Geleceğin rehber köpeğini evinize nasıl kabul edersiniz?

Köpekleri her şeyden çok seviyor musunuz ve kalbiniz cebinizde mi? Evinize rehber köpek getirmeyi hiç düşündünüz mü? Bu tür bir köpeği evinizde ağırlamanın oldukça mümkün olduğunu bilin! Öte yandan, onun sadece sizinle geçtiği fikrine alışmanız gerekecek, çünkü gelecekteki ailesi görme körlüğü çeken bir kişinin ailesi olacak. Haydi nasıl yapılacağını ve gerekli şartları anlatıyoruz.

Körler için rehber köpek nedir?

birlikte uyuyan iki labrador
© pablorebo1984 – iStock

2020’de aileye geri dönen rehber köpeklerin %77’si Labrador, %5 Golden Retriever ve %7’si bu iki cins arasında bir melezdi! için tanınan onların sosyalliği ve uysallığı, bunlar her duruma mükemmel uyum sağlayan ve bu nedenle görme engelli insanlarla birlikte yaşayabilen iki köpek türüdür. Bu makaledeki farklılıklarını ve benzerliklerini de keşfedebilirsiniz.

Bir rehber köpek olarak yaşamları boyunca, rolleri bu insanlara izin vermek olacaktır. hareketlilik ve özerklik kazanmak. Ev sahibi ailelerinde (potansiyel olarak siz), sonra özel bir okulda çok özel bir eğitim aldıktan sonra, günlük yaşamda değerli müttefikler haline gelirler. Görme engellilerin gözü olmanın yanı sıra gerçek oldukları da ortaya çıkıyor. günlük yaşam yardımcıları.

Ev sahibi aile olmak için hangi koşulların sağlanması gerekir?

genç labrador köpek gelecekteki rehber köpek egzersiz
© Cylonphoto – iStock

Bu iki aydan itibaren yavruların koruyucu aile tarafından alınabileceğini söyledi. Bu yaşta, normalde az çok temizdirler, sorunsuz bir şekilde ele alınmalarına izin verirler ve insanlarla olduğu kadar diğer hayvanlarla da sosyalleşmeye başlamışlardır. Bu nedenle ev sahibi bir aileye katılmaya hazırlar! Evet ama nasıl ve hangisi? Gerçekten de kimse rehber köpekler için koruyucu aile olamaz. Gelecekteki bir süper köpeği evde ağırlayabilmek için yerine getirilmesi gereken birkaç koşul vardır:

  • ikamet etmek rehber köpekler için bir okul çevresinde yaklaşık 30 kilometrelik yarıçap. Nitekim bu, eğitime başlamadan önce sizinle birlikte geçireceği birkaç ay boyunca hayvanın iyi bir takibini ve basitleştirilmiş hareketlerini sağlayacaktır.
  • yetenekli olmalısın köpeği her yere yanında götür onu çeşitli ve çeşitli durumlara alıştırmak için.
  • Yavrunun takibi için eğitim merkezine düzenli ziyaretler yapabilmek.
  • Gelecekteki rehber köpeğe mümkün olduğunca fazla zaman ayırmak için çok müsait olun.

Bu “eğitim öncesi” dönemin süresinin genellikle uzun sürdüğü belirtilmelidir. köpek yavrusu bir yaşına gelene kadar. Yani sadece birkaç ayınız kaldı ve buna hazırlanmanız gerekiyor. Bu, kendi köpeğinizi sahiplenmekle aynı proje değil.

Ev sahibi aile olarak rolünüz nedir?

toplu taşımada rehber köpek
© LuPa Yaratıcı – iStock

İki aylıktan itibaren, bu nedenle “ön eğitimi” için bir köpek yavrusundan sorumlu. Bu, ona temel komutları, itaat alışkanlıklarını, tasmalı yürümeyi vb. öğretmekten ibarettir. Bir önceki paragrafta belirtildiği gibi, müsait olmanız ve köpeği her yere yanınızda götürebilmeniz gerekir. Neden? Niye ? Basit ve iyi bir nedenle, maksimum ortamla karşı karşıya kalması gerekecek. Nitekim, bir süre bu farklı yerler onun iş yeri olacak. Bu nedenle onu %100 rahat hissettirmek için onu kırsala, şehre, alışveriş merkezlerine, marketlere, toplu taşıma araçlarına vb. götürmeniz gerekecektir.

Yeterince müsait olamamaktan korkuyorsanız, Fransız Körler için Rehber Köpek Dernekleri Federasyonu (FFAC). Gerçekten de, yavru köpeği sadece akşamları ve hafta sonları veya sadece hafta sonları ağırlamak da mümkündür! Bu durumda, köpek yavrusu zamanın geri kalanını rehber köpek okulunda geçirir.

Rehber köpek koruyucu aile olmak harika bir deneyim, bu yüzden tereddüt ediyorsanız, devam edin! Bu sevimli ve çok sevimli köpek yavrularını salıverirken güçlü bir kalbe sahip olmanız yeterli…

Corgi, Kraliçe II. Elizabeth’in Platin Jübile’sinin yıldızı

Öğrenmemiz gereken 4 köpek bilgeliği