Bir köpek geçmişi hatırlayıp kendini geleceğe yansıtabilir mi?

Köpeğiniz kanepede uzanırken, avizenin etrafında uçan o sineği mi düşünüyor yoksa duygu ve nostalji ile çocukluğunu mu düşünüyor, sonra projelerini ve hayallerini planlayarak geleceğini mi hayal ediyor? İşte bilimin söylediği!

Zihinsel zaman yolculuğu için ön koşullar

1. Öz-farkındalığa sahip olun

Zihinsel zaman yolculuğunu gerçekleştirmek için gerekli olan ilk unsur (geçmişi hatırlamak veya geleceğe yansıtmak) öz farkındalıktır. Kendini diğer bireylerden farklı bir birey olarak tanıma yeteneğidir. “kendi” ve “öteki” kavramlarını anlamak. Kendi varlığınızın, bireyselliğinizin farkında değilseniz, kendinizi hiçbir yerde hayal edemezsiniz.

Köpeğin kendinin farkında olup olmadığını belirlemek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. En ünlülerinden birini başarısızlığa uğrattı: ayna testi. Köpek onun yansımasını tanıyamazdı. Ancak birçok eleştirmen, bu deneyin vizyona dayalı olması nedeniyle köpek türleri için uygun olmadığını protesto etti. Kuşkusuz, adam dünyayı esas olarak gözleriyle kavrar, ancak bunu özellikle koku alma duyusu ile yapan köpeğin durumu böyle değildir. Bu nedenle, bu parametre dikkate alınarak başka çalışmalar geliştirilmiştir. Köpeğin olduğunu gösterdiler. kişinin “kendini” görsel olarak değil, koku yoluyla tanıyabilmesi. Konu, bilim camiasında son derece tartışmalı olmaya devam ediyor.

aynalı köpek
Kredi: NinGNunG/iStock

2. Olaysal ve anlamsal bir hafızaya sahip olun

Bunlar iki tür uzun süreli bellektir. Hatırlanabilecek ve farkında olunabilecek şeyleri içerirler. Epizodik bellek olayları depolar kişisel olarak deneyimli. Anlamsal belleğe gelince, kaydeder bilgiöğrenilmiş gerçekler (örneğin kelimelerin anlamı).

Ces 2 hatıra gerekli geleceği planlayabilmek. Bu varsayımsal geleceğin ortamını hayal etmeyi mümkün kılarlar. Anıları depolayan şey, kişinin geçmişinde zihinsel olarak seyahat edebilmesi için epizodik bellek de gereklidir.

Köpeğin anlamsal bir hafızaya sahip olduğu oldukça açıktır. Ancak, araştırmacılar değil onun da epizodik hafızası olup olmadığından emin değilim. Dergide yayınlanan Dr. Fugazza ekibinin deneyimi Güncel Biyoloji, sahip olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Ancak tüm bilim adamları aynı fikirde değil. Özetle: bilim bir kez daha tereddüt ediyor.

beyin köpeği
Kredi: wildpixel/iStock

Diğer Hayvanlar Zihinsel Zaman Yolculuğu Yapabilir Görünüyor

arasında çalışmalar diğer bazı hayvan türlerinin zihinsel zaman yolculuğuna güçlü bir şekilde benzeyen davranışlar sergilediğini göstermiştir. Öyleydi vurgulanmış bazı kuşlarda, sıçanlarda, yumuşakçalarda, maymunlarda ve hatta arılarda.

arasında örnekler gerçek hayat da bunu gösteriyor. İsveç’te bir hayvanat bahçesinde yaşayan şempanzenin hikayesini aktarabiliriz. stratejik planlıyordu park ziyaretçilerinden nasıl kurtulacaktı. Hayvan, akşamlarını ziyaretçilere en iyi ateş hattıyla çitin bulunduğu yere taşıdığı taşları toplayarak geçirdi, hayvanat bahçesinin yeniden açılmasını bekledi, ardından aileleri vurmaya başladı.

İnsan uzun zamandır hayvanların sadece şimdide yaşadığını ve geçmişini hatırlayabilen ve kendini geleceğe yansıtabilen tek kişinin kendisi olduğunu düşünmüştür. Bununla birlikte, giderek daha fazla unsur bu inançla çelişme eğilimindedir. Ama dokun “insan: eşsiz ve ayrı bir tür” efsanesi bazıları için her zaman bir küfür olarak kalacaktır.

zaman yolculuğu
Kredi: Natalia_80/iStock

Peki ya köpek? Sadece şimdiki zamanda mı yaşıyor?

Köpeklerin özel durumuna gelince, yukarıda da görüldüğü gibi, bazı araştırmalar onların gerçekten de sahip oldukları sonucuna varıyor. gerekli ön koşullar zihinsel olarak zaman yolculuğu yapmak. Bununla birlikte, aynı fikirde olmayan birkaç çalışma da var.

Dr. Bekoff ayrıca örnekler köpeğin geleceğe yönelik planlarını gösteren günlük durumlar. Bu, en iyi arkadaşı Boksör Roxy ile oynamak için sık sık parka giden küçük bir köpek olan Sadie hakkında. Ama bazen orada olmadığı olur. Bu durumda Sadie onu arar, sonunda pes eder ve diğer köpeklerle oynamaya gider. Bu şunu gösterecektiRoxy ile oynamayı planlıyorama gerçeğin planlarıyla çeliştiğini anlayınca vazgeçer.

Peki, köpek sadece şimdide mi yaşıyor? iyi o Söylemesi zor mevcut bilgi durumunda kesinlikle. Ancak yeni keşifler genellikle köpeklerin düşündüğünüzden çok daha zeki olduğunu gösteriyor. Bilimin daha fazlasını öğrenmesini beklerken, tüy yumağınızın küçük kafasında olup biten her şeyi kendiniz hayal etmenize izin vereceğim!

dalgın köpek
Kredi: Mor Shani/Unsplash

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpekler kendilerini aynada tanır mı?

Köpekler rüya görür mü? Cevap Evet !

Bilim konuştu: Köpekler sahiplerine kaba davranan insanları sevmez

Köpeğinizin kökenini öğrenmek için bir DNA testi yapın

Landseer, çok nazik bir kurtarma köpeği