Köpekler terler mi?

Köpeğinizle son koşu seansınız sırasında, ter içinde kalmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Kendini bu kadar az yormayan en iyi atlet olduğu için mi? Yoksa hepsinin arkasında başka bir şey mi var… Köpekler terler mi? Sizin için gizemi çözdük!

Köpeğin Dahili Termostatı

Hipotalamus, köpeğinizin beyninin aşağıdakileri içeren bir parçasıdır. termoregülasyon merkezi “. Bu bir tür termostat vücut ısısını normlar içinde tutmaktan sorumludur. Termoreseptörler, vücudun her yerinde bulunan sıcaklık sensörleri tarafından kendisine iletilen verileri alır. Bir hayvanın ısısı çok yükseldiğinde hemen hipotalamusa haber verilir ve onu soğutmak için çeşitli işlemler tetiklenir.

termostat
Kredi: Olivier Le Moal/iStock

Köpeğin terlemesi

L’buharlaşma ısıyı dağıtmanın iyi bir yoludur: su buharlaşırken çoğunu emer. Bununla birlikte, köpekler çok az terledikleri için cildin buharlaşması yoluyla büyük miktarda ısı kaybedemezler.

Ter üreten iki tür bez vardır: ter bezleri ekrinler et apokrin. Apokrin bezleri yoğun, kokulu bir sıvı salgılar. Aksine ekrin bezleri temiz bir ter yayar, kokusu az ve ısıyı kaybetmede çok etkilidir. Bununla birlikte, köpeklerin insanlardan çok daha az ter bezleri vardır ve büyük çoğunluğu pençe yastıklarında bulunur. Bu nedenle kendilerini soğutmak için başka mekanizmalar bulmaları gerekir.

Isıyı yenmenin diğer yolları

  • nefes nefese: deri buharlaşması köpeklerde çok etkili değildir, ancak soluk borusu, bronşları ve hatta dillerinin yüzeyindeki suyu buharlaştırabilirler! Ne kadar hızlı nefes alırlarsa, o kadar çok buharlaşırlar, o kadar soğurlar.

  • İştahta azalma veaktivite fizik çünkü yiyecek ve hareket ısı üretir.

  • Yayılan bir duruş : köpeğiniz yerde tam boy yatıyor. Bu, toprakla temas yoluyla (iletim yoluyla) ısı kayıplarını artırmayı mümkün kılar.

  • Damarların genişlemesi kutanöz kan: kan daha sonra cildin yüzeysel bölgelerine yönlendirilir ve burada ısısını kaybeder.

  • Bir değişiklik davranışhayvan daha serin bir yere kaçmaya çalışır.

yaymak köpek
Kredi: Pixabay

Yüksek ateş

Ancak çok fazla ısı varsa, kontrol mekanizmaları aşırı yüklenebilir ve arızalanabilir. Bunalmış durumdalar, vücut ısısını artık kontrol edemezler ve bu daha sonra tırmanacaktır: bu hipertermidir.

Bu çok sıcak olduğunda olabilir (ör. sıcak hava dalgası, köpek bir güneşte araba), hayvanın vücudu çok fazla ısı ürettiğinde (örneğin: yorucu egzersiz) veya bir şey soğutma mekanizmalarını değiştirdiğinde (ör: problemler) solunum veya kalp).

Hipertermi durumunda, zorunludur. soğuk köpeğini (yavaş yavaş, çok ani değil) ve onu en kısa zamanda bir veterinere götürmek. Hastane bakımı gerektiren hayati tehlike arz eden bir acil durumdur.

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpeklerde sıcak çarpması: aşırı ısınmaya dikkat edin

Köpeklerde ateş hakkında her şey: Sıcaklık kontrolünü kaybettiğinde

Arabada kilitli bir köpek bulduğunuzda yapmanız gerekenler:

Belçika örneğini mi takip etmeliyiz?

Bobtail, çok sağlam bir İngiliz Çoban Köpeği