Köpeğinizin yaşının insan yılı cinsinden karşılığı nedir?

Köpek arkadaşlarımız ortalama olarak (ve ne yazık ki) 8 ila 15 yıl arasında yaşıyorlar. Ancak bu elbette değişebilir. Guinness Rekorlar Kitabı tarafından kaydedilen uzun ömür rekoru 29 yıldır. Bir çiftlikte yaşayan ve 1939’da ölen Avustralyalı Çoban köpeği Bluey’e aittir. Bir köpek için 29 yıl, bir insan için yaklaşık 200 yıla tekabül eder! Ayrıca, insan yaşına ne kadar karşılık geldiğini bilmek için köpeğinizin yaşını nasıl hesaplayacağınızı biliyor musunuz? Bunun 7 ile basit bir çarpma işleminden biraz daha karmaşık olduğunu göreceksiniz…

7 ile çarpma efsanesi

Eşdeğerini bulmak için köpeğimizin yaşını yedi ile çarpma refleksine sahibiz. insanda. Ancak, bu işlem gerçekte çok adil değil ve çok basit kabul ediliyor. Gerçekten de, insan yaşı ile köpek yaşı arasındaki ilişki hiç de lineer değildir.. Örneğin, bir köpek ortalama olarak yaklaşık bir yıl, hatta daha erken cinsel olgunluğa ulaşır. 7 yaşında bir çocuk bundan çok uzakken!

Ayrıca, bir köpeğin yaşam beklentisi cins ve boyuta bağlı olarak çılgınca dalgalanır. Bir Bernese Dağ Köpeği ortalama 8 yıl yaşar, yani yedi ile çarpma mantığını takip edersek insan yaşında 56 yıla kadar, aksine, bir Chihuahua 20 yıla kadar yaşayabilir, yani insan yaşında 140 yıl! Gerçekten de, küçük köpeklerin genellikle büyük köpeklerden daha uzun bir yaşam beklentisine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Gerçekten de, büyümeleri ve yaşlanmaları, büyük köpeklere göre daha yavaş yayılır.

Köpeğinizin gerçek insan yaşı nedir?

Köpek yaşı ile insan yaşı arasında bir denklik yapmak hiç de kolay değil. Neyse ki, bilim adamları onları inceledi ve bir köpek türüne göre özet tablo. Özellikle başlangıçta küçük bir köpeğin (15 kilodan az) büyük bir köpeğe (40 kilodan fazla) göre daha hızlı büyüdüğünü gözlemliyoruz. Örneğin, köpek yaşında 1 yaşındaki küçük bir köpek insan yaşında 20 yaşında iken, aynı yaştaki büyük bir köpek insan yaşında sadece 16 yaşında olacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, 1 yaşındaki bir Leonberger psikolojik ve fizyolojik olarak bir erkekten çok daha gençtir. Pomsky aynı yaşta. Öte yandan, büyük köpekler olsa bile daha yavaş büyümek küçük türdeşlerinden daha o zaman daha hızlı yaşlanacak. Ayrıca, yaşlanmanın eşiği (yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığı eşik) köpeğin cinsine göre değişir!

köpek ve insan yaşı denklik tablosu
© monchienetmoi.fr

Kayıp bir köpeği bulmak için farklı etiket türleri

Rhodesian Ridgeback, aslan köpeği lakaplı bir köpek