Bir veterinere çevrimiçi danışabilir misiniz?

Bazı web siteleri sizi bir veterinerle doğrudan temasa geçirmeyi teklif eder. Bu iyi bir alternatif mi? Bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz.

İnsan ve veteriner teletıp

insan tıbbında

Bu tamamen yasal ve oldukça yaygın bir uygulamadır. Tek yapmanız gereken birçok teledanışma sitesinden birine bağlanmak (örn. Medadom). Daha sonra, bir sağlık uzmanıyla, bir video konferans. Birbirinizi görüp duyabileceksiniz. Bazı eczaneler, bilgisayarı olmayan kişiler için de terminaller sunmaktadır.

Doktor yerini alacak tanı ve hemen size gerekli yasal belgeleri gönderin (ayarlama eczane için, ek muayenelerin reçete edilmesi, işin durdurulması vb.). bu sosyal Güvenlik teledanışmaları geleneksel fiziksel danışmalarla aynı şekilde destekler.

Veteriner hekimliğinde

Hayvan tarafında ise durum çok farklı. İnsan tıbbı birkaç yıldır teledanışmaları büyük ölçüde benimsediyse, veterinerlik tıbbında durum gerçekten böyle değildi. Siparişlerinin mesajı açık : şimdilik uzaktan hayvan tıbbı yasa dışıdır.

Ancak koronavirüs salgını ile Veteriner Hekimler Düzeni bunu bir an önce değiştirmeye çalışıyor. O bir acil durum kararnamesi taslağı Tarım Bakanlığı’na ve en kısa sürede oylanması için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu metin onaylanırsa, hayvan teletıpına 6 aylık bir süre için geçici olarak izin verilecektir. Köpeğiniz Nisan ayının sonuna kadar çevrimiçi olarak görüntülenebilir.

Çevrimiçi danışmalar, özellikle 2020’nin başından beri nispeten yaygın hale geliyor. Seyahat daha sınırlı olduğundan, uzaktan danışmak daha kolaydır, hayvanı için bile. Tabii ki ve uzaktan bir danışma kesinlikle fiziksel bir randevuya değmese bile, evcil hayvanınızı yanınızda bırakmaktansa bunu yapmak daha iyidir. potansiyel olarak çok ciddi bir sorun. Bu danışma yöntemine nispeten alışık olan deneyimli profesyonelleri bulmayı mümkün kılacak ideal platformu bulmak hala gereklidir. Bunun için platforma dönebilirsiniz. allo-veteriner-garde.comsağlayan, bölgenizde bir veteriner bulunhem teledanışma hem de fiziksel randevuları uygulayan.

Veteriner
Kredi: Basın fotoğrafı / Freepik

Veteriner tavsiye siteleri

Bununla birlikte, halihazırda çeşitli tavsiye siteleri bulunmaktadır (örneğin: illicoVéto). Orada oturum açabilirsiniz ve sizi bir web kamerası tarafından veteriner Genel olarak. Bazı klinikler de bu tür bir hizmet sunmaktadır (örn. LinkyVet). Ancak mevzuatta henüz veteriner teletıpına izin verilmediği için bunun beşeri tıptaki ile aynı şey olmadığı açıkça anlaşılmalıdır. Bu durumda, uygulayıcıların hiçbir teşhis veya reçete hakkı yok herhangi bir şey.

Bunlar sadece “tavsiye”dir. Bu siteler, sorular için daha uygundur. beslenmenın-nin üreme veya davranış. Sadece bir tane varsa da yararlı olabilir. şüphe veya endişe, bazı siteler haftada 7 gün, günde 24 saat anında yanıt sunar.

Ancak “danışman veteriner” hayvanınızın teşhis ve tedavi gerektiren bir sağlık sorunu olduğuna karar verirse, sizi ofiste fiziksel bir konsültasyona yönlendirecek.

Çevrimiçi danışmanlık: artıları ve eksileri

uygunsuzluklar

Teletıp, normal tıpla aynı kalite gereksinimleriyle tedavi edilmelidir. Ancak, bunun olduğunu çabucak anlıyoruz. nadiren mümkün. Web kamerası ile hastayı doğru muayene edemiyoruz, sabitlerini alamıyoruz, ek tetkikler yapamıyoruz vs.

Bu nedenle, teledanışmaların asla gerçek fiziksel danışmaların yerini almayacağı anlaşılmalıdır. Alternatif değil, tamamlayıcıdır. Teletıpın amacı geleneksel tıbbın yerini almak değil, onu iyileştirmektir.. Bunlar birbirini tamamlayan iki süreçtir.

tele tıp
Kredi: Jae Young Ju / iStock

Faydalar

Öncelikle bu dönemde kapatılma, hükümetin insan teletıpını teşvik etmek ve yaymak için her şeyi yaptığını görebiliriz (kuralların gevşetilmesi vb.). Gerçekten de, temasların sınırlandırılması gereken bir bağlamda, bazı durumlarda uzaktan konsültasyonlar ilginç olabilir (reçetenin yenilenmesi, takip, biraz şüphesi olan hastaları rahatlatmak veya tam tersine, onları acil servise yönlendirmek gibi görünüyorsa). gerekli…).

Krizin yanı sıra teletıp da bakıma erişimi iyileştirmektarafından açıklandığı gibi Dayanışma ve Sağlık Bakanlığı. Birkaç tıbbi/veteriner muayenehanesinin bulunduğu uzak bölgelerde, bekleme süreleri ve yürüme mesafeleri bazı insanlar için sorunlu olabilir. Telekonsültasyonlar ayrıca fiziksel olarak zorluk yaşadıkları için doktora/veteriner hekime nadiren giden kişilerin (yaşlılar, hareket kabiliyeti kısıtlı, efendilerin yakalayamadığı çok agresif kediler…) takibini iyileştirmek için iyi bir araçtır.

Uzaktan tıp, hastaların yönetimini iyileştirmek için de ilginçtir. kronik hastalıklar. Fiziki randevular zaman zaman hala gerekli, ancak telekonsültasyonlar sayesinde hastayı daha düzenli takip edebiliyoruz.

Veteriner tıbbı söz konusu olduğunda, bu aynı zamanda stresi sınırlamak Hayvan kırılgan ve stres onun için tehlikeli olduğunda basit, zararsız bir takip sorusu ise yararlı olabilecek hayvanlar.

Son olarak, teletıp danışmanlık imkanı sunar. uzmanlar ülkenin diğer ucunda. Evet, herkes uzmanlarla dolu bir yerde yaşamıyor. Bu nedenle, ikincisine nüfusun yalnızca küçük bir kısmı tarafından erişilebilir (bu, veterinerlik tıbbında daha da nadir oldukları yerlerde daha doğrudur). Teleradyoloji durumu buna iyi bir örnektir: bir uzman tıbbi görüntüleme görüntülerinizi uzaktan analiz eder. Ve tele-uzmanlıkla, bir sağlık uzmanı doğrudan bir uzman meslektaşının fikrini alabilir.

tele tıp
Kredi: NanoStockk / iStock

Ayrıca beğeneceksiniz:

Spot, yıl sonuna kadar pazarlanan bir robot köpek!

Medeni ve ceza kanunlarından sonra köpeğinizi savunmak için bir hayvan kanunu!

Köpeğinizi sigortalamak: neden ve nasıl?

Yakında bir hayvanı evlat edinmek için zorunlu bir “farkındalık belgesi” mi?

5 kurt benzeri köpek ırkı