Köpek kimliği hakkında her şey (çip ve dövme)

Fransa’da dövme veya elektronik çip ile tanımlanmış yaklaşık 15 milyon hayvan var. Bu önemli bir refleks ve giderek daha fazla Fransız bunu benimsiyor gibi görünüyor. İşte konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi içeren küçük bir dosya.

Köpeğinizin kimliğinin tespit edilmesi zorunlu mu?

Cevap basit: ui ! Köpeğinizin kimliğinin tespit edilmemesi, 4. sınıf para cezası (750€) ile cezalandırılabilecek bir suçtur. Daha spesifik olarak, loi zorunlu olduğunu belirtir:

  • Önce bir köpeğin teslim olması ücretsiz veya ücretli.

  • yaşından büyük tüm köpekler için 4 ay ve 6 Ocak 1999’dan sonra doğdu.

  • Resmi olarak enfekte olduğu ilan edilen bir departmandaki tüm yerli etoburlar için öfkelenmek.

kimlik nedir?

Tanımlama, bir benzersiz numara hayvanınıza ölümüne kadar saklayacaktır. Bu sayı (veya harf) dizisi sayesinde, Fichier Ulusal I-CAD, yerli etoburlara adanmış en büyük Avrupa veritabanı. Her bir hayvanla ilgili çeşitli bilgileri saklar: isim, doğum tarihi, cinsiyet, tür, cins, sahiplerinin iletişim bilgileri… İzin verilen iki kimlik belirleme yöntemi vardır: yonga ve dövme (bunları da birleştirebilirsiniz).

Elektronik çip veya transponder

Pirinç tanesi büyüklüğünde küçük bir silindirdir. deri altına enjekte etmek büyük bir şırınga kullanarak köpeğinizin Hayatı boyunca orada kalacak. Fransa’da bu, “sol juguler oluk” seviyesinde, yani boyunda, sol kulağın arkasında yapılır. Prosedür neredeyse ağrısızdır ve çip sağlığa zararlı değildir: biyouyumludur, su geçirmezdir ve herhangi bir manyetik veya elektrik sistemi içermez.

geçerek okunabilir. okuyucu özellikle yakın. Pek çok profesyonelin bir tane vardır: veterinerler, kilo, barınaklar, itfaiyeciler, polis… Daha sonra köpeğinizle ilişkili on beş basamaklı kodu ortaya çıkaracaktır. Sonuncusu ülkeyi gösteren üç rakam (Fransa’da 250), türe ilişkin iki rakam (köpek, kedi ve yaban gelinciği için 26), üreticiye ilişkin iki rakam ve her bir hayvana özel sekiz rakam içerir.

kimlik bilgisi
Kredi: Vetkit / iStock.

Dövme

Bu sefer hayvanın kulağına (veya uyluğuna) üç/dört rakam ve üç harften oluşan bir dizi dövme yapacağız. Bunu yapmak için küçük bir iğne cildini delipmürekkep. Bu iki şekilde yapılabilir:

  • Bir dermatolog ile, insan dövmelerinde kullanılana benzer bir alet. Köpeklerde işlem genel anestezi altında yapılmalıdır. Bu teknik bugün en popüler olanıdır.

  • Dövme pensesi ile. Bu, hayvanın kulağını, biri dövmenin karakterlerini çizen birçok nokta ile kaplı iki parça arasında ezmekten oluşan oldukça acımasız ve acı verici bir yöntemdir. Bu, ne yazık ki köpek için anestezi olmadan yapılabilir.

Chip VS dövmesi: ne seçilir?

Genel olarak, dövme daha az kullanılır, çünkü çeşitli dezavantajları vardır: genellikle anestezi gerekir, karakterlerin okunması bazen zordur, yazıt zamanla solabilir, agresif bir hayvanla veya kulağına izin vermeyen korkak ile erişmek zordur manipüle edilebilir, yeni dövmeler artık yurtdışına seyahat etmenize izin vermiyor…

Bununla karşılaşan, elektronik çip birçok avantajı vardır: kalıcıdır, tahrif edilemez, ajite bir köpekte bile okunması kolaydır, enjekte edilmesi kolaydır, anestezi ve sakinleştirici gerektirmez, her yere seyahat etmesine izin verir… Ancak, kıyaslandığında önemli bir dezavantajı vardır. dövme yapmak: belli değil. Kayıp köpeğinize rastlayan bir kişi, bir pire düşünmeyebilir ve onu bulmak için adım atmayabilir. Ancak hayvanın tasmasına bir tasma takılarak bu sorunu gidermek mümkündür. madalya “Elektronik bir çipim var” (genellikle yerine yerleştirildiğinde sağlanır). Diğer bir seçenek de çift tanımlama yapmaktır: mikroçip VE dövme (kulağına kayıtlı “P” benzeri bir çip olabilir).

kimlik bilgisi
Kredi: Yana Yankova / iStock.

Köpeğinizi ne zaman ve nasıl tanıyacaksınız?

Bir hayvanı dövmek veya yontmak için tek yapmanız gereken onu hayvana götürmek. Veteriner. Genel olarak, bu ilk ziyaret sırasında yapılır. Konsültasyon sırasında pratisyen kimlik dosyasını dolduracak ve tüm formaliteleri halledecektir.

Veteriner hekimler, elektronik çipleri implante etmeye yetkili tek profesyonellerdir. Bununla birlikte, lisanslı dövme sanatçıları dövme yapma hakkı da vardır, ancak sadece 4 aylıktan küçük köpeklerde pense kullanarak ve anestezi olmadan.

Bir hayvanı tanımlamanın faydası nedir?

Başka bir makalede daha ayrıntılı olarak açıkladığımız birçok neden var. Bu, kayıp köpeğinizi bulmanızı, onunla yurt dışına seyahat etmenizi, kimliğini kanıtlamanızı, size ait olduğunu göstermenizi, halk sağlığını ve hayvan refahını sağlamanızı sağlar… Bu sadece bir yükümlülük meselesi değil, aynı zamanda çok kullanışlı senin için ve toplum için.

Verilerinizi güncellemeye dikkat edin

Tanımlama, yalnızca bilgileriniz güncelse gerçekten etkilidir. Yani, durumunda değiştirmek (taşınma, yeni telefon numarası, hayvanın kaybı…), I-CAD ile iletişime geçmeyi unutmayınız. Kaybolan bir köpeğin veterinere geri getirilmesi alışılmadık bir durum değil, ancak sahiplerine ulaşmak imkansız çünkü iletişim bilgileri artık geçerli değil…

İngiliz Setter, büyüleyici bir av köpeği

Sahiplerin, köpeklerinin eşlerinden daha fazla resmi var