çok cesur köpeklerin 5 hikayesini keşfedin (2. Kısım)

Köpekler her zaman yanımızda. Bizi koşulsuz seviyorlar ve işler ters gittiğinde her zaman oradalar. Bizi güldürürler, sadıktırlar ve çoğu zaman asla şüphelenmediğimiz bir cesarete sahiptirler. İşte kahraman olan bu 5 inanılmaz köpek hikayesi bize bunu kanıtlıyor!

Roselle ve Salty, körler için rehber köpekler

Salty ve Roselle, körler için iki rehber köpektir. Roselle ve ev sahibi ilk kez 22 Kasım 1999’da bir araya geldi. 11 Eylül 2001’in trajik gününde Roselle, Dünya Ticaret Merkezi’nin 1. Kulesi’nde ev sahibinin masasının altında uyuyordu. 18 kat yukarıdaki uçağın çarpmasıyla uyandı. Daha sonra sahibinin ve yaklaşık otuz kişinin kulenin 78 katına inmesine izin verdi. İkinci kule onlar gittikten hemen sonra çöktü. Roselle, üzerlerine düşen birçok enkaza rağmen sakinliğini koruyarak sahibini daha güvenli bir yere, bir metro istasyonuna götürdü.

Salty’ye gelince, efendisi kule sallanmaya başlayınca onu çözmeye karar verdi. Kurtulamayacağını düşünerek köpeğine kaçma fırsatı vermeyi tercih etti. Ama Salty’nin ona olan sevgisine ve cesaretine güvenmeden oldu. Köpek gerçekten de sahibinin masasından kalkmadı. ve çıkışa kadar onu sakince yönlendirmesini ve kurtarmasını bekledi. Sahiplerini acıklı kaderlerine terk ederek kaçabilecek olan bu köpeklerin olimpiyat sakinliği inanılmazdır ve yüreklerindeki nezaketi bir kez daha gösterir.

Rip, küçük askeri köpek

1940’ta, Londra’daki bir bombalamadan hemen sonra, küçük bir melez köpek olan Rip, bir askerle tanıştı. Daha sonra onu evlat edinmeye karar verdi. Rip, Southill Street Anti-Air Raid Patrol’un maskotu bu şekilde hızla oldu. Eğitim olmadan, kendini enkaz altında kurbanları aramak zorunda buldu. Yetenekli ve cesur, Rip, sadece bir yıl içinde yüzden fazla gömülü insan buldu. Daha sonra bu zor zamanda diğer arama kurtarma köpeklerinin eğitimini sağlayan paha biçilmez yardımı ve yeteneğiydi. İyi ve sadık hizmetinden dolayı Rip, 1945’te Dickin Madalyası ile ödüllendirildi. İkincisi, İkinci Dünya Savaşı sırasında kendilerini ayırt eden hayvanları onurlandırmayı amaçlamaktadır. Rip bir yıl sonra 1946’da öldü ve Hasta Hayvanlar Halk Dispanseri mezarlığına gömüldü.

Gabi, jaguar muhafızı

1980’lerde, bir Alman Çoban köpeği olan Gabi, Belgrad Hayvanat Bahçesi tarafından evlat edinildi. Rolü çok özeldi çünkü kaleci Stanimir Stanic’e rauntlarında eşlik etmesi gerekiyordu. 22 Haziran 1987 gecesi, köpek her zamanki gibi insan yardımcısı yanında devriye gezerken, bir jaguar kaçtı. Gabi’nin içgüdüsü onu, gardiyana saldırmadan önce vahşi hayvanın üzerine atmaya itti. Böylece insan arkadaşını korumaya çalışmak için yola çıktı. Ne yazık ki jaguar polis tarafından vuruldu. Gabi’nin cesareti hala Stanimir Stanic’i kurtardı. Daha sonra, kahraman yaralarından kurtulmayı başardı ve bir bekçi olarak işine geri döndü.

Daha sonra, hayvanat bahçesi onuruna bir anıt dikti. Diyor ki: “Kalbi bir jaguardan daha güçlüydü.”

Zanjeer, bomba avcısı köpek

Zanjeer bir Labrador Retriever’dir. 29 Aralık 1992’de Mumbai Polisinin Bomba Tespit ve İmha Ekibine katıldı. Mart 1993’te Mumbai’deki birçok bombalama sırasında, Zanjeer, 15 Mart 1993’te işleyicilerini Dhanji Caddesi’ndeki bir scooter bombasına karşı uyardığında olmak üzere en az üç bombalamanın önlenmesine yardımcı oldu. Hizmeti sırasında, inanılmaz yeteneği, en az 11 askeri bombayı, 57 ev yapımı bombayı, 175 petrol bombasını ve 600 fünyeyi kurtarmasına izin verdi. Gerçek bir kahraman!

Kurtarma köpeği Frida

19 Eylül 2017 Salı günü, Meksika’nın orta kesiminde 7.1 büyüklüğünde ölümcül bir deprem meydana geldi. Hasarın boyutu göz önüne alındığında, üç gün sonra kurtarma ekipleri hala hayatta kalanları arıyordu. Yanlarında Frida adında küçük bir köpek vardı. Bir çift gözlük, küçük çizmeler ve bir koşum takımı ile donatılmış, Cesurca enkaz altında hayatta kalanların bulunmasına yardım etti. Frida kariyeri boyunca 52 kişi buldu!

Daha fazla harika hikaye okumak ister misiniz? Burada buluş!

Azawakh, güzellik ve hayranlık uyandıran bir tazı

Köpeğimizle uyumayı neden bu kadar çok seviyoruz?