çok şey ifade eden bir detay…

Bir araştırma ekibi, köpeklerin ve insanların esnemesini incelemek için çok ilginç bir deney geliştirdi. İnsanlarda esneme bildiğimiz gibi bulaşıcı bir olgudur. Ama görünüşe göre aynı zamanda senin ve köpeğin arasındaki durum da bu ve bu pek çok şeyi gizliyor…

esnemenin gizemi

Esnemenin kesin mekanizması ve rolü bilim için hala büyük bir gizem olmaya devam ediyor. Ancak, farklı teoriler çıkarılmıştır. Örneğin, aynı gruptaki hayvanların ruh hallerini ve faaliyetlerini senkronize etmeyi amaçlayan bir sürü davranışı olabilir.

Esneme çok yaygın bir reflekstir. Birçok hayvanda bulunur. Yine de, esnemelerini iletmek kendi türünden başka bir birey için doğada daha az yaygın olan bir şeydir. Her halükarda, sadece insanda, köpekte, muhabbet kuşunda (bir kuş) ve bazı maymunlarda gösterilmiştir. İki farklı tür arasında esnemenin bulaşmasına gelince, daha da az çalışılmıştır.

İlgi çekici bir çalışma

Dr. Teresa Romero liderliğindeki Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir deneyim insanlar ve köpekler arasındaki esnemenin bulaşıcılığı üzerine. Çalışmaları 25 hayvanı içeriyor.

Her köpek maruz kaldı dört durum farklı:
– Usta esniyor.
– Bir yabancı esniyor.
– Usta herhangi bir ağız hareketi yapar.
– Bir yabancı herhangi bir ağız hareketi yapar.

Bilim adamları daha sonra hesap hayvanların esnemesine neden olduğu sayı. Ayrıca test sırasında kalp atış hızlarını da ölçtüler.

köpek esniyor
Kredi: Rawpixel.com / Freepik.

Esneme, köpekler de dahil olmak üzere bulaşıcıdır!

Kıl yumaklarının çok daha fazla esnediği ortaya çıktı kişi esnerken (herhangi bir ağız hareketine kıyasla). Köpeklerin tepkisi bu nedenle ağzın herhangi bir açılmasına tepki değildi, aksi takdirde hiçbir fark olmazdı. Gerçekten de köpekleri aynı şeyi yapmaya iten adamların esnemeleridir.

A başka deneyim ingilizce 5 yıl önce yapılan oldukça benzer bir çalışma, aynı yönde giden sonuçlar vermişti: köpek denekler, insan deneklerin ağız hareketlerinden sonra hiç esnemediler, diğer taraftan, esnemelerinin ardından vakaların %72’sinde esnediler. Bu çok yüksek bir rakam. İki erkek arasında bildirilenlerden bile daha yüksektir (%45-60). Bu nedenle köpekler özellikle insanlarla iyi bir şekilde bağlantılı görünüyor.

Sevdiğimiz insanların esnemelerine karşı daha hassasız

Japon araştırmasında, köpekler önemli ölçüde daha sık esniyor efendilerinin esnediğini gördüklerinde yabancının esnediğini gördükleri zamandan daha fazla. Bu eğilim insanlarda başka deneylerde de gösterilmiştir. Önem verdiğimiz insanların esnemelerine tepki olarak daha çok esniyoruz.

Şimdi tek yapmanız gereken köpeğinizin önünde esnemeyi denemek ve bunun onun da aynısını yapıp yapmadığını görmek! Ancak, durum böyle değilse alınmayın, bu sizi sevmediği anlamına gelmez, bu elbette bir perspektife oturtulmalıdır, bunlar sadece trendler ve bireysel değişkenlik vardır.

köpek esniyor
Kredi: Vladimir FLoyd / iStock.

Empati kapasitesiyle bağlantılı bulaşıcı esnemeler mi?

Araştırmacılar, esnemenin bulaşıcılığını açıklayabilecek iki hipotez öne sürdüler. Her şeyden önce, tarafından modüle edilen bir mekanizma olabilir. stres. Ancak bu deneyde, hayvanların kalp atışlarının sabit kalması, stresli olmadıklarını gösteriyor.

Başka bir seçenek de bu mekanizmanınempati. Gerçekten de, diğer birçok deney, bu yeti ile bulaşıcı esneme arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Başlamak için, oinsanda bunlar el ele gidernöronların aktivasyonu empati ve sosyal becerilerden sorumludur. Araştırmacılar ayrıca, insanların daha iyi empati puanı esnemenin bulaşıcılığına daha duyarlıydılar. Ayrıca, insanlar otistikBiraz farklı bir empatiye sahip olan , aynı zamanda esnemelere karşı oldukça farklı bir tepkileri var. Son olarak, daha önce de görüldüğü gibi,ek bir bireye (empati ile ilişkili olan) onlardan sonra esneme olasılığını artırır.

Köpek ve adam: bir şok takımı

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki köpekler ve insanlar sıklıkla aynı dalga boyunda. Esneme de dahil olmak üzere birçok alanda çok uyumlu ve koordinedirler. Ve bu sadece bir sabah ağzı açıcıdan daha fazlası. Bu sürecin çok daha derin bir unsur olan empati ile bağlantılı olduğu ve tüy yumağı ile efendileri arasındaki sevgiden etkilendiği görülüyor. Evet, bir dahaki sefere köpeğiniz ile birlikte esnediğinizde, bu gerçek bir aşk ilanı olabilir!

köpek esniyor
Kredi: Daniel Lincoln / Unsplash.

2020’de Fransızların en sevdiği 20 köpek ırkı

dijital empreintes köpek versiyonu