Köpekler geçen zamanın kokusunu alabiliyordu…

İyi bilinir, köpeklerin muhteşem bir koku alma duyusu vardır. Ama zamanın geçişini de koklayabiliyorlar mıydı? En azından Columbia Üniversitesi’nde köpek psikolojisi profesörü olan Alexandra Horowitz böyle düşünüyor.

Köpekler efendilerinin ne zaman eve geleceğini bilir

Birçok mal sahibinin oldukça sabit bir günlük rutini vardır: işe gitmek için ayrılırlar ve belirli saatlerde eve gelirler. Pek çoğu, döndüklerinde köpeğinin hala kapının dışında olduğunu fark etti. Kameralar da bunu doğrulayabildi: köpekler genellikle Varıştan 15-20 dakika önce girişe veya pencereye doğru onların efendisinin.

tam bir yığın varhikayeler benzer. Bazı ustalar, köpeklerinin her sabah okula veya metroya kadar onlara eşlik ettiğini, sonra ayrıldığını söylüyor. akşam belirli bir saatte onlar için geri gel. Ama bu hayvanlar efendilerinin tam bu anda geri döneceğini nasıl bilebilir?

kapıdaki köpek
Kredi: Sebastien Goldberg/Unsplash

Köpekler havanın kokusunu alır mı?

Profesör Alexandra Horowitz’in bu konuda kendi fikri var. adlı kitabında Köpek olmak : köpeği koku dünyasına doğru takip etmek (köpek olmak: kokular dünyasında köpeği takip etmek), bu hayvanların zamanın geçişini hissedebileceklerini açıklıyor. Bunu yapmak için kullanabilirler farklı yöntemler.

1. Ustanın kokusunun yoğunluğunun evrimi

Her ustanın kendine has bir kokusu vardır. Ve evden ayrıldığında, sabit bir oranda yavaş yavaş azalır. Provalarla birlikte belirli zamanlarda ayrılır ve geri dönerse, köpeği dönüş saatini tespit edebilir. Gerçekten de usta, kokusunun yoğunluğu azaldığında her zaman yeniden ortaya çıkar. belirli bir eşiğin altına düştü.

Bu hayvanların koku yoğunluğundaki farkı zaten birini takip etmek için kullandıklarını bildiğinizde, bu o kadar da mantıksız görünmüyor. Hangi yönde olduğunu biliyorlar ayak izlerini takip et çünkü kokuları bir yönde gitgide daha az güçlüyken, diğer yönde gitgide daha fazla.

2. Hava hareketleri

Köpekler de temel alınabilir diğer kokular evin. Aslında, bunlar gün boyunca gelişir. Hareket halindeki hava ile taşınırlar. Sıcakken duvarlar boyunca yükselir, sonra tavana ulaşır, odanın ortasına yönelir ve sonunda yere iner. Ve köpekler, onlara geçici ipuçları verecek olan bu tür farklılıkları tespit edebilecekti.

köpek kokuyor
Kredi: Jessica Knowlden/Pixabay

Köpeklerin koku alma duyusu muhteşemdir

Köpeğin daha fazlası var 200 milyon koku reseptörü insanın sadece 5 milyonu varken. Bu tüy yumakları her türlü şeyi koklamak için kullanılır: uyuşturucular, patlayıcılar, kayıp insanlar, sübyancı USB anahtarları… Hatta bazıları diyabetli kişilerde kanserleri veya kan şekeri düşüşlerini tespit etmek için eğitilmiştir, ancak bu muhtemelen çok kesin değildir. .

İnsan, dünyayı gözleriyle kavrayan görsel bir yaratıktır. Saatine bakarak saati öğrenir. Öte yandan, köpek koku veren yaratık onu trüf mantarıyla yakalayan. Ve sonuncusu da zamanın geçişini izlemesine izin veriyor olabilir…

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpekler kendilerini aynada tanır mı?

Köpekler siyah beyaz göremez!

köpek öğrenme yöntemleri

Köpeklerde hadım: yöntem, avantajlar, dezavantajlar, alternatifler

Alaskan Malamute, doğrudan Uzak Kuzey’den bir köpek