kafasında puf olan tek köpek

Fransız evlerinde pek yaygın olmayan Çin tepeli köpeği çok küçük, oldukça ince bir köpektir. Çıplak versiyonunda kafa, bacakların uçları ve kuyruğun bir kısmı dışında saç yoktur. Çok orijinal, hatta meraklı, Çin tepeli köpeği, yüksek ve gururlu bir kafa arabasıyla her şeye rağmen çok zarif kalır.

Çin tepeli köpeğin hikayesi

Çimenlerin arasında Çinli köpek
Kredi: tsik / iStock

Adından da anlaşılacağı gibi, Bu köpeğin aslen Çin’den olduğunu öğrenince şaşırmayacaksınız. 206 yılında başlayan Han hanedanına kadar uzanan çok eski ırkların soyundan gelmektedir. AD. Bazıları için, bu köpeğin kökenleri 10.000 yıldan daha eskiye bile gidiyor! O zamanlar, Çin eyaletlerinde bazı vahşi köpekler sürüler halinde yaşıyordu. Sonradan, Çin Tepeli Köpeği, sahiplerinin değerli eşyalarını korumak için kullanıldı. Ayrıca gemilerdeki denizcilere zararlıları avlamalarında yardımcı oldu. Son olarak, birçok Asya limanındaki duraklamalarda para birimi olarak da kullanıldı.

19. yüzyılın sonlarına doğru, Çin Tepeli Köpek, Meksika’da geliştikten sonra Amerika’ya geldi. Üstelik Meksika köpeğinin atası olması da çok muhtemeldir. Çin Tepeli Köpek ırkı 1972 yılında tanınmıştır.

Çin Tepeli Köpek, meraklı ve zarif bir hayvandır.

Çimenlerin arasında poz veren Çinli köpek
Kredi: slowmotiongli / iStock

Çin tepeli köpeğin görünümü kayıtsız kimseyi bırakmaz. Hem meraklı hem de sevimli, çıplak versiyonu en hafif tabirle çok orijinal. Pratikte kılsız (çıplak çeşit için), sadece başında, bacaklarının ucunda ve kuyruğun ucunda kıl vardır. Palto, başın üstünde bol bir tepe oluşturur ve adı da buradan gelir. Kıllı çeşitliliğe gelince, kürk, uzun ve yumuşak örtü tüyleriyle kaplanmış birinci bir astar tabakasından oluşur. “Toz puf” anlamına gelen “toz puf” lakaplı bu versiyondur. Bu cins için tüm saç renkleri kabul edilir.

Çin Tepeli Köpeğinin vücudu oldukça uzun ve esnektir. Kuyruğu uzun ve incedir. Başı zarif ve bakışları canlı. Son olarak kulakları kafasına göre oldukça büyük ve dik duruyor. Çin Tepeli Köpeği 3 ila 4 kilo arasında ve 28 ila 33 cm arasında ölçülerinde, bu da onu çok küçük bir köpek yapıyor!

Çin Tepeli Köpek: sevecen ama soğuk

Dışarıda bir yürüyüşe paltolu Çinli köpek
Kredi: Sergey Tikhomirov / iStock

Gerçek kapalı köpek, Çin Tepeli Köpek çok sevimli küçük bir köpektir. Bu duygu, çok küçük boyutu ve dış etkenlere karşı savunmasızlığı ile pekiştirilir. Nitekim tüyleri neredeyse yok denecek kadar az olduğu için soğuğa ve neme çok iyi tahammülü olmayan bir hayvandır. Bu nedenle apartmanda sorunsuz bir şekilde yaşayabilecektir. Ancak, diğer tüm köpekler gibi, yağmurlu havalarda bile egzersiz yapmak için dışarı çıkması gerekiyor. yeterli olacak sonra cildini nemden korumak için küçük bir yağmurluk giymek. İyi eğitimli Çin Tepeli Köpek mükemmel bir refakatçi köpektir. Ancak, onun küçük bir karakteri vardır ve bu nedenle sağlam ve yumuşak bir şekilde eğitilmesi gerekecektir. Bir bekçi köpeği arıyorsanız, bu kesinlikle ideal bir cins değil, ancak size çok fazla sevgi ve yaşama sevinci getireceğine şüphe yok.

Çin Tepeli Köpek Maliyeti Ne Kadardır?

Dışarıda iki Çinli köpek
Kredi: Abramova_Kseniya / iStock

Çin tepeli köpeği, fiyatı 700 ila 1200 avro arasında değişebildiğinden özellikle pahalıdır. Fiyatı yetiştiriciye ve dolayısıyla köpeğin soyuna ve aynı zamanda cinsiyetine göre belirlenir.

Çin Tepeli Köpek sahibine çok yakındır ve çocukları sever, bu nedenle aile için ideal bir köpektir. İster evde ister apartmanda oturun, bu köpek gözünüze çarparsa tereddüt etmeyin! Bu kesinlikle sizin için doldurulmuş hayvan.

Bu, köpeğinizin insan yaşıdır.

Köpek kimliği neden önemlidir?