Kar ve köpeğiniz için tehlikeleri

Karda rüzgarda kulaklarıyla oynayan bir köpek, ne güzel bir resim değil mi? Hele de dört ayaklı arkadaşlarımız genelde karı çok sevdiği için! Bu nedenle, güvenli bir şekilde eğlenmelerini sağlamak için karda yaptığınız geziler sırasında karşılaşabileceğiniz birkaç tehlikeyi tanımayı öğrenin.

kar yutma

burnunda kar olan köpek
© kopofoto – iStock

Çoğu zaman, karda eğlenirken, köpekler yanlışlıkla onu yutma eğilimindedir. Bazıları da sırf beğendikleri için gönüllü olarak yiyorlar! Ayrıca, kar sudan başka bir şey olmadığı için sorunun ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Şunu bilin ki su sıvıdan katıya, yani pullara veya buza dönüştüğünde, özellikleri değişir. Çok fazla yutmak, özellikle şiddetli gastrite neden olarak sağlık sorunlarına neden olabilir. “kar gastriti”. Köpeğinizde ayrıca ishal atakları olabilir.

buz çözücü tuz

Kışın kar yağmaya başladığında, güvenliğiniz için yollar tuzlanır. Ne yazık ki, buz çözücü tuzun köpeğiniz üzerinde etkisi yoktur. Gerçekten öyle tahriş edici köpeğinizin yastıklarına ve patilerine zarar verebilir. Tabii ki, bu süre zarfında yürümeye devam edebilirsiniz, ancak bazı önlemler ve özellikle de bunun sağlanması için bazı önlemler alınmalıdır. pençelerini her zaman temiz suyla iyice durulayın her yürüyüşten sonra. Yol tuzu yutulduğunda da zehirlidir, bu nedenle köpeğinizin kendisini yalarken yutmasını önlemek için patilerini durulamanın önemi! Herhangi bir şüpheniz varsa, bir hastalığın ana semptomlarının yol tuzu zehirlenmesi ishal, kusma ve karın kramplarıdır.

Güneşin yankılanması

köpek ve sahibi karda güneşte yürüyor
© Chalabala – iStock

Köpeğinizle dağlara giderseniz, karda güneşin yansımasına dikkat edin! Muhtemelen güneş gözlüğü takıyorsun ama köpeğin takmıyor. Onu bu fenomene uzun süre maruz bırakmaktan kaçının. Köpeğiniz zaten bir oküler patolojiden muzdaripse, köpeğinizi korumak için çözümler konusunda size rehberlik edecek olan veterinerinizden tavsiye almanızı öneririz. Ayrıca beyaz saçlı köpeklere de dikkat edin! İkincisi gerçekten hızlı bir şekilde alabilir güneş yanıkları tüylerinin çok yoğun olmadığı en hassas bölgelerde (kulaklar, namlu, karın, iç uyluklar). Bu durumda başvurmanızı öneririz. köpekler için uygun güneş kremi en az 30 koruma faktörü ile.

buz ve soğuk

Kışın köpeğinizin maruz kaldığı buzun soğuğu ve karın nemi bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden olmalısın çok dikkatli karda yaptığınız geziler sırasında ve dönüşünüzde daha da fazlası. Kar, pedler arasında ve kıllarda topaklar şeklinde yerleşme eğilimindedir. Bu nedenle, gezinizden sonra bunları çıkardığınızdan emin olun. Ayrıca patilerini özellikle pedlerin aralarını iyice kurulayın. Son olarak, ıslanırsa, öyle bırakmayın, sadece bir havluyla silin veya en soğuk ayarda bir saç kurutma makinesi ile kurulayın. Onu dışarıda bırakmayın ve içeride ısınmasına izin verin.

küçük boyutlu, mevcudiyetinde büyük

Köpeğinizi hırsızlardan korumak için bilmeniz gerekenler