Rhodesian Ridgeback, aslan köpeği lakaplı bir köpek

Aslan köpeği lakaplı Rhodesian Ridgeback, adını menşe ülkesi Güney Afrika’da aslan avında kullanılmasından alır. Avlanma (özellikle yaban domuzu ve büyük av hayvanı) güçlü noktalarından biri olmaya devam ediyorsa, artık daha çok körler için rehber köpek veya molozlarda kurtarma köpeği olarak kullanılmaktadır. Fransa’da hala pek bilinmeyen çok yönlü ve zeki bir köpekle tanışmak!

Rhodesian Ridgeback’in kısa tarihi

çimenlerde yatan rodezya ridgeback
Kredi: tkatsai / iStock

Rhodesian Ridgeback’in tarihinin ilk sayfaları Güney Afrika’da yazıldı. 17. yüzyılda Avrupalı ​​yerleşimciler bavullarına farklı cins köpekleri götürdüklerinde: Mastiffler, Greyhounds, Saint-Hubert… özellikle avlanmak için. Ancak, bu köpekler görevlerini yerine getirmek için hızla zorlu koşullarla karşı karşıya kaldılar. Avrupalılar daha sonra seçimler yapmaya başladılar. Daha sonra, Khoikhoi kabilelerinin (veya Hottentots’un) avlanmak için kullandığı sırt tepeli bir köpekle haçlar yapıldı. Mesleği oyun ve köşe kedilerini kaldırmak olan Rhodesian Ridgeback böyle doğdu. özellikle sürünün diğer üyeleriyle birlikte daire çizdiği aslan. Orijinal standardının Rhodesia’da (Güney Afrika) hazırlanması 1922 yılına kadar değildi. Rodezya Ridgeback ırkı 21 Şubat 1955’te FCI tarafından resmen tanındı.

Rhodesian Ridgeback, orijinal bir fiziğe sahip bir köpek

Bir gölün kenarında poposu havada yatan Rodezya ridgeback köpeği
Kredi: AsyaPozniak / iStock

Rhodesian Ridgeback’in bir dorsal krete sahip olma ayrıcalığı vardır, yani ceket, ceketin geri kalanına zıt yönde büyür. İkincisi omuzların arkasından başlar ve giderek daha ince hale gelen kalça noktasına kadar uzanır. Bu özgünlüğün dışında saçları kısa, oldukça yoğun ve pürüzsüzdür. Elbisesinin rengi açık buğdaydan kırmızı açık kahverengiye kadar değişebilir. Göğüste veya bacakların uçlarında birkaç beyaz nokta olabilir. Başı uzundur ve vücudun geri kalanıyla uyumludur. Kulakları yüksek ve sarkıktır. Büyük, yuvarlak şekilli gözleri genellikle siyah veya kahverengidir. Tabanda kalın olan kuyruğu, ucuna doğru incelir. Rhodesian Ridgeback, 40 kiloya kadar ağırlığa sahip olabilir ve omuzlarında yaklaşık 70 santimetre ölçebilir!

Le Rhodesian Ridgeback, un chien çok değerlikli

Metresinin yanında deniz kenarında yatan Rodezya Ridgeback köpeği
Kredi: Alas_spb / iStock

bu çok yönlülük Rhodesian Ridgeback’i en iyi tanımlayan kelimedir. Aynı zamanda av köpeği, çoban, bekçi ve refakatçi, her cephededir. Oyuncu ve uysal bir köpektir. Sağlam bir eğitim gerektirir, ancak her zaman yumuşaklık ve doğrulukla. Yaşadığı yer ile ilgili olarak, kendini zorlamak için yeterince dışarıda olduğu sürece bir eve veya daireye eşit derecede iyi uyum sağlayacaktır.. Gerçekten de, Rhodesian Ridgeback, sportif geziler sırasında stresi atması gereken gerçek bir üst düzey atlettir. Bütün gün uzanmak için gerçekten yapılmadı.

Bir Rhodesian Ridgeback’i benimsemenin maliyeti nedir?

Bir Rhodesian Ridgeback’in satın alma fiyatı 1000€ ile 1500€ arasındadır. Ancak bu fiyat tahmini olarak kalır, çünkü köpeğin cinsine, cinsiyetine ve yaşına göre değişebilir.

Köpeğinizin yaşının insan yılı cinsinden karşılığı nedir?

Köpeğimin burnu sağlığı hakkında ne diyor?