Köpeğinizin bakımı için günlük olarak bitki çayı hazırlayın

Bitki çayından bahsetmişken, köpeğinize ateşin yanında dumanı tüten bir kase vermeyi hayal edebiliyor musunuz? Açıkçası, bugün size sunacağımız şey bu değil! Muhtemelen bildiğiniz gibi, bitkilerin gücü artık kanıtlanmış değil. Yüzyıllar önce, bugün fitoterapi dediğimiz doğal bir ilaç olan bitkilerle şifa sanatında mükemmel bir şekilde ustalaşan cadılardı. Bu yazımızda köpeğinizin günlük rahatsızlıklarını gidermek için kullanmanızı öneriyoruz!

Talimatlar :

Papatya çayı
© ornella-binni – iStock

1. Şununla başlayın: suyu kaynatmak bir su ısıtıcısı veya tencerede.

2. Bu arada, yer iki yemek kaşığı kurutulmuş bitki sizi ilgilendiren (“Hangi bitki hangi problem için?” paragrafına bakın) bir fincan veya kasede. Taze bitkileri doğrudan bahçenizden toplayarak kullanmak istiyorsanız, yukarıda belirtilen miktarın iki katına, yani dört yemek kaşığına ihtiyacınız olacaktır.

3. Suyunuz kaynadığında, sadece 20 ml dökün (bu yaklaşık iki yemek kaşığıdır) bitkilerde. Çok fazla görünmeyebilir, ancak aslında bitkiyi nemlendirmek ve aktif moleküllerinin iyi bir konsantrasyonunu elde etmek için yeterli olacaktır.

4. Daha sonra bir kapakla 10 dakika demlenmeye bırakın.ardından iyice karıştırın ve filtre. Bitkilerden maksimum infüzyonu elde etmek için bir kaşıkla bastırın.

5. İnfüzyonu soğumaya bırakın böylece hayvanınız için daha az itici olur. Gerçekten de, soğuk tat ve kokuyu azaltır. Bu bitki çayını buzdolabında saklayabilirsiniz. 24 saat. Ayrıca buz küpleri şeklinde de dondurabilirsiniz.

Hangi bitki hangi sorun için?

bir demet peygamber çiçeği koklayan genç köpek yavrusu
© Varlık – iStock
  • Kekik : anti-enfektif özelliklere sahip bitki, solunum problemlerinde etkili olduğu gibi ishal gibi sindirim bozukluklarında da etkilidir.
  • Papatya: Mide problemi durumunda süper bitki, aynı zamanda sindirimi teşvik etmek ve ağrılı spazmları gidermek için.
  • Limon balsamı: yatıştırıcı özellikleri ile endişeli veya tedirgin bir hayvanı rahatlatmak için idealdir. Ayrıca antispazmodik bir etkiye sahiptir (ishal, sistit).
  • Muz: 3 ana eylem alanına sahiptir. Yumuşatıcı ve öksürük kesici olan bu bitki, solunum sistemine etki etmek için idealdir. Aynı zamanda, acı veya diğer kutanöz rahatsızlıklar için mükemmel bir bitkidir. Son olarak, sindirim sistemi üzerinde etkilidir.
  • Çiçek karışımı: frenk üzümü yaprakları ve yabani hercai menekşenin hava kısmı ile dulavratotu kökleri kaşıntıyı gidermek için mükemmeldir (bitki çayı doğrudan köpeğinizin cildine uygulanır).
  • yaban mersini: köpeğinizin gözlerini temizlemek için kullanabilirsiniz
  • Kekik ve lavanta ilişkisi: Tahriş olmuş bir bölgeyi temizlemek için bu iki bitkinin bitki çayı kullanılabilir.

Tabii ki, bu bitki listesi ayrıntılı değildir ve hala her biri bir diğerinden daha inanılmaz olan erdemlere sahip birçok bitki vardır.

bitki çayı dozu

İlk paragrafta verilen tarifi uygularsanız, bitki konsantrasyonu o kadar önemlidir ki hayvanınıza çok fazla ilaç vermenize gerek kalmaz. Chihuahua gibi çok küçük köpekler için, yaklaşık 1 ml uygulayın tercihen pipetle günde bitki çayı. Büyük bir Alman Çoban türü köpek için günde 10 ml’lik bir doz.

Corgi’nin iki farklı türü olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyadaki en yaygın köpek isimlerini keşfedin