köpek seçiminin aşırılıkları

Bir önceki yazımızda insanın köpek ırklarını nasıl yarattığını anlatmıştık. Ancak bu her zaman sonuçsuz değildir… Sağlık ve esenlik pahasına estetiği tercih ettiğinde, acı çeken hayvanlardır. Bugün, köpek dünyasını etkileyen seçim ve moda fenomeninin karanlık yüzüne bakıyoruz.

köpek seçimi

İnsan, zamanın başlangıcından beri seçilmiş beğendiği özelliklere sahip köpekler: bu özellikleri geliştirmek ve düzeltmek için kendi aralarında üremelerini sağlar. biz buna diyoruz yapay seçim ve köpek ırkları bu şekilde yaratılır. Ama sonra bir soru ortaya çıkıyor: Hangi nitelikleri seçtik? Bu özellikler bu köpeklerin sağlığına faydalı mı yoksa zararlı mı?

Hipertipli köpekler nelerdir?

Hipertipli köpekler, seçilim özellikleriyle sonuçlanan hayvanlardır. aşırı vurgulanmış. Bu morfolojik değişiklikler genellikle çeşitli sağlık sorunlarına ve birçok hayvanın acı çekmesine neden olur.

Estetik kriterlere dayalı seçim: “sevimli” kültü

En ünlü örnek, düz yüzlü ırklarınkidir. buldog ve Carlin. Hava yolları da az çok “düzleşir”, bu da birçok soruna neden olur (obstrüktif brakisefali sendromu). Bu nedenle sık sık zahmetli ve gürültülü nefes alıp verirken görülürler. Bu, özellikle sıcak havalarda, köpek obez olduğunda veya egzersiz yaparken çok engelleyici olabilir. Hatta boğulabilir. Çoğu zaman ameliyat etmek zorunda kalıyoruz.

yan boksör
Kredi: Freepik

Ayrıca, çok sayıda olmaları için seçtiğimiz ırklar da var. cilt kıvrımları Shar-Pei gibi. Bununla birlikte, bu kıvrımların seviyesindeki maserasyon, havalandırma eksikliği ve sürtünme, birçok cilt enfeksiyonları ve iltihapları. Açıklığı büyük ölçüde azalan kulakları da böyledir. Ayrıca göz kapakları o kadar gevşektir ki içe doğru dönme eğilimi gösterirler (entropiyon). Kıllar daha sonra göze sürtünür ve tahriş eder. Ameliyat gerekli olabilir.

Başka bir örnek, sahip olmak için yetiştirilen köpeklerdir. uzun sarkık kulaklar hepsi sevimli. Ancak kulak enfeksiyonlarını teşvik eder. Bu tür bir soruna yatkın olan Cocker’dan bahsedeceğiz.

“Neoteniler” diğer yaygın fenomenlerdir. Bu, tutulacak köpekleri seçmekten ibarettir. çocuksu özellikler Hayatları boyunca. Bebekler sevimlidir. Ancak, bu genç özelliklerin bazıları tehlikelidir. örnek alacağız chihuahua minik kafası bazen bir bıngıldak tutar: kafatasının bir kısmı kapanmamıştır, kemiksiz bir boşluk kalır. Bu alan özellikle en ufak bir şoka karşı savunmasızdır. Ayrıca Şövalye Kral Charles Chiari hastalığına yatkın olan kişi: Kafatasının o kadar küçük, yuvarlak ve yassı bir şekil bozukluğudur ki, tüm beyni ve beyinciği tam olarak içeremez. İkincisi daha sonra geri itilir ve normalde omurilik için ayrılmış açıklığa doğru çıkıntı yapar.

Danua Chihuahua
Kredi bilgileri: Eriklam/iStock

Abartılı formatların seçimi (çok büyük, çok küçük vb.)

Bazı ırklar var çok büyük boyutlar. Biz onları öyle olsunlar diye seçtik. Bununla birlikte, bir köpek ne kadar büyükse, o kadar eğilimlidir. kalça displazisi ve dirsek, osteo-artiküler hastalıklar. Ek olarak, boydan sorumlu genler, hücre büyümesi ve bölünmesinde rol oynar. Onların seçimi birçok kanserler des os (örneğin osteosarkom). Örnek olarak Büyük Dane’den bahsedeceğiz. Bu nedenle büyük köpeklerin ömrü büyük ölçüde azaldı.

Ayrıca belirli köpekleri seçtik. minyatür biçimi. Bunlar genellikle kırıklar küçük kemikleri çok daha kırılgan olduğu için en ufak bir şokta.

Sonunda, biz de geliştirdik irrasyonel konformasyonlar. bu fetüs İngilizce Bulldog var büyük kafalar onların iken anneler biraz var çok dar havuzlar. Bu nedenle yetiştiricilerin %95’i normal doğum yerine sezaryene başvurmaktadır. ırkları da vardır çok kısa uzuvlar ve çok uzun bir sırt (Basset, Dachshund….) birçok sırt problemine neden olur.

bas seti
Kredi: Andy Blackledge/Flickr

Sinsi sinsi saklanan kusurlar

Görünüşte önemsiz görünen bazı özelliklerin aslında diğer genetik kusurlarla bağlantılı olduğu görülür. Bu durumda, hayvanın kendi içinde zararlı bir özelliğe göre seçilmesi şart değildir, ancak ikincisi bir paket içinde gelir. beklenmedik kusurlar. Örneğin, Golden Retriever daha beyaz ve daha küçük büyümek için yetiştirildi. Paralel olarak daha fazla gözlemleyebildikiktiyoz bu köpekte, genetik bir deri hastalığı. Yayıldı ve şu anda Golden Retriever’ların %30’undan fazlasını etkiliyor.

Shar-Pei için buruşuk bir cilt seçtik, ancak bu özellik diğer birçok organı etkileyen daha küresel bir genetik değişiklikle bağlantılı. Buna “Shar-Pei ateşi” denir. Böylece, kırışık bir cilt seçerek, bu hastalığın diğer birçok belirtisini de seçtik : tekrarlayan ateşler, eklem ve böbrek sorunları…

Shar Pei
Kredi:

Köpeklerde psikolojik sorunlara yol açan seleksiyon

Köpeğin, refahı için gerekli olan birçok doğal davranışı gerçekleştirmek için vücuduna ihtiyacı vardır.. Örneğin, keşfedebilmek, koşabilmek ve oynayabilmek için geçerli bir vücuda ihtiyacı var. Ancak bu, bazı hipertipli köpeklerde zorlaşabilir. Örneğin, çok basık bir namluya sahip olan Bulldoglar, en ufak bir egzersizde nefesleri tükenir ve çok kısa bacakları hareketlerini sınırlar.

Köpeğin ayrıca iletişim kurmak için kulaklarına, kuyruğuna ve gözlerine ihtiyacı vardır. ve diğer köpeklerle etkileşime geçin. Ancak kuyruğu çok kısa veya tirbuşon olduğunda, kulakları sarkık ve dolayısıyla çok hareketli olmadığında veya gözleri uzun saçlarla kaplı olduğunda karmaşık hale gelir. Daha sonra kendisini ve başkalarını anlamakta zorlanır, bu da hüsrana, kaygıya ve hatta saldırganlığa yol açar.

Bu suistimallerle nasıl mücadele edilir?

Çeşitli önlemler hipertipe karşı savaşmak için yerleştirilebilir:

Cins standartlarını değiştir. Bunlar, köpek kulübesi kulüplerinin ırklarını tanımlamak için seçtikleri özelliklerdir. Avrupa Evcil Hayvanların Korunması Sözleşmesi, hayvan sağlığı ve refahı için en zararlı standartların değiştirilmesini talep ettiği çeşitli metinler oluşturmuştur.

Aşırı hipertipli köpekleri üremeden hariç tutun : örneğin, merkezi köpek topluluğu (köpek kulüplerinin yönetiminden sorumlu dernek), çok zahmetli nefes alan Bulldog ve Pug’ları belirlemek ve onları üreme için diskalifiye etmek için testler geliştirir.

Yetiştiricileri bilgilendirin böylece hipertiplerin temsil ettiği tehlikelerin ve hayvanların çektiği acıların farkına varırlar.

Köpek hakimlerini eğitin böylece bu suistimalleri tanımayı ve cezalandırmayı öğrenirler.

Bilinçlendirmek. Ustaların büyük çoğunluğu Hipertipin etkilerinden habersizdir.

Medyayı eğitin böylece hipertipli köpekleri öne çıkarmazlar, böylece bu bozuklukları teşvik ederler (filmler, reklamlar, vb.). “Mod” etkisi bu sorunun gelişmesinde kilit rol oynamaktadır.

Veterinerler tüm bu bilinçlendirme tedbirlerinde de önemli bir role sahiptir.

Ayrıca beğeneceksiniz:

Pug: Bu sevimli köpek hakkında bilinmesi gerekenler!

Köpek Kalça Displazisi: Nedenleri, Tanı ve Tedavi

Bu şirketler köpeğinizi klonlamayı teklif ediyor: sorunlu bir işe odaklanın

soyu tükenmiş hayvanlara haraç ödemek için bir site