dünyanın en eski ırklarından birini keşfedin

Grönland köpeği veya Grönlandlı, adından da anlaşılacağı gibi, İskandinav tipi bir köpektir. Bu çok enerjik ve kendine güvenen kızak köpeği, avlanmada da çok iyidir. Çok bağımsız mizacı, onu doğru bir şekilde eğitebilmek için bir anlayış ve her şeyden önce deneyimli bir insan gerektirir. Ne yazık ki, bu güzel ırk Fransa’da pek bulunmuyor.

Grönlandlı’nın küçük hikayesi

Grönland Köpeği olarak da adlandırılan Grönlandlı, 7000 yıldan daha eskiye dayanan dünyanın en eski ırklarından biridir.. Karbon-14 testleri ile doğrulanan arkeolojik kazılar, gerçekten de o dönemde Sibirya, Kanada, Alaska ve Grönland’ın Arktik kıyılarında varlığını kanıtlıyor. 4000 ila 5000 yıl önce, Grönlandlıların ataları ilk Sarqaq Inuit ile birlikte yaşadılar. onlar o zaman ayı ve fok avcılığı ve kızak çekmek için kullanılır. Günümüzde kutup keşiflerinde çok önemli rol oynamış bir köpektir. Çevik ve hızlı Husky ile güçlü ve dayanıklı Malamute arasında yer alan bu köpek, mükemmel bir keşif köpeği haline geldi. Grönlandlı da 1937’de Société Centrale Canine ve ardından 1967’de FCI tarafından tanındı.

Kurt gibi bir kızak köpeği

Grönland köpeği, Spitz tipi bir köpek olarak kabul edilir. Paltosu, yumuşak ve kalın bir astar ve kompakt, düz ve pürüzlü bir dış kaplama ile çift katlıdır. Saç, vücudunda, başında ve bacaklarında olduğundan daha fazladır. O ayrıca var tüm kızak köpeklerinin en ağır kürkü. Albino hariç tüm renkler elbisesi için kabul edilir. Grönlandlı’nın bir omuzlarında karakteristik üçgen şekil. Gözleri oldukça koyu renklidir ve başında dikilmiş küçük üçgen kulakları vardır. Kuyruğu gürdür ve sırtında kavisli olarak taşınır. Erkekler ortalama 60 cm, dişiler ise 55 cm cidago boyundadır. Grönland köpeği ortalama olarak yaklaşık otuz kilo ağırlığındadır.

Grönland köpeği, enerjik ve dayanıklı bir hayvan

Kızak ve av köpeği olarak kökeni nedeniyle çok yönlü bir köpektir. Çoğu İskandinav köpeği gibiBu oldukça bağımsız ve özgüvenli. Her şeye rağmen, bu onun sosyal olmasını ve diğer köpeklerle arkadaşlık kurmasını engellemez. Grönlandlı da ustalarını çok takdir eder, ancak sık sık söylenir. o tek bir efendinin köpeği değil. Enerjik ve dayanıklı, içgüdüsü ve mizacı, saldırgan olmadan onu çok iyi bir bekçi köpeği yapar. Kendini zorlamaya büyük ihtiyacı olan bir köpek, Bu nedenle apartmanda yaşamaktan kaçınılmalı ve uzun yürüyüşler tercih edilmelidir!

Bu cins köpeği sahiplenmenin maliyeti nedir?

Bir Grönland köpeğinin fiyatı, kökenine, yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak tüm safkan köpekler gibi değişir. Maalesef olmamak Fransa’da yeterince yaygın değilbugün biz ortalama bir fiyat vermek imkansız bir Grönlandlı satın almak için. Bazıları yaklaşık 1000 Euro’dan bahsediyor, ancak bu bilgiyi doğrulayamadık.

Köpeğimizle uyumayı neden bu kadar çok seviyoruz?

Bir köpeği her yaşta eğitmek mümkün mü?