İngiliz Setter, büyüleyici bir av köpeği

Bu muhteşem işaret eden köpek, Birleşik Krallık’tan geliyor. Görkemli benekli elbisesi ve zarif duruşu ile diğerlerinden ayrılır. Çok güzel bir köpek olmasının yanı sıra sevimli bir hayat arkadaşı olduğu ortaya çıkıyor. İngiliz Setter’ı keşfedin!

İngiliz Setter’in hikayesi

İngiliz Setter sahilde dörtnala
Kredi: Jane Faizullin / iStock

İngiliz Setter, büyük olasılıkla, İspanyol kökenli, uzun saçlı bir işaret eden köpek türünden gelir. Orta Çağ’da kümes hayvanlarını avlamak için kullanıldı. 19. yüzyılda, ırkın kurucusu sayılan Sir Edward Laverack, en yiğit ve güzel modelleri seçerek Setterler yetiştirmiştir. 1860’da ilk yavrularını İngiliz Setterleri olarak tanıttı, ancak cins standardı nihayet 2009’a kadar kurulmadı! Bugün İngiliz Setter, Fransa’daki en yaygın işaret eden köpektir ve aynı zamanda en iyilerinden biri olarak kabul edilir. İşaret eden bir köpek, avına ulaşıldığında avının önünde hareketsiz oturma özelliğine sahiptir. Adı da buradan geliyor Setter, çünkü İngilizce’deki durma konumu “ayarlamak” olarak çevriliyor.

İngiliz Setter, zarif ve benekli bir av köpeği

İngiliz Setter çimlerde poz ayakta
Kredi: CaptureLight / iStock

İngiliz Setter, tüm Setter tipi köpekler gibi, kıvırcık olmayan hafif dalgalı bir ceketi var. Çoğu zaman elbisesi beneklidir, ancak renkler çoktur: kahverengi ve beyaz, siyah ve beyaz, limon ve beyaz, turuncu ve beyaz ve hatta bazen üç renkli. Başı uzundur ve eladan kahverengiye uzanan gözleri çok etkileyicidir. Gövdesi orta uzunluktadır ve uzun, tüylü kuyruğu yavaş yavaş uca doğru incelir. İngiliz Setter’in ağırlığı 25 ila 30 kilo arasındadır ve omuzları 68 cm’ye kadardır.

İngiliz Setter, işaretçiden refakatçi köpeğe

Halat çekme oynayan İngiliz Setter yavruları
Kredi: Jane Faizullin / iStock

İngiliz Setter son derece arkadaş canlısı bir köpektir. Mükemmel bir av köpeği olmasının yanı sıra çok da keyifli bir refakatçi köpeğidir. Hem insanlarla hem de hayvanlarla sosyal, aile için ideal bir köpektir. Ayrıca, genellikle çok sabırlı ve nazik olduğu çocukları özellikle sever. İngiliz Setter oynamayı ve egzersiz yapmayı çok sever. Ayrıca evin içinde tanıdığınız sevecen ve sevimli köpeğin, kendini dışarıda bulduğu anda avlanma içgüdüsünü tamamen geri kazandığını da gözlemleyeceksiniz. Bu nedenle İngiliz Setter’in yetiştirilmesi kolay bir köpek olmadığı dikkate alınmalıdır. Ona yeterince egzersiz yapmazsan, kendi kendine bulacaktır! Ama pek sevmeyebilirsin…

Bir İngiliz Setter’in maliyeti nedir?

Safkan bir köpeğin fiyatı, onu almak istediğiniz üremeye bağlı olabilir. Ortalama olarak, bir İngiliz Setter satın almak size 1.000 ila 1.500 Euro arasında mal olacak, ancak dikkate alınması gereken birçok parametre var. Özellikle de yavru köpeğin soyu ve bazen cinsiyeti. Her durumda, köpeğin iyiliğini her şeyin üstünde tutan küçük yetiştiricileri her zaman tercih edin.

Köpeklerin zaman duygusu var mı?

Köpek kimliği hakkında her şey (çip ve dövme)