Köpekler sayabilir mi?

Saymak. Her gün yaptığımız bir eylemdir. Ama ya saç topun? Köpekler sayabilir mi? Amerikalı araştırmacılardan oluşan bir ekip cevabı bulmuş gibi görünüyor…

Köpeklerin MR’ı var

Bir grup Emory Üniversitesi bilim adamları Atlanta’da sevgili tüy yumaklarımızın matematiksel becerileriyle ilgilenmeye karar verdik. Dergide yayınlanan çalışmaları Biyoloji Mektupları, 11 köpeğin beyinlerini inceliyor. Her biri sırayla yerleştirildi MRI makinesi. Araştırmacılar daha sonra önlerindeki bir ekrana değişken sayıda nokta yansıttı. Bu hayvanlar sayılar konusunda herhangi bir eğitim almamıştı, bu yüzden tepkileri spontane davranışlardı.

Önemli olan köpekler…

Araştırmacılar, görüntülemeyi kullanarak hayvanların beyinlerinin bir kısmını fark ettiler. çok daha aktifti puanların sayısı değiştiğinde (ör. 2 puan, sonra 10 puan), aynı kaldığı zamana göre (ör. 6 puan, sonra farklı boyut ve düzende 6 puan daha). Bu deney, köpeklerin sayılar arasındaki farkı söyleyebildiğini gösteriyor.

İnsanlardakine benzer bir mekanizma

Sayıları bulmak için bu tüylü toplar kullanıldı. Beynin erkeklerle aynı bölümlerinden. Bunlar serebral korteksin parietal ve ön loblarında bulunan alanlardır. İkimiz de “yaklaşık sayılar sistemi” adı verilen benzer bir bilişsel mekanizma kullanıyoruz.

mendereslerindedarwin evrimi, insan ve köpek ayrıldı ve yaklaşık 80.000 yıl önce ayrıldı. Dolayısıyla paylaştıkları bu mekanizma, en azından bu kadar eskidir.

hesap makinesi köpek
Kredi: Grase/iStock

Ama onlar da büyük matematikçiler değiller.

Sayıları temsil etmek için iki bilişsel süreç vardır:

  • « Yaklaşık Sayı Sistemi bir kümedeki nesnelerin sayısını kesin olmayan bir şekilde tahmin etmek için. Bu, insan ve köpeğin ortak noktasıdır.

  • « Paralel bireyleşme sistemi küçük miktarları daha doğru bir şekilde işlemek için. İkincisi insanlarda bulunur, ancak köpeklerde gösterilmemiştir.

Köpekler de üst düzey matematikçiler değildir. Onlar karmaşık hesaplamalar yapamaz hangi insan erişebilir. Beynin başka bir bölümü bu görevden sorumludur: prefrontal korteks. Ancak, bu hayvanların hala bir miktar sayı duygusu var gibi görünüyor. Ve akıllıca kullanırlar…

Köpeğinizin sayamayacağını düşünüyorsanız, cebinize 3 ödül koymayı deneyin ve ona sadece 2 tane verin.

köpek davranır
Kredi: Nicooografie / Pixabay

Ayrıca beğeneceksiniz:

Bir köpek geçmişi hatırlayıp kendini geleceğe yansıtabilir mi?

Köpeğinizin insan yaşını hesaplamak için yeni formül

Köpeklerin bakışlarından neden etkileniriz?

Kaka polisi: DNA testleri, kameralar, ihbar…

Köpeğinize Kraliçe II. Elizabeth’in isimlerinden birinin adını vermeye ne dersiniz?