Hangi cins köpek sana yakışıyor? 1. grup ırklara odaklanın

Köpek ırklarının sınıflandırılması FCI (Fédération Cynologique Internationale) tarafından yapılır. Tüm bu ırkları, köpekleri yapılarına, yeteneklerine ve tarihsel kullanımlarına göre gruplandıran 10 farklı gruba ayırır. Bugün, çoban veya çoban tipi 42 ırktan oluşan grup 1’e ait köpeklerin özelliklerini keşfedeceğiz.

Çoban ve sığır köpeklerinin özellikleri nelerdir?

bir masada üç beauceron köpek
Kredi: Ekaterina-Gorokhova / iStock

Başlangıç ​​için şunu bilmelisiniz çoban türü ırklar, koyun sürülerine rehberlik eden köpeklere karşılık gelir (koyun, koyun, keçi vb.). Sığır köpekleri sığır uzmanlarıdır. Grup 1 köpeklerin hepsi birbirine benzemez, tam tersine. Yine de, hepsinin yeteneklerinde benzerlikler var, aynı zamanda atalardan kalma kullanımlarında. 1. grubun 42 ırkı arasında özellikle Border Collie, Avustralyalı Çoban, Alman Çoban, Corgi, Pirenelerin Çobanı, Shetland Çoban, Beauceron veya Berger Blanc Suisse buluyoruz.

1. grup köpek ırklarının karakteri nedir?

Avustralyalı çoban köpeği ateşin yanında efendisine yakın
Kredi: Leoba / iStock

Çoban ve Sığır Köpekleri çok iyi karakterleriyle tanınırlar. Ayrıca eğitilmesi oldukça kolay köpeklerdir. Öte yandan, dikkatli olun, bunlar bütün gün kanepede kalan köpekler değil. Etkisinde, Çalışan köpekler elde etmek için optimize edilmiş genetik seçimleri sayesinde, ikincisi çok önemli zihinsel uyarım gerektirir. Büyük bir zekaya sahip olduklarından, kendilerinden ne beklendiğini çok çabuk anlarlar. Her zaman coşkuludurlar, aynı zamanda kendilerini zorlamaya gerçekten ihtiyaç duyan köpeklerdir. Bununla birlikte, her cinsin kendine has özellikleri vardır ve bir köpek diğerinden çok farklı olabilir.

Bir çoban veya sığır köpeği size uygun olabilir mi?

alman kurdu karda havada zıplıyor
Kredi: Ksenia-Raykova / iStock

Grup 1 ırklarının aktif kalma ve egzersiz yapma hayati bir ihtiyacı vardır. Bu nedenle bu köpek türü ancak uzun yürüyüşlerde ona eşlik edecek çok zamanınız varsa sizin için uygun olacaktır. Üstelik bunlar yalnızlığı pek de desteklemeyen köpeklerdir. ve bunun sonucunda davranış sorunları bile geliştirebilirler. Köpeğinizi entelektüel düzeyde de ihmal etmemeye dikkat edin, çünkü cırkların zihinsel harcama için oldukça önemli bir fizyolojik ihtiyacı vardır..

Ancak, bu bilgilerin tümü harfi harfine alınmamalıdır. Köpekler, hayatları boyunca sizinle temas halinde inşa edilmiş eşsiz varlıklardır ve onlara ortak karakter özellikleri atfedebilsek de, genelleme yapmamak önemlidir.

5 kurt benzeri köpek ırkı

Her şey gözlerde…