Köpeğimin burnu sağlığı hakkında ne diyor?

Popüler bir inanç, taze ve nemli bir burnu olan bir köpeğin tamamen sağlıklı olacağını öne sürüyor! Ancak bunun tersi, köpeğinizin sağlığı hakkında endişelenmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Hasta olup olmadığını bilmek için bir köpeğin burnuna gerçekten güvenebilir miyiz? Bu makalenin geri kalanında açıklamaya çalışacağımız gizem budur.

Yer mantarı ve sağlık: Gerçekten bağlantılı mı?

bir köpeğin burnunu kapatmak
© Usere03c4b47_716 – iStock

Pek çok köpek sahibi tarafından paylaşılan bu inancın ne yazık ki yanlış olduğunu bilin. Neden? Niye ? Basit ve iyi bir nedenden dolayı bu kriter güvenilir değildir. Gerçekten de bir köpeğin burnunun durumu günden güne, hatta saatten saate değişebilir! Sıcak bir burun, köpeğinizin ateşli olduğu anlamına gelmez. Örneğin: işten eve geldiğinizde çoğu zaman köpeğiniz uyuyor mu? İkincisinin sepeti radyatörün yanında olduğu sürece, uzun bir şekerlemeden sonra sizi karşılarken köpeğinizin burnunu gözlemleyin. Kuru ve sıcak olması için iyi bir şans var! Ancak bu, hayvanınızın hasta olduğu anlamına gelmez, çünkü dışarıda kısa bir yürüyüşten sonra tekrar taze ve nemli yer mantarı getirecektir.

Tersi durum da geçerlidir: Taze, nemli bir burnu olan bir köpek ateşli bir durumda olabilir. Özetle, yalnızca köpeğinizin burnuna güvenmeyin!

Köpeğimin ateşi olup olmadığını nasıl anlarım?

yalancı bir köpeğin kafasının yakın çekimi
© Labbas2 – iStock

Burnu tamamen güvenilir değilse, ateşli bir köpeği nasıl tespit edebilirim? İdeal olan gözlemlemek köpeğin genel durumu hem de davranışlarıyla. Gerçekten de, sadece gözlemleyerek zaten çok şey öğreneceksiniz. onun iştahı ve canlılığı. Sağlık durumu hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, kendinize şu birkaç soruyu sorun:

  • Belirgin bir sebep olmadan yorgun mu görünüyor?
  • Normal yiyor mu? Cevap hayır ise, ne kadar süreyle?
  • Belirgin bir sebep olmadan normalden daha fazla uyuyor mu?
  • Yürüyüşe çıkma fikri daha mı az neşeli?
  • Hâlâ kendini normal bir sıklıkta rahatlatıyor mu?
  • Dışkı normal görünüyor mu?

Köpeğinizin durumu yukarıda bahsedilen sorunlardan birine tekabül ediyorsa, muhtemelen ateşi var demektir. Bu durumda, bir veterinerle iletişime geçmekten çekinmeyin ki bu duruma daha fazla ışık tutacaktır. Köpeğinizin sağlık durumu hakkında şüpheye düşmeyin!

Bir köpeğin normal sıcaklığı nedir?

ön planda termometre ile battaniyenin altında köpek
© fotoedu – iStock

Bir köpeğin burnu gibi sıcaklığının gün boyunca biraz değişebileceğini unutmayın. Ortalama olarak, bir köpek olmalı 38 derece civarında sıcaklık, ancak 39’a kadar bu hala norm dahilinde. Aslında, çevresine, büyüklüğüne, faaliyetine, hava durumuna vb. Bu nedenle sıcaklık 38 ile 39 derece arasında değişebilir. ve bu dilimden çıkınca sorunlu hale gelir.

Rhodesian Ridgeback, aslan köpeği lakaplı bir köpek

Dünyanın en köpek dostu 10 şehri