Öğrenmemiz gereken 4 köpek bilgeliği

Köpekler ve genel olarak hayvanlar, insanların bazen kaybetmiş gibi göründüğü doğal bir sağduyuya sahiptir. Doğayla uyum içinde yaşayın, bedeninizi dinleyin, egonuzu bir kenara bırakın, kalbinizi takip edin, başkalarına dönün vb. Hayvanlarda bulunan ve örnek almamız gereken hikmetler çoktur. Gerçeklerden çok uzak hissediyorsanız, hayatınıza biraz anlam katmak istiyorsanız, köpek dostlarımızın bize aktardığı bu birkaç güzel değerden ilham alın.

trüf üzerinde bir kalbi olan iki köpek
© fotyma – iStock

1- Sadelik

Bilge Lao Tzu dedi ki “Sahip olduklarıyla nasıl tatmin olunacağını bilmek, mutluluğun en yüksek derecesini oluşturur.”. Ne yazık ki içinde yaşadığımız tüketim toplumu bizi sürekli olarak bu ilkeye aykırı yaşamaya itiyor… Köpeklerimizde durum böyle değil! Aslında, hayvanlar yaşamaktan mutlular, oldukça basit. Bir köpek, günlük yürüyüşünü dünyadaki en sevdiği kişiyle paylaştığı için muhteşem bir şey olarak görür: siz. Yolunu değiştirdiğinden beri bir hafta geçmiş olması önemli değil. Bu tekrarlayan yolculuktan kesinlikle bıkmış olsanız da, o hala çok mutlu görünüyor. Bu sadelik, doğanın ve hayvanların bize öğrettiği hikmetlerden biridir. Öyleyse, elimizdekilerle (ve bunlarla) şimdiki zamanın tadını çıkaralım!

2- Tolerans

Bu dünyadaki hiçbir varlık diğerine benzemez, hepimiz eşsiziz ve bu dünyanın güzelliğini yapan şey. Ne yazık ki, insanlar, hiçbir yargılama göstermeyen hayvanlardan farklı olarak, genellikle farklılıkları kabul etmekte zorlanırlar. Aslında, senin köpek oynadığı arkadaşının siyah, beyaz, bej, kahverengi, benekli veya uzun tüylü olmasına aldırmaz. Bu onlar için sorun teşkil etmez ve haklılar! O halde köpek dostlarımız gibi daha fazla hoşgörü gösterelim.

3- Vücudunuzu dinleyin

Sağlıklı beslenin, iyi uyuyun, hareket edin, düzgün nefes alın… iyi sağlığın temelidir, ancak bunu yapmak için mutlaka zaman ayırmıyoruz. Hayvanlar ise iyi durumda bir beden olmadan iyi yaşayamayacağını bilirler. Köpeğiniz kalkmadan önce uzun süre esniyor, kendini iyi hissedecek kadar uyuyor vb. Vücudunuzla ve “hayvan” kökeninizle yeniden bağlantı kurmak için, farkındalık uygula! Nasıl yapılır ? Yürürken, nefesinizle yeniden bağlantı kurmak için zaman ayırın, çok sorulduğunda hayır demeyi öğrenin, biraz kestirmeye zaman ayırın, belirli akşamları veya hafta sonları kendinizi ağlardan ayırın, vb.

4- Bırakmak

İçinde yaşadığımız toplum bizi erken yaşlardan itibaren kendimizi aşmaya, diğerlerinden daha iyi olmaya, falandan daha güzel olmaya, komşudan daha güçlü olmaya vb. Bu ulaşılmaz talepler bazen bizi derin bir rahatsızlığa sürüklüyor. Mükemmellik yoktur, bu yüzden kendinizi olduğu gibi sevmenin ve derinden sevmenin zamanıdır. Onlar için bir şeyler ters gittiğinde, hayvanlar yeniden başlayana kadar nasıl geri adım atacaklarını bilirler. Bunu kabul ederek aynısını yapın ne zaman kendimize zaman ayırabiliriz iyi gitmiyor ve ne pahasına olursa olsun bizi geçmeye çalışmıyor.

Geleceğin rehber köpeğini evinize nasıl kabul edersiniz?

2021’de Fransızların en sevdiği 20 köpek ırkı