Bu, köpeğinizin insan yaşıdır.

Bir insan olsaydı, köpeğinizin kaç yaşında olacağını hiç merak ettiniz mi? Gerçekten de köpeklerin ömrü insanlardan çok daha kısadır. Dolayısıyla iki köpek yılı, 2 insan yılına eşit değildir. Peki, tahmin et, tahminler yapmak mümkün. İşte köpek yaşını insan yaşına çevirmenin yolu!

x7 efsanesi

Birçok insan eski güzel formülü “bir köpek yılı = 7 insan yılı” kullanır. Bu nedenle yeterli olacaktır köpeğinizin yaşını 7 ile çarpın. Denklem, bir erkeğin ortalama yaşam beklentisi karşılaştırılarak geliştirildi (~77 yaşında) bir köpeğinkiyle (~11 yaşında): 77/11 = 7. Ama bu yöntem gerçekten köpeğinizin yaşını doğru bir şekilde dönüştürmenize izin veriyor mu? Tam olarak değil. Matematik o kadar basit değil…

evrensel denklem yok

Tüm köpeklerin insan yaşını hesaplamak için evrensel bir formül yoktur. Aslında, bağlı olarak büyük ölçüde değişir yarış ve daha özel olarak şablon hayvanın. Ve her halükarda, bu doğrusal bir denklem olmayacaktır, çünkü köpeklerin genç yaşlarında yaşlanması çok daha hızlıdır, sonra yavaş yavaş yavaşlar.

yaş tablosu

Bu nedenle, bu parametreler dikkate alınarak çeşitli tablolar geliştirilmiştir. Genel olarak, oradaki köpekler ikiye ayrılır: 3 kategori : 15 kg’dan az, 15 ila 40 kg arasında ve 40 kg’ı geçenler. Böylece daha temsili yaklaşımlar elde etmek mümkündür.

Seri “alınan fikir” Bir insan yılı bir köpek veya bir kedi için 7 yıla eşittir / yaşını 7 ile çarpmak gerekir…

tarafından gönderildi Green Dogs Veteriner Kliniği üzerinde 9 Ekim 2019 Çarşamba

La yeni sihirli formül!

San Diego Üniversitesi’nden araştırmacılar bir grubun DNA’sının yaşlanmasını karşılaştırarak daha da ileri gitmeye karar verdi. Labradorlar bir grup erkekle. Bu, daha kesin bir denklem kurmalarına izin verdi: 16 x ln (köpek yaşı) + 31 = insan yaşı.

Böylece, 1 yaşındaki bir Labrador, 31 insan yılına eşdeğer olacaktır. Matematiği yapmak için kopyalayıp yapıştırın ” 16*ln(X)+31 google arama çubuğunda X’i köpeğin yaşıyla değiştirerek. “ln”yi unutmayın: “doğal logaritma” adı verilen özel bir matematiksel fonksiyondur.

Ancak bu denklemin sınırlar. Diğer ırklar için uygun değildir. Onlar için de uygun bir hesaplama yapabilmek için diğer köpek türleri üzerinde de benzer çalışmaların yapılması gerekecektir.

Araştırmacılar, köpek ve insan yaşlarını daha iyi karşılaştırdığına inandıkları yeni bir formül geliştirdiler ve bir…

tarafından gönderildi Gawler Veterinerlik Hizmetleri üzerinde 6 Şubat 2020 Perşembe

Ergenlik ve yaşlanma

Ergenlik köpeklerin hayatında önemli bir aşamadır. Boyutlarına göre farklı yaşlarda ulaşırlar: küçük ırklarda 5-6 ay civarında, orta boy ırklarda 7-10 ay ve büyük ırklarda 18-24 aya kadar.

Bir diğer önemli adım, eşik yaşlanma. Bu, bir köpeğin “kıdemli” olarak kabul edildiği yaştır. Bu, küçük köpekler için 10, orta boy köpekler için 9 ve büyük köpekler için 7 yaş civarında olur. Bu olgun hayvanları desteklemek ve yaşam konforlarını artırmak için düzenli olarak daha kapsamlı bir veteriner kontrolü önerilir.

Ayrıca beğeneceksiniz:

Eğitim: köpek öğrenme teknikleri

Kıdemli köpek: yemesine nasıl yardım edilir?

Yaşla birlikte köpeğim sağır olur: ona nasıl yardım edebilirim?

köpeğinizi nereden satın alırsınız?

kafasında puf olan tek köpek