Köpeğinizin kökenini öğrenmek için bir DNA testi yapın

Genel olarak, köpeğiniz için birçok iltifat alırsınız, ancak sokaktan geçen biri size cinsinin ne olduğunu sorduğunda, kendinizi çok çaresiz buluyorsunuz. Ayrıca, siz de dört ayaklı arkadaşınızın gerçek kökenini merak etmeye başlıyorsunuz! Bu tür durumlarda DNA testi faydalı olabilir.

DNA nedir?

Pençe veren iki köpek
Kredi: Ksenia-Raykova / iStock

Cevabı kesinlikle biliyor olsanız da, küçük bir hatırlatma her zaman memnuniyetle karşılanır. Çünkü evet, SVT kursları aslında dünden değil… DNA, Deoksiribonükleik Asit’in kısaltmasıdır. Genetik bilginin taşıyıcı molekülünü temsil eder. DNA sayesinde genetik bilgi asla kaybolmaz ve nesilden nesile aktarılabilir. Bu şekilde, örneğin yapabilirsiniz bilmek daha kesin köpeğinizin cinsi, ama aynı zamanda onun ebeveyni birlikte genetik sağlığı (kalıtsal hastalık).

Köpeğinizin DNA’sı neden test edildi?

Dilini yana çıkaran köpek
Kredi: suemack / iStock

Çoğu zaman barınaklarda olduğu gibi LOF olmayan bir köpeği evlat edindiğinizde, köpeğinizin kökeni hakkında çok fazla bilginiz olmaz. Bu durumda, bir test size onun genetiği ve özellikle de geldiği ırklar hakkında daha fazla bilgi verebilir. Bu, davranışını ve içgüdülerini (avlanma, saldırganlık vb.)

DNA testi de size izin verebilir köpeğinizin ataları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, hangi sana izin verecek muhtemelen bazı genetik hastalıkları tahmin etmek için. Ayrıca köpeğinizin ilaç hassasiyetleri hakkında daha fazla bilgi edinebileceksiniz.

Köpeğiniz bir köpek kulübesinden geldiğinde, ancak yetiştiricinin dürüstlüğü hakkında şüphe kalır, bir DNA testi de çok faydalı olabilir. İkincisi, yavru köpeğinizin soyunu ve sağlığını korumanıza izin verecektir.

Son olarak, bu nedenlerden herhangi biri için DNA testi yapılabilir, ama sadece meraktan ve arzudan! Köpeğiniz, kökenleri, geldiği ırklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız… köpeğinizi test ettirmek tamamen mümkündür. Bunu yapabilmek için “geçerli” bir nedene ihtiyacınız yok.

Köpeğinize DNA testi nasıl yapılır?

Dilini dışarı çıkaran bir köpeğin ağzı
Kredi: sanjagrujic / iStock

DNA testleri özel bir talep gerektirmez. Köpek dünyasındaki profesyoneller veya köpek sahipleri için herkes tarafından erişilebilir. Evcil hayvanının genetiğini merak eden herkes DNA testi yaptırabilir. Köpeğiniz üzerinde test yapmanın size bağlı olduğunu bilmelisiniz. Ancak endişelenmeyin, evcil hayvanınız için çok basit ve kesinlikle ağrısızdır.

Kitler internette kolayca bulunabilir. Test alındıktan sonra, ilk adım köpeğinizden bir örnek almaktır. Küçük bir tükürük örneği yeterli olduğundan bu operasyon çok hızlı ve ağrısızdır. Koleksiyonun ardından, Numunenizi, kitinizle birlikte alacağınız özel bir zarf içinde gönderebilirsiniz. Test laboratuvar tarafından alındıktan sonra, laboratuvar köpeğinizin DNA’sında bulunan ırkları ve diğer bilgileri arayacaktır. Genel olarak, DNA testinin sonucunu üç hafta içinde posta veya e-posta yoluyla alacaksınız., ancak bu laboratuvarlara göre değişir. Köpeğinizin artık sizin için hiçbir sırrı kalmayacak!

DNA test kitlerinin fiyatları değişebilir, ancak genellikle yüz avro civarındadır. Bu miktar açıkça göz ardı edilemez, Ancak, evcil hayvanınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu test gerçekten yararlı olabilir.

Whippet, büyük bir kalbi olan bir cüce gezginci

Bir köpek geçmişi hatırlayıp kendini geleceğe yansıtabilir mi?