Köpeklerin zaman duygusu var mı?

Garip bir şekilde, köpekler genellikle saatin kaç olduğunu biliyor gibi görünüyor. Gerçekten de çoğu, sahibi işten eve gelmeden 15-20 dakika önce kapıya yöneliyor. Diğerleri kase zamanı geldiğinde gitmesine izin vermez. Ama bu tüy yumaklarının saati yok… Peki bunu nasıl yapıyorlar? Onların zaman duygusu var mı?

Köpeklerin zamanın geçişi hakkında bir fikri var

Uppsala Üniversitesi’nden İsveçli araştırmacılar soruyu incelediler. Bunu yapmak için onlar çalıştı 12 köpek ve sahipleri. İkincisi, değişen uzunluklarda dönemler için yoktu. Sonra geri geldiler. Bilim adamları bunu fark ettiler efendiler ne kadar uzun süre gittiyse, köpekler onları tekrar görmekten o kadar mutlu oldular..

Bu hayvanlar bu nedenle belirli bir zaman kavramı hangi geçmişti. 30 dakikalık kısa bir yokluk ile 2 saatlik uzun bir süre arasındaki farkı söyleyebilirler. Ama nasıl ?

Dahili saat

bu hayvanların bir çeşit biyolojik saati var hangi denir sirkadiyen ritim. Bunlar, 24 saatlik döngülerde periyodik olarak meydana gelen fiziksel, zihinsel ve davranışsal değişikliklerdir. Gerçekten de, vücudun birçok parametresi tekrarlayan günlük kalıplarla gelişir: vücut ısısı, belirli hormonların üretimi, beyin aktivitesi…

bu bedensel duyumlar köpeğinizin de zamanla gelişir. Örneğin, artan açlık ve guruldayan bir karın, beslenme zamanının neredeyse geldiğinin işaretleri olabilir.

bir saat ile köpek
Kredi: Freepik

Çevre hayvanları yönlendirir

Bazı günlük olaylar az ya da çok sabit saatlerde varış: postacının, otobüsün veya trenin geçişi, öğlen saatlerinde alt kattaki restoranın sesleri ve kokuları, yoğun saatlerde trafik sıkışıklığı ve araba kornaları, küçük komşunun piyano çaldığı zamanlar, kumsallar güneşin battığı zamanlar. ışınları köpeğinizin sepetini aydınlatır ve ısıtır…

Hayvanlar çevrelerinden gelen sinyallere çok duyarlıdırlar. Ve belirli eylemleri (işten eve gel, kaseyi ver, vb.) her zaman bu sinyallerden biri etrafında yaparsanız, köpeğinizin sonu gelebilir. iş arkadaşı ikisi birden. İlk etkinliğin varlığı, ikincisinin de zamanı olduğunu duyurur.

Köpekler havanın kokusunu alabilir

Columbia Üniversitesi’nde köpek psikolojisi profesörü olan Alexandra Horowitz, köpeklerin koku duyularıyla havayı yargılayabileceklerini düşünüyor. Bir efendi evden ayrıldığında, onun koku yavaş yavaş azalır. Her gün belirli saatlerde ayrılır ve geri dönerse, köpek, kokusunun yoğunluğu belirli bir eşiğin altına düştüğünde her zaman geri geldiğini fark edebilir. Bir başka olasılık da, evin gün içinde gelişen diğer kokuları sayesinde zamanın akışını takip etmesi olabilir.

Her durumda, köpeklerin gerçekten de belirli bir zaman kavramı var gibi görünüyor. Ancak, muhtemelen bizimkinden farklıdır. Ancak bilim adamları çalışmalarına daha yeni başladılar. köpek bilincinin derinliklerine yolculuk. Ve hala keşfedecekleri bir sürü köşesi var! Devam edecek…

Köpek koklar
Kredi: Birgl / Pixabay

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpekler kendilerini aynada tanır mı?

Köpek bıyıkları hakkında bilmeniz gereken 5 şey!

Köpek yetenekleri hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Köpeğinizle yurtdışına seyahat edebilir misiniz?

İngiliz Setter, büyüleyici bir av köpeği