Bir köpeğin neden olduğu zarardan kim sorumludur?

Bir hayvan bir şeyi yok ederse, bir kişiyi yaralarsa veya başka bir sıkıntıya neden olursa ne olur? Bir köpeğin neden olduğu zarardan kim sorumludur? Bir usta olarak, bir problem durumunda kendinizi savunabilmeniz için bu bilinmesi gereken önemli bir bilgidir. İşte kanun ne diyor.

Bir köpeğin neden olduğu zarardan kim sorumludur?

Her zaman sahibi değil

Maddeye göre 1243 sen Kod medeni : “Hayvanın sahibi veya onu kullanan kişi, hayvanın gözetiminde olup olmamasından, kaybolmasından veya düşmesinden, hayvanın verdiği zarardan sorumludur. » Hukuk jargonunda buna denir: hayvan sorumluluğu.

Peki sorumlu kim? Eh, her zaman köpeğin efendisi değildir. ona sahip olan kişiydi velayeti ve hasar anında onu denetlemekten kimin sorumlu olduğu. Sahibi VEYA hayvanı emanet ettiği üçüncü bir şahıs olabilir. Örneğin, köpeğinizi bir akrabaya, köpek aylığına veya veterinere emanet ederseniz, onların gözetimi altındayken hayvanınızın vereceği her türlü zarardan onlar sorumlu olacaktır. Ayrıca, bu “koruyucu”, hayvanı kaybetmesi veya kaçması da dahil olmak üzere her koşulda sorumlu olmaya devam eder.

Vasi ve köpek kanun önünde birleşmiştir

Adalet, hayvanların bazı durumlarda sorunlu olabileceğini ve onlara sahip olmak isteyen kişilerin, hayvanlarının başkalarına karşı oluşturduğu risklerin sonuçlarına katlanmaları gerektiğini düşünmektedir. Bu nedenle, “vasi” taahhütte bulunmamış olsa bile sorumlu tutulacaktır. hata yok, eğitim eksikliği yok ve denetim eksikliği yok. “Koruyucu” ve hayvan, mahkemeler önünde birleşir ve birleşir.

siluet adam köpek el pençe
Kredi: ChristinLola / iStock

4 gerekli koşul

Bir mahkemenin bir köpeğin neden olduğu zarardan sorumlu bir kişiyi bulması için 4 şartın yerine getirilmesi gerekir:

  1. Hangi hayvanlar etkilenir? Vahşi olanlar hariç hepsi. Bununla birlikte, bir canavar biri tarafından “yakalandığında”, o kişi onun koruyucusu olur.

  2. Sorumlu kişi belirlendi. Daha önce görüldüğü gibi, köpeğin sahibi veya velayeti başka bir kişi olabilir.

  3. Hasarın varlığı. Gerçekten de, tüm köpek davranışları zararlı olarak adlandırılamaz. Örneğin, tüm havlamalar yasak değildir. Ayıplanmaları için, tekrarlayıcı (ör: her gün), uzun süreli (ör: tüm gün) veya yüksek yoğunlukta (köpek öldüğünde uluyor) olmalıdır. Öte yandan, bazı mahalle rahatsızlıkları adalet amacıyla “normal” kabul edilir (ara sıra ve düşük yoğunluklu havlama, çıngırakların veya kırsal kesimde ötüşen horozların sesi vb.).

  4. Nedensel bir bağlantının varlığı. Bu hasarın gerçekten bu hayvandan kaynaklandığına dair kanıt olmalı. Komşunuzun bahçesinde bir şey kırılırsa, bu mutlaka köpeğinizin hatası değildir. Komşularınız veya örneğin vandallar yüzünden de olabilir.

köpek kelepçeleri
Kredi: WilleeCole / iStock

istisnalar

Önceki 4 koşul karşılanırsa, kalecinin sorumluluğunu yerine getirebileceği 2 durum daha vardır:

  1. Bu tesadüfi bir durum : dışsal, öngörülemeyen ve karşı konulamaz bir gerçek (örneğin, bir hayvan gök gürültüsünden korktuğu için birini yere düşürür).

  2. Mağdur bir hata yaptı (ör: gece evinize girdi ve bekçi köpeği onu ısırdı).

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpeklerin hakları var mı?

Kiralık konaklama: bir ev sahibi size köpekleri yasaklayabilir mi?

Köpek davranışçısı: Köpeğim için iyi bir seçenek mi?

2023 yılı için en trend U şeklindeki köpek isimleri

Köpeklerin hakları var mı (yasal olarak)?