köpeklerin hafızası

Hepiniz köpeğinizin bir hafızası olduğunu fark etmişsinizdir. Her şeyi öğrenebiliyor, efendilerinin kim olduğunu, ikramlarının nerede tutulduğunu, nelerin yasak olduğunu çok iyi biliyor… Anılar aynı zamanda hayvanınızın kimliğidir. Evet, köpeklerin anıları vardır, ama ne tür? İnsanınkine benzer mi? Size köpek beynine küçük bir gezi sunuyoruz!

kısa süreli hafıza

Kısa süreli bellek, köpeklerde ve insanlarda bulunan birincil bilgi depolama türüdür. O izin verir az önce olan şeyleri kısaca hatırla. Bu, ortada durmadan eksiksiz eylemler gerçekleştirebilmek için gereklidir. Örneğin, bir köpek bir ses duyar ve şüpheli odaya yönelirse, yol boyunca ne yaptığını unutmamalıdır. İnsanlarda, bir cümlenin başlangıcını bitirene kadar hatırlamanıza da izin verir.

Ancak bu ezberleme kısa ömürlüdür: bir çalışma derecelendirdi 2 dakika köpek beyni için. Daha sonra bilgi ya hızla silinecek ya da uzun süreli belleğe aktarılacaktır. Bununla birlikte, köpeklerin performansları, hayvanların ortalamasının (27 saniye) oldukça üzerinde kaldıkları için hiç de felaket değildir.

Chien nokta d'sorgulaması
Kredi: Alphaspirit / iStock

uzun süreli hafıza

Bilgileri aylarca veya yıllarca saklayabilir. 2 türü vardır: bildirimsel bellek ve bildirimsel olmayan bellek.

Bildirimsel olmayan (veya örtük) bellek

Bunlar, erkeklerin ve köpeklerin özümsediği şeylerdir. bilinçsizonlara otomatizm : yürümeyi, koşmayı, bisiklete binmeyi, kayak yapmayı öğrenmek… Klasik koşullanma başka bir örnektir.

Bildirimsel (veya açık) bellek

Bunlar olabilecek maddeler hatırladı ve hangimiz farkında olmak. Bu bellek 2 alt tipe ayrılmıştır:

  • anlamsal bellek. Dünya hakkındaki tüm bilgimizi, bilinçli olarak öğrendiğimiz gerçekleri içerir. Erkeklerde ise okul sıralarında ezberlediğiniz Fransa tarihi örneğini verebiliriz. Bunlar, deneyimlemeden muhafaza ettiğiniz şeylerdir. Köpeklerde belirli kelimelerin (insan isimleri, oyuncaklar vb.) anlamlarını öğrenmek olabilir.

  • Bölümsel hafıza. Kişisel olarak yaşanmış olayları içerir: geçen hafta sonu aile yemeği, son tatilin kumsal yürüyüşleri… Bu tür bir hafızanız yoksa, sadece anı yaşarsınız ve geçmişini bilinçli olarak hatırlayamazsınız. Bu hafıza aynı zamanda kendini geleceğe yansıtabilmek için de gereklidir. İnsanların epizodik hafızaya sahip olduğu oldukça açık, ancak araştırmacılar bunun köpeklerde de geçerli olup olmadığından emin değiller. Bazı deneyler, bir tane olduğunu gösteriyor gibi görünüyor, ancak bilim camiasında hala çok fazla tartışma var.

hatıra plajı yürüyüşü
Kredi: DGLimages / iStock

duyusal hafıza

Şuna dayanmaktadır: 5 duyunun algıları : Gördüklerimiz, kokladıklarımız, duyduklarımız, tattıklarımız veya dokunduklarımız. Algılanan tüm veriler bu bellekten geçer. Tüm bilgileri alan, çok kısa bir süre (birkaç milisaniyeden birkaç saniyeye kadar) saklayan, sonra unutan veya diğer bellek türlerine aktaran bir tür hunidir.

Sonuç olarak, köpeklerin bir oldukça büyük bellek. Ama beni yanlış anlama, bu onların arkanı döndüğünde ayakkabılarını çiğnememen veya tabağını dürtmemen gerektiğini unutmuş gibi yapmalarını engellemeyecek!

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpeklerin zekası üzerine çalışma: sıralamanın en üstündeki ırklar!

Dünyanın en zeki köpeği Chaser ile tanışın

Köpeğinize numaralar nasıl öğretilir: tüm ipuçlarımız!

Köpek kimliği neden önemlidir?

Karelya Ayı Köpeği, güçlü bir karakter ve altın kalpli