Köpeklerde hadım: yöntem, avantajlar, dezavantajlar, alternatifler

Lköpeğin hadım edilmesi bir operasyondur çok sık. Dişi köpeğin kısırlaştırılmasından bile daha basittir. Ancak hassas bir konu. Yaklaşma zamanı geldiğinde, bazı ustalar korkuya kapılır ve şüpheler ortaya çıkar. Bu nedenle, bu uygulamanın, avantajlarının, dezavantajlarının ve alternatiflerinin bir envanterini çıkarmanın zamanı geldi.

Köpek hadım nasıl çalışır?

Ameliyattan önce

Veterineriniz bir anestezi öncesi değerlendirme. Köpeğinizin sağlık durumunu kontrol etmek için size bir kan testi önerebilir. Bu, anestezi protokolüne uyum sağlamasına veya önceden tedavi edilebilir bir problem olması durumunda hadım etmeyi ertelemesine izin verir (eğer bir kolaylık kastrasyon ise, acil bir durum değildir, bu nedenle sağlıklı hayvanlar üzerinde yapılmalıdır).

Ameliyat

altında bir ameliyattır. genel anestezi. Köpek sabahları aç karnına gelir. Veteriner onu uyutarak başlar. Ardından asepsi (bir nevi bölgenin temizliği) yapar. Bir sonraki adım, testisleri tek tek çıkarmak için köpeğinizin testislerinin önünde bir kesi yapmaktır. Son olarak farklı kumaşlar dikişlerle kapatılacaktır.

Bazı özel durumlarda, kesi biraz daha aşağıda (örneğin skrotal hastalık durumunda skrotum seviyesinde) veya daha yüksek (örneğin skrotal hastalık durumunda kasık veya karın seviyesinde) yapılabilir. kriptorşidibir veya her iki testisin pozisyonunda bir anormallik).

ameliyattan sonra

Hayvan daha geç uyanır ve gün içinde eve gidebilir. İlaç da alacak herhangi bir ağrıyı tedavi et. 10 ila 12 gün sonra veterinerinize geri dönmeniz gerekecektir. kontrol yarayı ve dikişleri çıkarın.

ameliyat
Kredi: Peoplecreations/Freepik

Artılar ve eksiler

Köpek hadım etmenin faydaları

– Sorunlu davranışları azaltır : kavgalara ve yaralanmalara yol açabilecek saldırganlık ve bölgesellik, sık sık kaçma, idrar işaretleme, geçen dişileri üst üste koyma girişimleri…

– Çeşitli hastalıkları önler: hormona bağlı tümörler (testis veya perianal), benign prostat hiperplazisi, perine fıtığı (anusa yakın bölgede organların yer değiştirmesi)…

– Bazı hastalıkların tedavisinin bir parçasıdır : hormona bağlı tümörler, testislerin pozisyonundaki anormallikler (kriptorşidizm), testis torsiyonu, çok sayıda prostat hastalığı vb.

– Köpeğiniz saldırı ırklarına aitse hadım etme yasal bir zorunluluktur. birinci kategori (Pitbull, Mastiff, Tosa soyağacı olmayan).

kastrasyon faydaları kelime bulutu
Kredi: Wordle

Köpek hadım etmenin dezavantajları

– Köpek asla yavruları olamaz. Sterilizasyon, sterilizasyon durumunda açıkça istenen hedeftir, ancak bunun geri döndürülemez olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle, köpeğinizi asla üremeye sokmak istemediğinizden emin olmalısınız. Bununla birlikte, her şeyden önce, köpeklerin psikolojik olarak iyi hissetmek için üremeye ihtiyaçları olmadığı için, bu, her şeyden önce sahiplerin istekleriyle ilgili bir sorudur. Ve sağlıklarına herhangi bir fayda getirmez.

– Kilo almak. Kısırlaştırma, köpeklerin iştahını artırır ve enerji ihtiyaçlarını azaltır. Bu nedenle, diyetleri değiştirilmezse kilo almaya eğilimlidirler. Bununla birlikte, uygun bir diyetle önlenebilir: sterilize edilmiş hayvanlar için özel olarak tasarlanmış birçok mama tanesi vardır. Bu nedenle kilo alımı kaçınılmaz değildir. Ancak, obezite birçok sağlık sorununu (kalp hastalığı, ortopedik, diyabet vb.)

– Cerrahi riskler (anestezi vb.) ve ameliyat sonrası (kanamalar, enfeksiyonlar vb.). Ancak kısırlaştırma riskli bir ameliyat olmadığı için çok nadirdir. Rutin bir ameliyat. Dişi köpeği kısırlaştırmaktan bile daha basittir çünkü genel olarak karın boşluğunun açılmasını bile gerektirmez.

hadım etme riski kelime bulutu
Kredi: Wordle

Köpek hadım etmenin alternatifleri

Ayrıca bir tıbbi doğum kontrolü hormonlara dayalıdır. Doğurganlığı geçici ve geri dönüşümlü olarak durdurmayı mümkün kılar. Sahiplerinin ileride yetiştirmek istedikleri hayvanlara sunulabilir.

Bununla birlikte, bu tür bir doğum kontrolü, kastrasyonun tüm avantajlarına sahip değildir. Aksine birçok hastalığa (şeker hastalığı, obezite, böbrek üstü bezlerinin işlev bozukluğu, davranış sorunları vb.) Bu nedenle uzun vadede önerilmez.

Öyleyse hadım etmek daha mı iyi?

Sonunda, bu sahiplerine ait bir seçim ve hiç kimse bunu onlara empoze edemez veya etmemelidir. Ama yine de bilançonun açıkça hadım etme lehine olduğunu hatırlamalıyız. hakkında konuşursak sağlık ve refah hayvan, bu en uygun çözümdür. Avantajlar dezavantajlardan çok daha ağır basar. Bunlara karşı mücadele etmek için de çeşitli önlemler alınabilir. Ameliyatsız alternatiflere gelince, bunlar hayvanın sağlığına çok daha zararlıdır. Özetle: hadım etme yaşam beklentisini %13,8 uzatır köpekte.

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpeğim neden yine içeride kaka yapıyor?

Köpeklerde obezite: bilmeniz gereken her şey

Kuru gıda: Veteriner hekimler hangi malzemeleri tavsiye ediyor?

Shar-Pei, kimseyi kayıtsız bırakmayan fiziksel bir köpek

Köpekler geçen zamanın kokusunu alabiliyordu…