Corgi’nin iki farklı türü olduğunu biliyor muydunuz?

“Corji” olarak değil “Corgui” olarak telaffuz edilecek olan Corgi, Galler kökenli küçük bir köpektir. Bu köpeği duyduğumuzda, genellikle akla gelen görüntü Pembroke’unkidir. Gerçekte, gerçekten de iki farklı ırk vardır! Fransa’da sadece 56 Hırka yetiştiricisine karşı 148 Pembroke yetiştiricisi var. Hırka, Pembroke’tan oldukça farklıdır, ancak onun kadar çekici olduğunu göreceksiniz.

Pembroke VS Cardigan: köken farklılıkları

chien corgi Pembroke ve hırka
© Nataba – iStock (chien Corgi Pembroke) & PavelKriuchkov – iStock (chien Corgi Cardigan)

Welsh Corgi Pembroke, orijinli bir köpektir. Galler. Corgi adı bu nedenle Galce “Cur ci” veya “Cor ci”den gelir ve “cüce köpek” veya “çalışan köpek” olarak tercüme edilebilir. Bacaklarda çok kısa, sığırları fuarlara taşımak için kullanıldı. Küçük boyutu da inekler tarafından tekmelenmemesi için çalışılmıştır. Kökenleri oldukça belirsizdir, ancak görünüşe göre bu köpek türü çok eskidir ve aşağı gel du Spitz Pembroke’un popülaritesi esas olarak kraliçe ikinci Elizabeth 18 yaşından beri otuza yakın evlat edindi. İlk Galce Corgi Pembroke dişi köpeği Suzanne olarak adlandırıldı.

Corgi Welsh Cardigan da şuradan geliyor: Galler. Aynı zamanda büyükbaş hayvanlar için de kullanıldı, aynı zamanda çiftliklerin korunmasına ve haşerelerin uzaklaştırılmasına da yardımcı oldu. Pembroke’un aksine, o dachshund’lardan indi daha sonra İskandinav köpekleri ile çaprazlanmış olurdu. Bu nedenle Pembroke’a ek olarak bu Nordik köpek tarafına sahiptir. sadece tarafından 1934 İngiliz Kennel Kulübü, Pembroke ve Cardigan’ı iki farklı ırk olarak tanıdı. ve farklı standartlarda.

Pembroke VS Cardigan: fiziksel farklılıklar

Corgi’de aşırı kiloya dikkat edin

Deux Pembroke Galce Corgi
© Kısa Geçiş – iStock

Pembroke ve Cardigan küçük köpeklerdir. Hırka bazen biraz daha büyük olabilse de, omuzlarda yaklaşık 30 cm dururlar. Ağırlık söz konusu olduğunda, iki cins arasında da çok az farklılık gösterir. Ortalama olarak, bir kadın 10 ila 12 kilo arasında ve bir erkek 13 ila 15 kilo arasında olacaktır. Pembroke ile ilgili ana sorun aşırı kilolu. Gerçekten de, bu cins aşırı kilolu olmaya çok yatkındır: büyük oburlardır ve kolayca kilo alırlar. Bu fenomen, sosyal ağlardaki büyük popülaritesi nedeniyle ne yazık ki güçlendirilmektedir. Orada birçok dolgun Corgis görülebilir, bu da onları daha eğlenceli ve sevimli kılar. Ancak, diğer köpekler gibi dolgun olmaları için yaratılmamışlardır. Bu nedenle sağlıklı kilolarını korumaları gerekir!

Kilolu bir köpeğin genellikle kaybettiğini unutmayalım. iki yıllık yaşam beklentisi. İdeal olarak, sadece onu hissederek köpeğinizin kaburgalarını hissedebilmelisiniz.

Temizlik düşkünlerine dikkat!

bir kapının açılışında iki corgi köpeği
© ivana la – Unsplash

Onlar büyük kulaklı köpeklerdir. Hırka biraz daha büyük kulaklara sahiptir ve çok kısa bacaklıdır. Düşündüğünüzün (ve sosyal medyada gördüğünüzün) aksine, bu iki Corgi ırkının uzun kuyrukları var! Aslında, Pembrokes’un kuyruğu fiziksel bir standart sorunu için kesildi ve Corgis’i kuyrukları kenetlenmiş halde görmek hala çok yaygın. Bu “geleneği” takiben, gen uyarlandı ve bugün bazı Permbroke’lar doğuyor. doğal olarak kısa bir kuyruk. Hırka gelince, sadece uzun bir kuyruğu var.

Her iki cins de var yoğun saç, ama Pembroke Cardigan’dan daha fazla. Ev manyaklarına dikkat: Çok önemli bir astarı var ve yaklaşık 3 ay boyunca yılda iki kez tüy döküyor! Ayrıca, esas olarak Pembroke’da bulunan “Fluffy” adlı uzun saçlı Corgi çeşidinin de olduğunu unutmayın. Kalıtsal bir genden gelir, ancak bu özellik genetik bir kusur olarak kabul edilir ve bu nedenle cins standart dışı. Renk açısından, Pembroke’ta ağırlıklı olarak açık kahverengi ve üç renkli buluyoruz. gelince Hırka, daha birçok renk var : açık kahverengi, üç renkli, siyah, siyah ve beyaz ve çok takdir edilen karatavuk.

Pembroke VS Cardigan: mizaçtaki farklılıklar

Her iki cins de grup 1’e aittir, yani. çoban köpeklerine, Malinois veya Border Collie ile aynı şekilde. Genellikle Corgis’in olduğu söylenir. “küçük bir köpeğin vücudundaki büyük köpekler”. Gerçekten Çoban köpeği zihniyetine ve karakterine sahipler: çok havlıyorlar, evi koruyorlar, pervasızlar vb.

İnatçı ve sporcu

Pembroke Welsh Corgi yapraklarda oynuyor
© Ksenia Raykova – iStock

Bunları ayırt etmek için genellikle inatçı Pembroke et Sporcu Hırkası. Gerçekte, Pembroke daha da fazla olmasına rağmen, her iki cins de oldukça inatçıdır. “Kadife eldivenli demir bir el” eğitimleri için gerekli, hatta gereklidir. Gerçekten de, giden bir köpek her zaman sınırları zorlamaya çalışmak ve bu, yaşamları boyunca eğitilmek zorunda kalacak. Pembroke, insanlara yakın bir köpektir. Çok girişken, Pembroke bazen insanlarla kendi türünden daha sosyal. Tersine, Hırka tanımadığı insanlardan şüphelenmeye daha yatkın olacaktır. Aksine, öyle diğer köpeklerle çok sosyal ! Ayrıca Pembroke’tan çok daha sadık ve efendisine bağlı.

Herkesin eline vermemesi gereken bir köpek

Corgi köpeği gösteriş yapıyor
© Irina Meshcheryakova – iStock

Hırka’nın insanlara olan güvensizliği, çağrılarınıza cevap vermektense gidip bir yabancı tarafından sarılmayı tercih eden Pembroke’un aksine, çok iyi bir hatırlamaya sahip bir köpeğe sahip olmayı mümkün kılar… Bu nedenle çok uyanık olmalısınız, çünkü Pembroke herkesle ayrılabilir. Oyuncular, Corgis de çocuklara karşı çok sabırlı. Bunların uyarı veren köpekler olduğunu da bilmelisiniz ve bu nedenle çok havla. Ayrıca koruyucudurlar ve bu nedenle kaynak korumasına oldukça yatkındırlar. Aktiviteler söz konusu olduğunda, Hırka Pembroke’tan daha fazla egzersize ihtiyaç duyar, bu nedenle “sportif” takma adıdır. Eğlenmeyi ve köpeğinize numaralar öğretmeyi seviyorsanız, Pembroke mükemmel bir arkadaştır çünkü son derece hızlı öğrenir ve buna bayılır!

Genel bir şekilde, Corgis, hiç köpeği olmayan insanlar için önerilmez. Ancak, Hırka hala birlikte yaşaması daha kolay bir köpek!

köpeğimi tutmanın maliyeti nedir?

Köpeğinizin bakımı için günlük olarak bitki çayı hazırlayın