Her şey gözlerde…

Hiç kendini küçük tüy yumağının bakışlarında kaybettin mi?! Sen düzelt. Sana bakıyor. Dışarıdan, hiçbir şey olmuyor gibi görünüyor. Sakin bir öğleden sonra. Ama içeride, gerçek bir hormon patlaması var! Evet, insan-köpek dostluğunun bilimsel bir açıklaması var ve görünüşünün bununla çok ilgisi var…

“Aşk Hormonu”

Oksitosin, insan ve köpek beyninin bir kısmı tarafından salgılanan bir moleküldür: hipotalamus. Birçok rolü var. Ama bugün bizi ilgilendiren, onunalakaonlara sosyal bağlantılar, güven, benempati veanne-bebek bağlanması. Japon araştırmacılara göre, bu hormon, “oksitosin aracılı pozitif döngü” olarak adlandırdıkları bir mekanizma sayesinde, insan-köpek dostluğunun önemli bir unsuru olacaktır. Bakalım ne olabilir…

n°1’i deneyimleyin: basit bir görünümden çok daha fazlası…

Azabu Üniversitesi’nden Dr. Miho Nagasawa liderliğindeki bir grup bilim insanı çok özel bir deney geliştirdi. Dergide yayınlanan çalışmaları Bilim, yaklaşık otuz usta ve köpeklerini yarım saat boyunca gözlemleyerek başlar. Araştırmacılar dikkatlice zamanladı her köpeğin sahibinin gözünün içine bakarak harcadığı zaman. Ayrıca çeşitli diğer etkileşimlerin (okşamalar, kelimeler vb.) süresini de kaydettiler.

İdrarlarında bulunan oksitosin konsantrasyonu, bu etkileşimlerden önce ve sonra ölçüldü. Sonuç: geçen ustalar ve köpekler yerleşmek için uzun zaman sadece onlar vardı oksitosin seviyeleri artar.

köpek bakışı
Kredi: Josephine Amalie Paysen / Unsplash

Deney n°2: tekrar başlıyoruz ama tersinden!

Araştırmacılar daha sonra zıt deneyi denediler: köpeklerin yarısına oksitosin verdiler. Daha sonra her bir hayvanın sahibine bakmak için ne kadar zaman harcadığını gözlemlediler. Görünüşe göre oksitosin alan kadınlar ustalarına baktı yapmayanlara göre çok daha uzun.

Yine de, erkeklerde böyle değildi bu hormonun duygusal etkilerine karşı belki daha az duyarlı olan veya aynı zamanda uyanıklığı da uyarabilen (birinci deneyden farklı olarak, bu sefer odada yabancılar vardı, belki köpekler onları izliyordu) .

Bazı 1. deneyin sonuçları da doğrulandı çünkü yine, üriner oksitosin sadece köpekleriyle uzun bakışları paylaşan sahiplerde arttı. Yine de, Garip bir şey oldu: bu sefer etkileşim sırasında hiçbir köpeğin oksitosini yükselmedi. Bu, bu 2. deneyde, sahiplerin hayvanlarına dokunmalarının veya onlarla konuşmalarının yasaklanmış olması gerçeğiyle açıklanabilir, bu nedenle köpeklerde oksitosin artışı için gerekli olan iki unsur.

chihuahua saygısı
Kredi: Skeeze / Pixabay

Erdemli bir döngü!

Özetle, ne zaman köpeğin gözlerinin içine bakıyorartar oksitosin seviyenizseni yapan ona karşı daha sevecen (okşamalar, tatlı sözler vb.)hangi artar onun oksitosin seviyesionu yönlendiren seni izliyor daha da fazlası… ve benzeri!

Köpeklerin temasımızdan edindiği bir insan mekanizmasıdır.

1. deneyde de bazı kurtlar ve onların eğitmenleri. Bu hayvanlar insanlara neredeyse hiç bakmadı ve hiç kimsenin oksitosini yükselmedi. Bu, kurtların bu davranışı köpek soyundan gelenlere aktarmadığını gösteriyor. Köpekler bu nedenle muhtemelen evcilleştirme sırasında insanlarla temas yoluyla geliştirdiler.

Bakış, insan iletişiminde çok önemli bir role sahiptir. Birbirimizi anlamamızı ve bağlantı kurmamızı sağlar. L’annelerin ve bebeklerinin bağlanması oksitosin ve bakışlardan da güçlü bir şekilde etkilenir. Araştırmacılara göre, biyolojik mekanizmayı takip ediyor çok benzer az önce adamla köpek arasında gördüğümüze. Köpekler ve bebekler oldukça Makyavelcidir. Bu küçük melekler bizi çatlatmak için çok karmaşık süreçler geliştirdiler!

köpek yavrusu bakışı
Kredi: Joel J. Martínez / Unsplash

Ayrıca beğeneceksiniz:

Bir köpek geçmişi hatırlayıp kendini geleceğe yansıtabilir mi?

Köpekler sayabilir mi?

Köpeklerin zaman duygusu var mı?

Hangi cins köpek sana yakışıyor? 1. grup ırklara odaklanın

Beyaz köpeklerin en güzel ırkları