Dünyadaki en nadir köpek ırklarından 8’i

Jack Russel, Bulldog, Chihuahua, Alman Çoban, Labrador veya Pug oldukça düzenli karşılaştığımız köpeklerdir. Öte yandan Mudi, Azawakh veya Xoloitzcuintli’den bahsedildiğinde bu isimler daha çok ilaç isimlerine benziyor. Bununla birlikte, bunlar gerçekten köpek ırklarıdır, ancak çok nadir, hatta nadirdirler. Tabii ki, bu makalede tüm nadir ırklar listelenmiyor, ancak bugün bunlardan sekiz tanesini sunuyoruz!

1- L’Azawakh

profilde kahverengi azawakh
Kredi: hayvan bilgisi / iStock

Azawakh, tazı ailesine aittir. Devasa ve ince bacakları, 70 km/s hıza ulaşabildiği için çok hızlı koşmasını sağlar! Bu nadir bulunan zarif köpek, Batı Afrika’daki Sahra çölünden geliyor. O zamanlar, bir bekçi köpeği olarak, aynı zamanda bir av köpeği olarak, üstün olduğu bir disiplin olarak kullanıldı. Ne yazık ki, bu muhteşem köpek dünyadaki en nadir ırklardan biridir ve esas olarak kendi menşe bölgesinde bulunur.

2- Le Çatalburun

catalburun cinsi köpek
Kredi: pepe_euforia / iStock

Bu av köpeğine, anavatanı olan Türkiye dışında çok nadir rastlanır. Ayrıca oldukça atipik fiziksel özelliklere sahiptir. En olası olmayan, trüfünün ikiye bölünmüş olmasıdır. Aslında adı Çatalburun, kelimenin tam anlamıyla “çatal burun” anlamına gelir. Başka bir fiziksel özellik: çok uzak gözleri. Ne yazık ki, bu özellikler büyük olasılıkla küçük popülasyon büyüklüğü nedeniyle akrabalı yetiştirmenin sonucudur. Başlangıçta, yetiştiriciler bu yarık burnun köpeğe kokulara karşı artan bir hassasiyet verdiğine inanıyorlardı. Bununla birlikte, şimdi daha yüksek bir yarık damak riski ile ilişkilendirilmiştir…

3- Ve Köy

mudi cins köpek
Kredi: Lisa_Nagorskaya / iStock

Fransa için Border Collie ne ise Macaristan için Mudi odur. Bu küçük çoban köpeği çok dinamik ve sadıktır, bu da onu ömür boyu mükemmel bir arkadaş yapar. Küçük özelliği kıvırcık saçtır. Şu anda, bu köpekler hala kendi ülkelerinde sürüler içinde çalışmaktadır. Bununla birlikte, bir apartman dairesinde yaşamaya adapte olabildikleri için bir refakatçi köpek olarak da takdir edilirler. Ancak onlara ihtiyaç duydukları zamanı ve günlük aktiviteyi vermeye özen gösterilmelidir.

4- Puli

Puli cinsi köpek
Kredi: Bigandt_Photography / iStock

Puli size bir şey söyleyebilir, çünkü Komondor ile ortak bir şeyi paylaşıyor: ceketi. Gerçekten de, belirli bir fiziğe sahip bu köpeğin kalın bir saç tabakası hangi türler oluşturmak için iç içe geçmiş dreadlock’lar. İlk çoban köpeği ırklarından biridir. Ayrıca gerektiğinde ailesini korumaktan çekinmeyecek mükemmel bir refakatçi köpektir. Komondor ile farkı, büyüklüğüdür, çünkü Komondor için 50 kiloya karşılık ortalama 15 kilo ağırlığındadır.

5- Le Kai Ken

bir kai ken cinsi köpeğin portresi
Kredi: MirasWonderland / iStock

Kai Ken, bu ülkede gerçek bir ulusal hazine olarak kabul edilen Japon kökenli bir köpektir. Bir dağlardan geliyor Cinsin çok izole bir şekilde evrimleştiği Japon adası. Bu özelliği onu çok saf bir cins yapar. Bu muhteşem köpeğin siyah bir kürkü vardır ve Shiba Inu veya Akita Inu gibi diğer Japon ırklarına oldukça benzer fiziksel özelliklere sahiptir. O, günlerini kanepede geçirmek için yaratılmamış, çok dinamik, doğuştan gelen bir avcıdır.

6- Le Thai Sırtı

chien de yarış Tay ridgeback
Kredi: White_bcgrd / iStock

Bu sınıflandırmadaki tüm nadir köpekler gibi, Thai Ridgeback de kuralın bir istisnası değildir ve ayrıca kendine özgü küçük bir özelliği vardır. Etkisinde, sırtın ortasında bir saç çıkıntısı duruyor Tayland’dan bu köpeğin. Thai Ridgeback mükemmel bir bekçi köpeğidir ve çok sadıktır. Bununla birlikte, birçok vahşi içgüdüyü korumuştur ve yabancılara karşı temkinli olabilir.

7- Xoloitzcuintli

Xoloitzcuintle cins köpek
Kredi: nickpo/iStock

Telaffuz edilemeyen bir isme sahip bu köpek, dünyanın en eski ırklarından biridir. Meksika Tüysüz Köpeği olarak da bilinir, bu nedenle sahip olma özelliğine sahiptir. saç yok. 3000 yıldan fazla bir süredir Meksika’da onuruna heykellerin dikildiği yerlerde bulunuyor! Xoloitzcuintli, zeki ve çok sadık bir köpek olduğu için takdir edilmektedir. Öte yandan, kırılgan cildi en büyük dikkati gerektirir. Örneğin düzenli olarak nemlendirilmeli ve güneş kremi ile güneşten korunmalıdır.

8- Firavun’un köpeği

karda firavun tazı
Kredi: Eudyptula / iStock

Adından da anlaşılacağı gibi, Firavun’un Köpeği o zamandan beri bilinmektedir. eski Mısır’ın. Özellikle avlanmak için kullanılan bir köpektir. Bugün, her şeyden önce bir refakatçi köpek. Ayrıca efendisine çok yakındır ve ilgi odağı olması gerekir. Sportif ve dayanıklı olan bu tazı tipi köpeğin egzersiz yapmaya büyük ihtiyacı vardır. Oldukça çekingen, yabancılara karşı dikkatli olabilir.

Girişte belirtildiği gibi, bu liste açıkça ayrıntılı değildir. Kökenleri veya fiziksel görünümleri kadar şaşırtıcı olan pek çok az bilinen başka ırk da var!

köpeğimin burnu neden pembeleşiyor?

2022 yılı için en trend T şeklindeki köpek isimleri