köpeğimin burnu neden pembeleşiyor?

Bir Husky, bir Samoyed ve hatta bir Malamute’un gururlu sahibiyseniz, köpeğinizin burnunda bir renk değişikliği gözlemlemiş olabilirsiniz. Gerçekten de, kışın soğuğu bastırdığında, bazı köpeklerin, özellikle de İskandinav tipi köpeklerin burunlarının ucu oldukça pembe bir renk alır. Buna “kar trüf” denir! Bu çok şirin değil mi?

“Kar trüf” nedir?

pembe kar trüf ile beyaz köpek
Kredi: lav-lavanda / Unsplash

Çevredeki manzara güzel beyaz bir ceketle kaplıyken, köpeğinizin burnunun ucu çok hoş bir pembe renk almış gibi görünüyor. Köpeğinizin burnunun orijinal rengine göre bu rengin değişebileceğini bilmelisiniz. Gerçekten de, siyah bir trüf için renk pembeden kahverengiye değişebilir. Kahverengi bir burun aynı tonlarda kalacak, ancak daha hafif olacak ve bir tür bej verecektir. Bu nedenle bu fenomene “kar trüf mantarı” denir.ancak Fransızca’da “kar trüfünün” eşdeğeri olan “Kar Burun” veya “kış yer mantarı” anlamına gelen “Kış Burun” gibi başka İngilizce isimler de verilir..

“Kar trüf”, yılın en kısa aylarında meydana gelen hipopigmentasyon nedeniyle oldukça yaygın bir fenomendir, aynı zamanda en soğuktur. Köpeğinizin sadece pembe bir şeridi veya pembe burnu olabilir. Ancak merak etmeyin zamanı geldiğinde burnu eski rengine dönecek!

“Kar trüfünün” nedeni nedir?

Kar trüflü bir Husky portresi
Kredi: TRAVELARIUM / iStock

Son olarak, soğuğun bu fenomene kesinlikle dahil olmaması oldukça olasıdır. Neden? Niye ? Eh, kışın çok sık görülen bu hipopigmentasyon tropikal bölgelerde de görülür. Gerçekte, bu konuda çok az araştırma veya çalışma var. “Kar mantarı”, kaynak olarak yalnızca anekdotları olan veteriner hekimler için hala bir gizemdir.

“Kar trüf mantarının” nedeni için en olası teori, buna azaltılmış ışıktan kaynaklanmasıdır. Nitekim kışın günlerin kısalması nedeniyle köpeğin güneş ışığına maruz kalma süresi de azalır, bu daha önce bahsettiğimiz ünlü tropik bölgelerde de geçerlidir. Bu nedenle, bu fenomenin nedeninin soğuktan ziyade ışığa maruz kalmanın olması daha olası görünmektedir. Ancak, dikkatli olmalı ve sonuçlara çok hızlı atlamamalıyız. Her durumda, ışığın, muhtemelen soğuğun, aynı zamanda genetiğin “kar trüfünün” ana nedenleri olacağını varsayabiliriz.

Hangi Irklar “Kar Trüfüne” Yatkındır? ?

Bir eşarp ve kar trüf ile Samoyed
Kredi: Rohappy / iStock

İskandinav köpeklerinde “kar trüf” karakteristiktiryani Husky, Samoyed veya Malamute. Ancak diğer ırklarda da bulunabilir.özellikle Labrador ve Golden Retriever, ama aynı zamanda Alman Çoban veya Bernese Dağ Köpeği. Ek olarak, beyaz veya açık renkli köpekler genellikle bu fenomenden daha kolay etkilenir.ırk gözetmeksizin.

Bu nedenle, köpeğinizin burnu Noel Baba’nın ren geyiği burnuna dönüşürse panik yapmayın! Soyulmuş, hasar görmüş veya yaralanmış gibi görünmediği sürece kesinlikle “kar trüf mantarı”dır. Tek yapmanız gereken kışın yerini bahara bırakmasını beklemek ve köpeğinizin burnu eski rengine kavuşacak. Şüpheniz varsa, elbette veterinerinize gösterebilirsiniz.

Köpeğinizi aromaterapi ile tedavi etmek için 15 esansiyel yağ

Dünyadaki en nadir köpek ırklarından 8’i