Köpek kimliği neden önemlidir?

Günümüzde giderek daha fazla köpek mikroçip veya dövme ile tanımlanıyor. Ne yazık ki, tüm ustalarda bu refleks yoktur. Ancak, birçok nedenden dolayı gerekli bir eylemdir. İşte ana listenin küçük bir listesi…

Yasal bir zorunluluk

Başlangıç ​​olarak, yasa tüm köpeklerin 4 aydan fazla 6 Ocak 1999’dan sonra doğanlar yontulmuş veya dövmeli olmalıdır. Ayrıca öncesinde gerekli devir bir köpeğin hem ücretsiz hem de ücretli.

Evcil hayvanınızın kimlik kartı

Kimlik sadece resmi belge köpeğinizin kimliğini doğrulayan. Bu nedenle idari prosedürler sırasında esastır. Örneğin, bunu yapmak için kullanacağız. davranışsal izleme yasal tehlikeli köpekler.

Birçok’sigortacılar ayrıca hayvanın onu örtecek şekilde tanımlanmasını gerektirir. Aksi takdirde, sigorta poliçesinin bir başkası için değil de bu hayvan için yapıldığını kanıtlamanız mümkün olmayacağından, tazminat talebinde bulunulması durumunda tazminat alamama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Sana ait olduğunun kanıtı

kimlik benzersiz mülkiyet kanıtı Fransız makamları tarafından tanınan bir hayvanın Bu köpeğin gerçekten size ait olduğunu onaylamanızı sağlar, bu da hırsızlık veya dava gibi durumlarda (boşanma vb.) faydalı olabilir.

kimlik bilgisi
Kredi: Edoma / iStock.

Kayıp köpeğini bul

Üstelik hayvanınızı kaybederseniz sizi günü kurtarabilir. Üzerinde bulunan kimlik numarası, iletişim bilgilerinizi bulmanızı, sizinle iletişim kurmanızı ve sana geri ver (ancak çip de bir GPS değildir, köpeklerin yerini doğrudan belirlemez).

Bilmelisiniz ki, köpeğiniz barınağa düşerse, görevliler sizinle iletişime geçmek için derhal onun yontulmuş veya dövmeli olup olmadığını kontrol edeceklerdir. Bu önemlidir, çünkü onu bulmak için dünyada her zaman vaktiniz yok: eğer kimse iddia etmezse sonunda 8 gün, terk edilmiş sayılacak ve bir sığınma evine kabul edilmek üzere teklif edilebilecek, hatta aşırı nüfus durumunda ötenazi yapılabilecek. Ve zamanında gelseniz bile, onu geri alma hakkına sahip olmak için, masrafları size ait olmak üzere, onu yine de tanımlamanız gerekecek.

Yurt dışına seyahat etmek

L’Tanılamave pasaport Avrupa (hatta AB dışında bir sağlık sertifikası) ve kuduz aşısı köpeğinizle yurtdışına seyahat etmek için üç temel ön koşuldur. Avrupa Birliği ve bazı komşu ülkeler (Norveç, İsviçre vb.)kabul 03/07/11 veya mikroçiplerden önce yapılan dövmelerden daha.

kimlik bilgisi
Kredi: Damedeso / iStock.

Halk sağlığını korumak ve köpeğinizi korumak

Tanımlama, belirli hastalıkları kontrol etmek ve kamu güvenliğini sağlamak için önemli bir araçtır. Bu sayede, bir köpeğin aşı durumunu belgelemek mümkündür ki bu, bu bağlamda çok önemlidir. karşı savaşmak kuduz. Daha sonra hastalığın Fransa’ya girmesini önlemek için hayvan ithalatı izlenebilir. Ayrıca, tüm kuduz şüpheleri ortadan kalkana kadar ısıran köpeklerin sağlığını izlemek de önemlidir.

Ayrıca, mahallede bir kuduz salgını meydana gelirse, etkilenen hayvanla temas etmiş olması muhtemel tüm köpekler, ötenazi, tespit edilmedikçe, aşılanmadıkça ve pasaport sahibi olmadıkça. Bu belgelere sahip olmak daha sonra şunları mümkün kılar: kürk topunu kurtar.

Hayvan refahının sağlanması

Daha iyi hayvan izlenebilirliği için tanımlama önemlidir. Böylece hayvanların tüm aracılardan (satıcı vb.) geçerek yetiştiriciden alıcıya kadar belirli bir takibinin yapılması mümkündür. Bu, yetkililerin ticaret kanallarını daha iyi kontrol etmesine ve kaçakçılığına karşı mücadele.

Belirli yerlerde kabul edilmek

Son olarak, kuduz aşısı olmayan ve kimlik tespit edilmeyen köpekleri reddeden “seçilmiş” yerler vardır. Bazıları için durum bu tatil merkezleri, kamp alanları, köpek pansiyonları… Her kurumu ayrı ayrı görmek zorundasınız. Ama köpeğiniz kurallarına iyi uyuyorsa, dışarıda kalma riski yoktur!

kimlik bilgisi
Kredi: Eva Blanco / iStock

kafasında puf olan tek köpek

köpeklerin hafızası