Köpeğinizle yurtdışına seyahat edebilir misiniz?

Bir evcil hayvanla Fransa dışına seyahat etmek sanıldığı kadar basit değildir. Gerçekten de saygı duyulması gereken birçok formalite var ve işleri daha da kötüleştiren, varış yerine göre değişiyor. Ama merak etmeyin, daha net görebilmeniz için size küçük bir özet verdik!

AB içinde ve bazı yakın ülkelerde nasıl seyahat edilir?

Birkaç koşulu yerine getirmeniz gerekecek. Onlar ilgilendirmek Avrupa Birliği Üye Devletleri, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre, Vatikan, Andorra, Monako, San Marino ve Birleşik Krallık (31/12/2020 tarihine kadar, Brexit sonrası geçiş döneminin son tarihi ve ülkenin geleceğine ilişkin müzakereler) durum).

1. Kimlik tanımlama

Başlamak için köpeğinizin tanımlanması gerekir. Bunların da geçerli olması için diğer tüm adımlardan önce yapılmalıdır. İki yöntem kabul edilir:

2. Kuduz aşısı

Daha sonra kuduz aşısı gereklidir. Şuradan uygulanabilir: 12 haftalık. Dikkatli olun, bağışıklığın oturması biraz zaman alır. Bu nedenle, aşı yalnızca geçerli kabul edilecektir. 21 gün ilk enjeksiyondan sonra. Bu yüzden hazırlıklı olun ve son anda veterinere gitmeyin.

Hayvan aynı zamanda güncel olmalıdır. hatırlatıcılar Geçerli olan aşının yapıldığı ülkenin protokolüdür. Aynı zamanda kullanılan ürüne de bağlıdır. Böylece enjeksiyonlar yapılabilir. her yıl veya üç yılda bir Duruma göre. Sizi ilgilendiren süre, veterineriniz tarafından köpeğinizin pasaportuna yazılan süredir. Öte yandan, geri çağırma için bir son tarih yoktur, aşı yapılır yapılmaz aşı geçerli sayılır.

3. Avrupa pasaportu

Köpeğinizin ayrıca bir veteriner tarafından verilen bir Avrupa Evcil Hayvan Pasaportuna ihtiyacı olacaktır. en belge kuduza karşı teşhis ve aşının iyi ve usulüne uygun olarak yapıldığını tasdik etmelidir.

seyahat eden yabancı köpek
Kredi: Damedeso / iStock.

İrlanda, Malta, Birleşik Krallık, Finlandiya, Norveç: bazı ek özellikler

Bu beş ülke aynı zamanda solucan ekinokok solucanlarına karşı köpekler. En erken 120 saat ve en geç 24 saat önce kendi bölgelerine varışınızdan önce yapılmalıdır. Tedavi veteriner tarafından evcil hayvanınızın pasaportuna girilmelidir.

Ayrıca, Malta ve Birleşik Krallık, topraklarına tekne veya uçakla girmemenizi şart koşar. özel. Onaylı bir nakliye şirketi kullanmalısınız.

Diğer üçüncü ülkelere nasıl seyahat edilir?

Bu durum biraz daha karmaşık olabilir. Ayrıca, şaşırmamak için veterinerinize başvurmanız ve yola çıkmadan en az üç ay önce işlemi başlatmanız önerilir. Gidiş-dönüş olması durumunda, kurallara saygı göstermeniz gerektiğini unutmayın. menşe ülkenin formaliteleri (Avrupa Birliği’nin ortak kuralları) ET varış ülkesinin.

AB’ye dönüş için temel koşullar

İlk olarak, köpeğinizin üç temel kriteri karşılaması gerekir:

  • olmak aşılanmış kuduza karşı.

  • bir avrupa pasaportu sendikadan ayrılmadan önce kurulmuştur. Ancak, kaldığınız süre boyunca üçüncü ülkede kuduz aşısı güçlendirici yaptırırsanız artık geçerli değildir. Bu durumda, ikinci seçeneği seçmelisiniz: bu diğer ülkenin resmi bir veterineri, AB sağlık sertifikası.

Belirli ülkelerde kaldıktan sonra AB’ye dönmek için kan testi

Bu, onaylanmış bir laboratuvar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir “kuduz antikorlarının serum titrasyonu”dur. Bu test, kuduza karşı aşının işe yarayıp yaramadığını kontrol etmeyi mümkün kılar. En azından yapılmalı Son enjeksiyondan 30 gün sonra ve tercihen Fransa’dan ayrılmadan önce. Gerçekten de, yurtdışında yaparsanız, Fransa’ya dönmeden önce 3 ay beklemeniz gerekecek. Ancak, Fransa’da sınava girerseniz ve ayrılmadan önce olumlu bir sonuç alırsanız, bu gecikmenin uygulanması gerekmez. Bundan sonra, bu sınavı bir daha asla uygulamanız gerekmeyecek. O olacak ömrünün sonuna kadar geçerlidir köpeğinizin kuduza karşı tüm uyarılarını zamanında yapmakla yükümlüdür.

Bazı üçüncü ülkeler, bu formaliteden muaf : Antigua, Barbuda, Arjantin, Aruba, Avustralya, Bahreyn, Barbados, Beyaz Rusya, Bermuda, Bonaire, Bosna Hersek, Kanada, Şili, Curacao, Birleşik Arap Emirlikleri, Fiji, Cebelitarık, Grönland, Hong Kong, Ascension Adası, Cayman Adaları, Falkland Adaları, Faroe Adaları, Britanya Virjin Adaları, Jamaika, Japonya, Malezya, Mauritius, Meksika, Montserrat, Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda, Fransız Polinezyası, Rusya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Eustatius, Saba, Saint Helena, Saint Lucia, Sint -Marteen, Saint Pierre ve Miquelon, Saint Vincent ve Grenadinler, Singapur, Tayvan, Trinidad ve Tobago, ABD, Vanuatu, Wallis ve futuna.

Öfkeye dikkat!

tarafından gönderildi Ark Veteriner Kliniği üzerinde 7 Temmuz 2015 Salı

Üçüncü bir ülkeye giriş koşulları

Çoğu ayrıca kimlik ve kuduz aşısı gerektirir. Bununla birlikte, her ülkenin kendi kuralları vardır ve duruma göre başka ek adımlar da mümkündür. Örneğin, bir hayvanı içeri almak için bazıları Senatör sertifikası menşe ülkenizdeki resmi bir veteriner tarafından tamamlanan belirli yöntemlerle.

Bu nedenle, gezginlerin aşağıdakileri kontrol etmeleri önerilir:elçilik veya konsolosluk onların varış noktası. Ayrıca web sitelerinde birçok belge var. ile de sorabilirsiniz. DDPP/DDCSPP, Fransız Devletinin merkezi olmayan hizmetleri. Öte yandan, Veterinerler Düzeni, ülkeye göre daha fazla bilgi için www.anvetvoyage.com sitesini tavsiye eder, ancak resmi değildir (böylece kontrol etmek için).

Kaç tane hayvan getirebiliriz?

Avrupa Birliği’ndeki bir ülkeye ticari olmayan bir şekilde seyahat ederken, normalde yalnızca beş canavarlar. Ancak, aşağıdaki durumlarda bu kuraldan sapmak mümkündür:

  • Köpeklerinizin bir etkinliğe katılması için seyahat ediyorsunuz. concoursa sergia tezahürü sportif veya ilgili bir egzersiz. O zaman buna dair yazılı bir kanıtınız olmalı.

  • hayvanlar var 6 aydan fazla.

istisnalar

Her şeyden önce, Fransa birinci kategorideki köpeklerin ithalatını yasaklamaktadır (“saldırı” : Pitbull, Mastiff, Tosa soyağacı olmadan). Ancak buna izin veren yerler (AB içi ve dışı) vardır. Bir ülkenin ilgili olup olmadığını öğrenmek için konsolosluğuna veya büyükelçiliğine danışın.

Fransa tarafından da yasaklanmış, ancak belirli ülkelerde izin verilen başka bir nokta ile bitiriyoruz: ithalat geçerli kuduz aşısı olmayan 16 haftadan küçük köpek yavruları, belirli koşullar altında. AB’de, bir ülke izin vermeyi seçerse, yolculardan yavruların kuduza duyarlı vahşi hayvanlarla hiç temas etmediklerini veya annelerinin onlarla seyahat ettiğini ve daha önce kuduza karşı aşılanmış olduğunu beyan etmelerini istemelidir. doğmuşlardı.

Karelya Ayı Köpeği, güçlü bir karakter ve altın kalpli

Köpeklerin zaman duygusu var mı?