Karelya Ayı Köpeği, güçlü bir karakter ve altın kalpli

Karelya ayı köpeğini ilk kez mi duyuyorsun? Oldukça normal, bu hala bilinmeyen köpek, aynı zamanda çok popüler olduğu Finlandiya’nın dışında çok yaygın değil. Bu sevimli İskandinav köpeğine bakın!

Karelya Ayı Köpeğinin Küçük Hikayesi

Çimenlerin arasında Karelya ayısı köpek
Kredi: slowmotiongli / iStock

Karelya Ayı Köpeği çok eski bir cinstir. Finlandiya ve Rusya sınırındaki Karelen ilinde ve Lagoda Gölü’nde yaygındı. Zyrian köpeği olarak da adlandırılan Komi’nin soyundan olacaktı. Karelya ayı köpeği, özellikle geyik ve ayı gibi büyük hayvanları avlamak için kullanıldı. İlk ırklar, ırkın saflığını aramak için yapılan titiz bir seçimden sonra 1935’te doğdu. Daha sonra, cins 1946’da resmen tanındı. Çok nadir, Fransa’da bile bilinmeyen Karelya ayı köpeği, menşe ülkesi Finlandiya’da son derece popüler.

Karelian Bear Dog, Border Collie ve Akita Inu melodileri

Karelya Ayı Köpek Portresi
Kredi: slowmotiongli / iStock

Karelian Bear Dog, güçlü ve sağlam bir yapıya sahip orta büyüklüktedir. Saçları oldukça kalındır ve her zaman siyahtır ve başında, boynunda, ayrıca karnında ve uzuvlarında da beyaz lekeler bulunur. Dik üçgen kulakları ve oldukça uzun namlu ile kafası bir Akita Inu’ya benziyor. Küçük gözleri genellikle çeşitli tonlarda kahverengidir. Kuyruğu orta uzunluktadır ve sırtında bir yay şeklinde kavislidir. Karelya Ayı Köpeğinin boyları erkeklerde cidagoda 54 ila 60 cm, dişilerde ise 49 ila 55 cm arasındadır. Ağırlık ise erkeklerde 25 ila 28 kg, kadınlarda ise 17 ila 20 kg arasındadır.

Karelya ayı köpeği, bağımsız ve açık havanın sevgilisi

Çimlerin üzerinde koşan Karelya Ayı Köpeği
Kredi: slowmotiongli / iStock

Biraz çekingen olan Karelya Ayı Köpeği tek efendi bir köpektir. Nasıl sevecen olunacağını biliyor ama yine de çok bağımsız bir köpek olmaya devam ediyor. Cesur ve azimli bir hayvan, aynı zamanda kendinden de oldukça emin ve onu pek korkutmuyor gibi görünüyor. Onu mükemmel bir kaleci yapan da bu. Ancak çekingenliği nedeniyle yabancıların önünde utangaç olabilir. Önceden bir av köpeği ve çalışan bir köpek olduğundan, tam olarak dengelenmesi ve doyması için çok fazla egzersize ihtiyacı vardır. Apartman hayatı kesinlikle ona göre değil, çünkü günde birkaç kez mahallede kısa yürüyüşler yapmakla yetinmeyecektir. Aksi halde, cÇoğu İskandinav köpeği gibi, eğitilmesi her zaman kolay değildir. O zaman sabırlı olmalısın ve kadife bir eldivene demir bir yumruk atmalısın.

Karelya ayı köpeği edinmenin fiyatı nedir?

Karelya Ayı Köpeği, anavatanı dışında hala çok az tanındığından, Bu köpek cinsi için ortalama bir fiyat belirlemek zordur. Fransa’da gerçekten de ancak on Karelya ayı köpeği çiftliği var! Bu nedenle çöpler oldukça nadirdir. Bu satırlar yazıldığı sırada, yavruları olan tek köpek kulübesi onları 1200 Euro’ya satıyor.

köpeklerin hafızası

Köpeğinizle yurtdışına seyahat edebilir misiniz?