Mavi gözlü 5 köpek ırkı, genetik yatkınlık

Yavru kediler veya insan bebekleri gibi, köpek yavruları da cinsi ne olursa olsun mavi veya gri-mavi gözlerle doğarlar. Bu tanınabilir renk, gözde pigment olmamasına karşılık gelir. Büyüdükçe, pigmentler yavaş yavaş aktive olacak ve yavrunun gözlerine son rengini verecektir. Bu pigmentler, çoğunlukla kahverengiye dönene kadar irisi az ya da çok koyulaştırır. Bu nedenle mavi gözlü bir köpeğin irisinde melanosit yoktur.

Ama bu pigment eksikliği neden kaynaklanıyor? Her zaman mavi gözlü köpek ırkları var mı? Bu makalenin geri kalanında keşfedeceğimiz şey budur.

Mavi gözler nereden geliyor?

bir husky'nin mavi gözlerini kapat
© hibrit – Unsplash

Köpek dostlarımızın çoğunlukla kahverengi gözleri olmasına rağmen, suda nane gözlü bir köpeğe rastlamak nadir değildir. Nasıl olur? iyi ki var bil dört faktör Bu, bir köpeğin mavi gözlerini yetişkinliğe kadar korumasına neden olabilir.

İlk faktör, başarısız hücrelerin göçü. Bu sadece hücrelerin rollerini oynayamadıkları ve irisin pigmentasyonunu sağlayamadığı anlamına gelir.

bu merle geni Avustralyalı Çoban’da çok sık rastlanan, sadece onu adlandırmak gerekirse, bir köpeğin mavi gözlere sahip olmasına neden olabilen bir faktördür. Gerçekten de, önceki bir makalede gördüğümüz gibi, merle geni, köpeğin kürkünün ve göz pigmentasyonunun belirli kısımlarını engeller.

Albinizm mavi gözler için de olumlu bir faktördür. Genetik ve kalıtsal hastalık, diğer türlerde olduğu gibi melanin üretiminin azalmasına veya tamamen yok olmasına neden olur.

Son olarak, olabilir kaplama ile ilgisi olmayan bir gen. Buna çekinik gen denir.

Mavi gözlü bazı köpek ırkları:

Bazı köpek ırklarının mavi gözlü olmaya genetik bir yatkınlığı vardır. Bu yarışlardan birini seçerseniz, masadayken size uzun süre bakan bir çift mavi göze sahip olma şansınız oldukça yüksek olacaktır.

Sibirya kurdu

mavi gözlü sibirya kurdu
© format35 – iStock

Kurda benzeyen görünümü ve vahşi bakışlarıyla bin kişi arasında tanınan Husky, mavi gözlü olması nadir olmayan köpeklerden biridir. Gözleri çok sık delici ve inanılmaz derecede nettir, öyle ki onların içinde boğulabilirsiniz. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, bu yatkınlıktan bir mutasyonun sorumlu olacağını gösterdi. Bu, 18. kromozom üzerindeki 98.600 baz çift DNA’nın bir bölümünün bir kopyası olacaktır. Sonuncusu, memelilerde gözün gelişiminde rol oynayan ALX4 genine yakındır.

Avustralyalı Çoban

mavi gözlü avustralya kurdu
© ilona-frey – Unsplash

Avustralya Çobanlarında mavi gözler de çok yaygındır. Bu, daha önce tartıştığımız merle geni ile ilgilidir. Ayrıca, mavi ve kırmızı olmak üzere iki çeşidi bulunan üç renkli güzel renklerinin kaynağı da bu gendir.

Sınır Collie

mavi gözlü kenar tutkalı
© Ksenia-Raykova – iStock

İskoçya kökenli küçük bir köpek olan ve çoban köpeği olarak yetenekleriyle tanınan Border Collie, herkes tarafından sevilen bir köpektir. Aynı zamanda onu mavi gözlere yatkın hale getiren merle genidir.

Le Corgi hırka

corgi hırka mavi gözler
© Rabinger-Fotoğrafçılık – iStock

Corgi’nin iki çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Pembroke en iyi bilinenidir, çünkü İngiltere Kraliçesi’nin aşık olduğu kişidir. Ancak Corgi hırka, güzel merle rengini gösterebilmek de dahil olmak üzere harika niteliklere sahiptir! Bu nedenle, cinste mavi gözleri tercih eden bu gendir.

Shetland Çoban Köpeği

mavi gözlü shetland çoban köpeği
© 3sbworld – iStock

İskoçya’dan bir başka köpek olan Shetland Çoban Köpeği, uzun saçlı ve Border Collie’nin yakın bir kuzeni olan küçük, zarif bir köpektir. Aynı zamanda bu cinste mavi gözleri destekleyen merle genidir.

Barınaktan sahiplenmeden önce kendinize sormanız gereken birkaç soru

Doberdane’ı hiç duydunuz mu?