Köpeğinizin insan yaşını hesaplamak için yeni formül

Köpeğinizin insan yaşını hesaplamak için birçok yöntem vardır. Bunların en ünlüsü: x7 efsanesi. Ancak gerçek bu kadar basit olmaktan uzaktır. Araştırmacılar bu nedenle soruyu bilimsel bir şekilde incelemeye karar verdiler ve daha ciddi bir denklem geliştirdiler.

Merak uyandıran yeni bir çalışma

San Diego Üniversitesi’nde tıp ve biyomühendislik profesörü olan Trey Ideker liderliğindeki bir grup araştırmacı, köpeklerin yaşlanmasına odaklandı. Çalışmaları analiz eder DNA’daki kimyasal değişiklikler yüz Labrador ve onları 320 insanınkiyle karşılaştırır. L’ders çalışma 1 ay ile 16 yaş arasındaki köpekleri ve 1 ile 103 yaş arasındaki insanları kapsar.

Kullanarak bir bireyin yaşlanmasını değerlendirebiliriz” epigenetik saat » : Yaşlandıkça DNA’sı daha çok metillenir. Bir metil grubunun (1 karbon atomu ve 3 hidrojen) DNA’nın bir ucuna bağlandığı bir süreçtir.

sihirli formül

Çalışma, köpeklerin insanlarla aynı şekilde yaşlanmadığını gösterdi. Yaşlanmaları çok genç yaşta daha hızlı, sonra yavaş yavaş yavaşlar. Bu nedenle logaritmik bir fonksiyona dayalı bir formül kullanma fikri. Bu çalışmanın sonunda araştırmacılar, bir köpeğin yaşını insan yaşına dönüştürmek için oldukça kesin bir denklem kurdular:

16 x ln (köpek yaşı) + 31 = insan yaşı.

Böylece, 2 yaşındaki bir köpek, 42 ​​insan yılına (16xln2+31=42) eşdeğer olacaktır. Ve 12 yaşında bir köpek 71 yaşında olurdu. Hesap yapmak için, kopyala yapıştır “ 16*ln(X)+31” google arama çubuğunda X’i köpeğin yaşıyla değiştirir. “ln”yi unutmayın: o belirli bir matematiksel fonksiyondur (“doğal logaritma”).

Araştırmacılar, köpek ve insan yaşlarını daha iyi karşılaştırdığına inandıkları yeni bir formül geliştirdiler ve bir…

tarafından gönderildi Gawler Veterinerlik Hizmetleri üzerinde 6 Şubat 2020 Perşembe

Bu denklemin limitleri

Elimizdeki en doğru araç olmasına rağmen, bu formülün hala bazı sınırlamaları var. Çalışma sadece Labradorlar üzerinde yapıldı. O çeşitlilik eksikliği. Bu nedenle, her bir cinse (veya en azından her bir bedene: küçük köpek, orta boy köpek, büyük köpek) uyarlanmış bir denklem elde etmek için başka deneyler yapmak gerekli olacaktır.

Arama devam ediyor!

Bu nedenle Washington Üniversitesi’nden bilim adamları ” Köpek Yaşlandırma Projesi “, yeni bir büyük ölçekli çalışma. Konuyla ilgili şimdiye kadarki en büyüğüdür. 10 yıl sürecek ve 10.000 köpeği içerecek. Profesörler Daniel Promislow ve Matt Kaeberlein tarafından yönetilen ekip, birçok parametreyi hesaba katacak: ırk, diyet, yaşam tarzı…

Bu sadece daha iyiye izin vermeyecek yaşlanmayı anlamak köpekler (ve dolayısıyla köpek yaşının insan eşdeğeri), ancak aynı zamanda için değerli bir araç olacaktır. yaşam beklentilerini uzatmak, hastalığın başlangıcını yavaşlatmak yaşından dolayı ve yaşlılıklarını iyileştirmek. Arama devam ediyor!

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpekler kendilerini aynada tanır mı?

Bilim konuştu: Köpekler sahiplerine kaba davranan insanları sevmez

Köpekler siyah beyaz göremez!

Mirasınızı bir köpeğe miras bırakabilir misiniz?

Köpeğinizi ofise götürmek: neden olmasın?