Ayrıca üçgen şeklinde çok küçük sarkık kulakları ve onu çok sevimli yapan su aygırı gibi görünen bir kafası var. Ayrıca Shar-Pei çok sağlam ve kompakt bir gövdeye sahiptir. 44 ila 51 cm boyutlarında ve 18 ila 25 kg ağırlığındadır.

Shar-Pei, çok sevecen ama biraz tembel

Shar-pei uzanmış uyuyor
Kredi: djiledesign / iStock

Shar-Pei gerçek bir tutkal kabıdır. Sahiplerine çok yakın, mükemmel bir aile köpeğidir. Eğitilmesi çok kolay, ilgi odağı olmak için her zaman elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Ayrıca çok atletik bir köpek olmadığı için apartmanda yaşamakta da sorun yaşamayacaktır. Fiziksel aktivite açısından çok iddiasız, günde üç yürüyüş onun için fazlasıyla yeterli olacaktır. Ayrıca Shar-Pei temizliğe düşkündür ve yakın çevresinde kendini rahatlatmaktan nefret eder. Bu nedenle, çevresini koklama fırsatını da yakalayabileceği uzun yürüyüşlere çıkarmanız hala tavsiye edilir. Bir önceki paragrafta belirtildiği gibi, ceketi soğuğa dayanmasına izin vermiyor ve sudan da nefret ediyor.

Shar-Pei’yi benimsemenin maliyeti nedir?

Ortalama olarak, bir Shar-Pei’nin fiyatı 800 ila 1200 Euro arasındadır. Yetiştiricilere bağlı olarak, bir dişi için bir erkekten daha fazla ödeme yapabilirsiniz.

dijital empreintes köpek versiyonu

Köpeklerde hadım: yöntem, avantajlar, dezavantajlar, alternatifler