Köpeğinizi hırsızlardan korumak için bilmeniz gerekenler

Fransa’da her yıl yaklaşık 70.000 köpeğin çalındığını biliyor muydunuz? köpek hırsızlığı hem sahiplerini hem de barınaklarını herkesi etkileyen bir beladır. Bu sürekli büyüyen fenomen, hayvan ticaretini körüklemeye hizmet ediyor. Bu arada, hırsızların modaya uygun köpek ırklarına odaklanmasının nedeni budur, çünkü çok aranırlar.

Köpeğinizi bir mikroçip ile tanımlayın

bir köpeği emen veteriner
© Fly_dragonfly / iStock

Fransa’da, köpekler ve kediler tanımlanmalıdır, bedelli veya bedelsiz olarak devredilmiş olsun. Mantıken bu konuda bir sıkıntınız olmasın ama hatırlatmayı tercih ediyoruz. Gerçekten de, bazı köpeklerin “çalındığı” oluyor, çünkü sokak köpekleriyle karıştırılıyorlar! Dolayısıyla kişi iyi düşünerek, kaçak bir köpeği kurtarabilir veya sokakta yalnız başına terk edildiğini veya kendi başına olduğunu düşünebilir. Bu durumda, köpeğin bir çipi veya dövmesi yoksa, sahibini bulmak imkansızdır. Bu tür rahatsızlıklardan kaçınmak için, ayrıca köpeğinizin tasmasını kontağınızla birlikte bir etiketle donatabilirsiniz. Bu sayede köpeğinizi alan kişi sizinle doğrudan iletişime geçebilir, böylece hayvanınız veterinere ya da barınaklara gitmesin.

Evinizi güvence altına alın ve bahçen

çocukla top oynayan köpek
© gorodenkoff / iStock

Hırsızlıklar sırasında köpeklerin evlerden çalınması giderek daha sık olmaktadır. Bir bahçeniz varsa, kolayca kaçırılabileceğinden, köpeğinizin denetimsiz olarak orada dolaşmasına izin vermeyin. Aynı şekilde, işteyken bahçede dolaşmasına izin vermeyin. Evin içinde bir köpek olduğuna dair hiçbir ipucu bırakmamak için, ayrıca dışarıda duran oyuncakları da saklayabilirsiniz. Son olarak, emin değilseniz evinizi bir video gözetim sistemi ile donatabilirsiniz.

Yürürken uyanık olun

sahibiyle yürüyüşe çıkan köpek
© Röportaj / iStock

Köpeğinizle yürüyüşe çıktığınızda, stresini atıp işine bakabilmesi için kesinlikle gitmesine izin verirsiniz. Tamamen haklısın, Bu onun ve dengesi için çok faydalıdır! Ancak, halka açık parklar veya diğer açık alanlar gibi geçiş yerlerinde onu göz önünde tutmaya çalışmak en iyisidir.. Her 30 saniyede bir onu aramadan gözünüz üzerinde olsun. Bu onu yorabilir ve sonunda sizi hiç dinlemeyebilir. En riskli gördüğünüz yerlerde uzatılabilir bir tasma seçin.

Ayrıca yürüyüşleriniz sırasında rotanızı düzenli olarak değiştirmenizi tavsiye ederiz. Nitekim, bazı hırsızlar sokakta bir köpek gördükten sonra, onun yürüyüş alışkanlıklarını belirlemek için sahibini gizlice takip etmeye başlarlar. Bu şekilde, doğru zamanda hareket etmesi çok daha kolaydır. Daha iyi güvenlik sağlamanın yanı sıra, rotaları değiştirmek kuşkusuz köpeğinizi memnun edecektir!

Biraz fazla meraklı insanlardan sakının

köpeğine bir şey gösteren kadın
© Kırşehir / iStock

Köpek severler için köpekleri sonsuz bir sohbet başlatıcı olabilir. Muhtemelen, kendi köpeğinizi yürürken parkta başka bir köpek sahibiyle bir konuşma başlattınız. Bunda yanlış bir şey yok, aksine! Ancak, şüpheli davranışlara dikkat edin. Örneğin, yaş, cinsiyet, sağlık durumu, fiyat vb. hakkında çok fazla soru sorduklarında. senin köpeğin. Özellikle sizin izniniz olmadan köpeğinizin fotoğrafını çeken veya filme çeken birini görürseniz, bu da normal değildir. Nihayet, safkan köpeğinizi satın aldığınız fiyatı bırakmak için sağdan kaçının. Ne kadar değerliyse, potansiyel hırsızları da o kadar çekecektir…

Kar ve köpeğiniz için tehlikeleri

Skye Terrier, doğrudan Hebrides takımadalarından küçük bir köpek