Köpek mamasından yetişkin mamasına ne zaman geçilir?

Yeni bir köpek yavrusu sahiplendiniz ve şu anda onu yaşına uygun mama tanesiyle besliyorsunuz. Mükemmel ! Ancak yetişkin köpek mamasına ne zaman geçiş yapmalısınız? Cinsine bağlı olarak, köpeklerin aynı yaşlarda yetişkin olarak kabul edilmeyeceğini unutmayın. Anlayacağınız gibi, bir yiyecek türünden diğerine geçiş, bir Alman Çoban veya Chihuahua ise tamamen farklı şekilde yapılabilir!

Bu iki kroket kategorisinin ilgisi nedir?

Yeni sahiplendiğiniz köpeğe köpek maması vermeniz gerektiğini açıkladık ama nedenini gerçekten bilmiyor musunuz? Yavru köpekler için mama taneleri ile yetişkin köpekler için olan mamalar arasında gerçek bir fark var mı? İyi evet ! Bazı noktalarda, mama taneleri arasındaki farklar tamamen bir pazarlama argümanı olabilir, ancak söz konusu köpek ve yetişkin köpek mamaları olduğunda, epeyce farklılıklar vardır. Etkisinde, bir köpek yavrusu son derece hızlı büyüyor çünkü cinse bağlı olarak 10 ila 24 ay arasında yetişkinliğe ulaşabilir. Onun ihtiyaçları protein ve mineraller, esas olarak fosfor ve kalsiyum, Yüksek. Büyümek için enerji ihtiyacı da yetişkin bir köpeğinkinden çok daha fazladır. İyi kaliteyi seçmeniz koşuluyla köpek kroketleri bu nedenle tüm bu kriterleri karşılayacaktır.

Çok kalorili olmak, çünkü köpek yavrusu büyümesi için özel olarak formüle edilmiştirbu kroketler aşırı kiloya yol açmak yetişkin bir köpeğe verilirse. Çok zenginler, artık beslenme ve enerji ihtiyaçlarını karşılamıyorlar. Bu nedenle köpeğinizin hayatının bu iki aşamasına uyarlanmış mama taneleri vardır: büyüme ve yetişkinlik.

Yetişkin köpek mamasına ne zaman geçilir?

köpek yavrusu ve husky köpek oynuyor
© Andrii Zorii – iStock

Girişte belirtildiği gibi, yetişkinliğe geçiş tüm ırklar için aynı değildir köpek Bu aynı zamanda büyüme hamlesi için de geçerlidir. Bu veriler esas olarak cinsin büyüklüğüne ve ağırlığına bağlı olarak değişir. Etkisinde, köpek ne kadar küçükse o kadar hızlı büyür ! Doğal olarak düşünülenin aksine, küçük bir köpek, çok büyük bir köpekten çok önce büyümeyi bitirmiş olacaktır!

Köpeğimin büyüme atağı hangi yaşta başlar?

  • Yetişkin ağırlığı 10 kg’dan az olan bir köpek için 4 ay
  • Yetişkin ağırlığı 10 ila 20 kg arasında olan bir köpek için 5 ay
  • Yetişkin ağırlığı 20 ila 35 kg arasında olan bir köpek için 6 ay
  • Yetişkin ağırlığı 35 ile 50 kg arasında olan bir köpek için 7 ay
  • Yetişkin ağırlığı 50 kg’dan fazla olan bir köpek için 8 ay

Köpeğim hangi yaşta büyümeyi bıraktı?

  • Yetişkin ağırlığı 10 kg’dan az olan köpekler için 10 ay
  • Yetişkin ağırlığı 10 ila 20 kg arasında olan bir köpek için 12 ay
  • Yetişkin ağırlığı 20 ila 35 kg arasında olan bir köpek için 15 ay
  • Yetişkin ağırlığı 35 ila 50 kg arasında olan bir köpek için 18 ay
  • Yetişkin ağırlığı 50 kg’dan fazla olan bir köpek için 24 ay.

o yavru köpeğinizi uygun kroketlerle beslemek için gereklidir büyüme zirvesine kadar. O zaman, büyümenin zirvesi ile yetişkinlik arasında, yetişkin olmayan bir aralıkta evrimleşebileceksiniz. genç. Yavru köpekler için mama tanelerinden biraz daha az zengindirler, henüz yetişkin köpekler için mama taneleriyle aynı besin değerlerine sahip değillerdir. Gerçekten de bu aralık, bu geçiş döneminde köpeğinizin ihtiyaçlarında meydana gelen değişikliği desteklemeyi mümkün kılar. Yetişkin köpek mamasına geçiş, yalnızca toplam büyümenin sonunda gerçekleşecektir.. Örneğin, Chihuahua’nız (dolayısıyla 10 kilodan az) 4 aylık olana kadar yavru kroketleri, daha sonra 5 ila 10 aylık olana kadar ve son olarak da 10 aylık olana kadar yetişkin kroketlerini yemek zorunda kalacaktır.

Tabii ki, bu sınıflandırmalara rağmen, her köpek benzersiz kalır ve normdan biraz farklı olabilir. her zaman sor veterinerinize tavsiye dört ayaklı arkadaşınızın beslenmesiyle ilgili!

Olağandışı Fiziğe Sahip 10 Köpek Irkı

Bir köpeğe kalp masajı nasıl yapılır?