Köpeğiniz tadı aynı şekilde mi yaşıyor?

Ne yediğimizi takdir edebilmek için temel bir duyu olan tat, tat tomurcukları sayesinde algılanır. Dilin ucunda yer alırlar ve yeni tatlar keşfetmemizi sağlarlar. Ama aynı zamanda köpek arkadaşlarımızda da geliştiriliyorlar mı? Masanın yanından geçerken gözlerini kocaman açarak bize baktıklarını gördüğümüzde onların da bizim kadar yemek yemekten keyif aldıklarını düşünürdük. Ancak durum böyle olmayabilir…

Tat köpeklerde gelişmiş bir duyu mudur?

Masada pasta isteyen köpek
Kredi: Ksenia Raykova / iStock

İnsanların 10.000 tat tomurcuğuna sahip olduğunu bilmelisiniz… Köpeğiniz için 1700! Bu nedenle, tat alma tomurcukları bizimkinden çok daha az sayıdadır. Mantıken ve tüm beklentilerin aksine, tat alma duyusu bu nedenle köpeklerde çok gelişmiş bir duyu değildir. Ama o zaman, köpeğiniz zaten çok tatsız bir şekilde yutuyorsa, neden yediğinize bu kadar ilgi duyuyor? Çünkü bir yemeği köpeğinize çekici kılan tadı değil, kokusudur.

Bununla birlikte, köpeğiniz belirli tatları koklar, ancak bizden daha hafif bir şekilde. Ayrıca tatlı tadı özellikle iyi algılar, bu da köpeğinizin neden çikolata, şeker ve diğer tatlılardan bir parça isteme eğiliminde olduğunu açıklar. Şekeri daha kolay tespit etme yeteneği atalarından gelmektedir. İkincisi, tatlı yiyecekleri ve dolayısıyla daha fazla enerjiyi takdir etmek için bu yetiyi geliştirebilirdi. örneğin meyve.

Peki ya köpeklerdeki diğer duyular?

Köpeğin mama tanesini koklayan ağzı
Kredi: Khaneeros / iStock

zevkine aykırı, koku köpeklerde en gelişmiş duyudur. Ayrıca, olduğu tahmin ediliyor Bizimkinden 35 kat daha gelişmiş. Bu, yürürken kolayca fark edilir: Köpeğinizin kesinlikle çoğu zaman yere süzülen bir burnu vardır. Koklama, köpek için neredeyse hayati öneme sahiptir, çünkü etrafındaki dünyayı analiz etmesini sağlayan araçtır. Köpeğiniz koku almanın ötesinde bir dünyada yaşıyor!

Görmeye gelince, köpek sanılanın aksine siyah beyaz görmez. Ancak, insanlar kadar çok renk görmez ve bunlar daha az yoğundur. Ayrıca, kırmızıyı görmezdi. Yine de, köpek 250 derecede gördüğü için çok geniş bir görüşe sahiptir. Karşılaştırmak gerekirse, insanlar sadece 120 derecede görürler (dürbün görme).

İşitme, özellikle köpeklerde geliştirilmiş başka bir duyudur. Bir köpek duyar insanlardan yaklaşık 2 ila 3 kat daha iyidir. Hatta algılar ultrason gibi duyamadığımız sesler. Onu aradığınızda size gelmezse ona bağırmanıza gerek yok, sizi mükemmel bir şekilde duymuştur ve kesinlikle sizi çıldırtmaktadır (bu sık sık oluyorsa köpeğinizde işitme bozukluğu olabilir).

Dokunma, köpeklerde nispeten az gelişmiş bir duyudur. Her şeye rağmen burun ve pedler oldukça hassas ve özen gösterilmesi gereken bölgelerdir.

2022 yılı için en trend T şeklindeki köpek isimleri

Azawakh, güzellik ve hayranlık uyandıran bir tazı