Olağandışı Fiziğe Sahip 10 Köpek Irkı

Bugün var olan tüm köpek ırkları arasında, bazıları orijinal fiziksel özellikleriyle gerçekten öne çıkıyor. Dreadlocks, tüysüz, yuvarlak başlı, buruşuk cilt… inanılmaz köpeklerimiz bizi şaşırtmadı!

1- Çin Tepeli Köpek

Çin Tepeli Köpek
Kredi: tsik / iStock

Şaşırtıcı görünümlü köpeklerin topunu açan ilk köpek, Çin Tepeli’dir! İle birlikte çıplak vücudu ve aslan yelesi, o dünyanın en orijinal köpeklerinden biridir. Fiziği her zaman aynı fikirde değildir ve genellikle “dünyanın en çirkin köpeği” olarak seçilir. Sevin ya da sevmeyin, Çin Tepeli hala çocukları seven, uysal, mutlu, şanslı küçük bir köpektir.

2- Perulu Tüysüz Köpek

Peru Tüysüz Köpek
Kredi: nok6716 / iStock

Bu köpek de özgün görünümüyle 10 köpek ırkı arasındaki yerini hak ediyor! Tüysüz, ayrıca birkaç dişten yoksundur. Çok filiform morfolojisi, ona Greyhound ile bazı benzerlikler verir. Efendisine yakın, tanımadığı insanlara karşı korkak olabilir. Sakin bir mizaçla, yaşlılar için mükemmel bir arkadaştır.

3- L’Amerikan Zorbası

chien amerikalı kabadayı
Kredi: GoDogPhoto / iStock

American Bully’nin özelliği, onun çok tıknaz, güçlü morfolojisi ve büyük boy kafası. Bu özel görünüm bazen korkutucu olabilir, ancak tekrar düşünün: American Bully bir aşk topundan başka bir şey değildir! Sevgi dolu ve büyük bir duyarlılıkla donatılmış, tüm aile için ideal bir arkadaştır.

4- Le Bull Teriyeri

Chien Bull Teriyeri
Kredi: VictorRicoFoto / iStock

Karşılaştığında bazı insanları korkutmaya meyilli bir köpek daha: Bull Terrier! Bin şükür arasında tanıyoruz kafasının yuvarlak şekli ve minik gözleri. Genellikle saldırgan olarak algılanır, bu itibarı bir dövüş köpeği olarak kökeninden alır. Bugün, onun hakkında kesinlikle korkutucu bir şey yok, hem insanlarla hem de diğer hayvanlarla eğlenceli, sevecen ve çok sosyal bir köpek.

5- Le Bedlington Teriyeri

Chien Bedlington Teriyeri
Kredi: Sergey Tikhomirov / iStock

Hayır hayır, o bir koyun değil… ama bir köpek! Ve daha spesifik olarak bir Bedlington Teriyeri. Büyük Britanya’da ortaya çıkan bu köpeğin kökenleri 200 yıldan daha eskiye dayanmaktadır. ile ayırt edilir güzel kıvırcık saçları ve belli belirsiz Bull Terrier’i hatırlatan kafası. Gerçekte, aslında kafasının şekli değil, tıraş olma şeklidir!

6- Le Chow Chow

Chien Chow Chow
Kredi: Iurii / iStock

İle birlikte büyük bir oyuncak ayıya benziyor, Chow Chow kucaklanmak için yapılmış izlenimi veriyor. Ancak inanılmaz fiziğinin yanı sıra, bu köpeğin özelliği onun karakterinde yatmaktadır. Çok çekingen ve bağımsız, onun kediye köpekten daha yakın olduğu söylenir.

7- Le Komondor

Chien Komondor
Kredi: slowmotiongli / iStock

Köpeğinizi tımar etmek için saatler harcamak sizi korkutmuyorsa, size Komondor’u sunuyoruz! Her biri 20 ila 30 santimetre uzunluğunda binlerce dreadlock ile, bu köpek eşsiz bir görünüme sahiptir ve çok fazla bakım gerektirir. Aslen Macaristan’dan, bin yıldan fazla bir süre önce çoban köpeği olarak kullanıldı. Koyunların arasında kaybetmemeye dikkat edin!

8- Shar Pei

Shar Pei köpeği
Kredi: Ansaharju / iStock

Shar Pei’nin av köpeği olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Tarafından kolayca tanınır onun buruşuk cildiözellikle baş ve boyunda. Ayrıca arkadaşı Chow Chow gibi mavi bir dile sahip olma özelliğine de sahiptir. Çok canlı ve hareketli olmayan bir köpektir ve bu nedenle düzenli olarak dışarı çıkarılması şartıyla apartmanda yaşamaya mükemmel uyum sağlar.

9- Xoloitzcuintli

tüysüz köpek
Kredi: Ekaterina Gorokhova / iStock

Xoloitzcuintli sadece telaffuz edilemeyen ismiyle değil, aynı zamanda inanılmaz fiziğiyle de öne çıkıyor. Dahası, yolunu kesişen insanları nadiren kayıtsız bırakır. Bazen kafasındaki küçük bir tutam saç dışında tamamen çıplakköpek alerjisi olan kişiler için ideal köpektir.

10- Puli

Puli köpek
Kredi: Bigandt_Photography / iStock

Bazen bir paspasla karşılaştırıldığında, Puli’nin saçı Komondor’u andırıyor. Yine Macaristan’dan, 11. yüzyılda da çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Tüm saçlarıyla uğraşmak istemeyen bazı Puli sahipleri, kolaylık sağlamak için onları keser.

Dünyadaki en yaygın köpek isimlerini keşfedin

Köpek mamasından yetişkin mamasına ne zaman geçilir?