Köpeğinizi aromaterapi ile tedavi etmek için 15 esansiyel yağ

Doğal tedavi yöntemlerinin hayranıysanız, aromaterapi kesinlikle size hitap ediyor. Bu uygulama genellikle bitkilerden elde edilen aromatik bileşiklerin ve özellikle uçucu yağların (EO) kullanımına atıfta bulunur. Bununla birlikte, ikincisi çoğunlukla köpeklerimiz için faydalı olsa bile, yine de dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Bugün sizi köpeğiniz için korkmadan, ancak her zaman bir veteriner tavsiyesiyle kullanabileceğiniz 15 esansiyel yağı keşfetmeye davet ediyoruz.

Uçucu yağlar evcil hayvanınızda nasıl kullanılır?

Fizyolojik olarak köpekler insanlardan çok farklıdır. Bu nedenle uçucu yağları günlük olarak kullanmanız hayvanınız için uygun olmayacaktır. Beynin büyüklüğüne göre koku alma alanının yüzdesinin insanlarda %0,29 iken köpeklerde %10,1 olduğunu biliyor muydunuz? Böylece, kokulara karşı duyarlılıkları çok daha fazladır bizimki de dikkate alınması gereken bir faktördür. Bazı çok hafif uçucu yağlar evcil hayvanınızın cildine saf olarak uygulanabilir, ancak diğerleri için seyreltme gereklidir. Bunu yapmak için, tedavi etmek istediğiniz şeye bağlı olarak bitkisel yağlar, bal, şampuan, kil, balsam vb. Ayrıca, bize gelince, kullanım için önlemler var :

  • Kontrendikasyonları dikkatlice kontrol edin.
  • Herhangi bir kullanımdan önce alerji testi yapın.
  • Uçucu yağları gözlerin üzerinde veya yakınında, anal ve vajinal mukoza zarlarında, kulakların içinde ve namluda kullanmayın.
  • Esansiyel yağları kas içine veya damar içine enjekte etmeyin.
  • Uçucu yağları 3 aylıktan küçük hayvanlarda ve hamile veya emziren dişilerde kullanmayın.

Her durumda, size tavsiye ederiz veterinerinizden tavsiye isteyin evcil hayvanınız üzerinde uçucu yağlar kullanmadan önce.

1- Spike lavanta esansiyel yağı

lavanta esansiyel yağı
© Anna-Kim – iStock

Çok yönlü, başak lavanta EO hem doğal bir anti-toksin (zehrin nötralizasyonu), bir antiseptik ve bir antispazmodik. Alerjiler, tahrişler ve yanıklar için de etkilidir. En uygun kullanım şekli, bir bitkisel yağda seyreltilmiş deri yolu iledir.

2- Gerçek lavanta esansiyel yağı

Kuzeni başak lavanta gibi, gerçek lavanta EO çok iyi bir antiseptik ve spazm gidericidir. Ayrıca iyileştirici, yatıştırıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir, yani. hayvanlarda kaygı ve stresi yönetmek. Ayrıca böcekler için çok iyi bir kovucudur. En uygun kullanım şekli de deri yoluyladır.

3- Mentol Okaliptüs esansiyel yağı

Mentol Okaliptüs esansiyel yağı aşağıdakiler için idealdir: KBB bozuklukları, köpeğiniz üşüttüğünde, sinüzit olduğunda veya öksürdüğünde. Kullanım şekilleri dermal ve oraldır.

4- Palmarosa esansiyel yağı

Antibakteriyel ve antifungal olması durumunda çok faydalı olacaktır.solunum yolu veya jinekolojik enfeksiyonlar. Ayrıca böcek öldürücü ve böcek kovucu özelliklere sahiptir ve bağışıklık sistemini uyarır. En uygun kullanım şekli de deri yoluyladır.

5- Nane esansiyel yağı

nane esansiyel yağı
© marrakeshh – iStock

Hipotermi ve antispazmodik ile lokal analjezik, durumunda çok yararlı olabilir. seyahat hastalığı veya hazımsızlık. Dikkatli olun, deri yoluyla hipotermiye neden olabilir ve bu nedenle maksimum %2 dozda verilmelidir.

6- Defne esansiyel yağı

Defne esansiyel yağı yardımcı olur maya enfeksiyonlarını tedavi et, dermatozlar ve KBB bozuklukları. Deri olarak, dozajı %10’u geçmemelidir.

7- Çay ağacı esansiyel yağı

Çay ağacı esansiyel yağı, enfeksiyon önleyici, bağışıklık uyarıcı, mantar önleyici ve parazit önleyicidir. Rahatlamaya yardımcı olur cilt enfeksiyonları köpekte. Tüm uçucu yağlar gibi, her zaman seyreltilmiş olarak kullanılır ve uygulama şekli deri yoluyladır.

Alışılmadık bir fiziksel özelliğe sahip 10 köpek

köpeğimin burnu neden pembeleşiyor?