Bir köpeği her yaşta eğitmek mümkün mü?

Barınaktan bir köpek sahiplenmek mi istiyorsunuz yoksa köpeğiniz birkaç yaşında ama ona yeni şeyler öğretmek mi istiyorsunuz? Popüler inanışın aksine, tüm köpekler öğrenme yeteneğine sahiptir! Yavru köpeğinizi uygun şekilde eğitmenin genellikle önemli olduğunu düşünürüz, çünkü bundan sonra çok geç olacaktır. Bu yanlış, yetişkin bir köpek hala öğrenebilir, ancak eğitim farklı olacaktır. İşte bu yazımızda size bunu açıklamaya çalışacağız.

Yetişkin bir köpek nasıl eğitilir?

metresini dinleyen yalancı köpekler
© payamona / iStock

İlk bakışta yetişkin bir köpeği eğitmek zor görünebilir, ancak her şey köpeğiniz için tutarlı bir tutum ve kişiye özel bir öğrenme tekniği benimsemekle ilgilidir. Yetişkin bir köpeği eğitmek veya yeniden eğitmek, bir köpek yavrusu için olduğundan daha uzun sürebilir. Bu nedenle, hedeflerinize ulaşmak için kendinizi sabır ve motivasyonla donatmanız gerekecektir. Bir yöntem işe yaramazsa ısrar etmeyin ve tekniği değiştirin. Bir egzersizin veya yöntemin neden diğerinden daha iyi çalıştığını anlamak için köpeğinizi gözlemlemeniz gerekecek. Bu, köpeğiniz için en uygun tekniği bulmanızı sağlayacaktır. Köpeğinizin iyi anlaşılmasını etkileyebilecek üç temel noktanın bilinmesi de önemlidir. kullanılan teknik, Çevre birlikte senin tavrın.

Yetişkin bir köpeği ve özellikle bir barınak köpeğini eğitmek istendiğinde, dikkate alınması da esastır. iyi ya da kötü deneyimleri ve geçmişi. Gerçekten de, dövülmüş bir köpek, daha huzurlu bir yaşam sürmüş bir köpekten farklı bir yaklaşım gerektirebilir. Kendi köpeğiniz söz konusu olduğunda, yapmak zorunda kalacaksınız. sorgulama işi. Bu, eğitim yönteminizi yeniden ayarlamak için neyin yanlış olduğunu anlamanıza izin verecektir.

Yetişkin bir köpeği eğitmek neden ilginç?

pençe veren yetişkin köpek
© Tetiana-Garkusha / iStock

Bir barınaktan yetişkin bir köpek sahiplenmek istiyorsanız, avantajlar. Birincisi açıkçası köpek içindir, çünkü ona teklif edeceksin. sevgi ve okşamalarla dolu güzel bir hayat. Ancak bunun aynı zamanda oldukça pratik olan lazımlık eğitim kutusundan kaçınmanıza da izin vereceğini unutmayın. Daha genel olarak, aYetişkin bir köpekle, dikkat süresi oldukça azalmış bir köpek yavrusuyla olduğundan daha uzun çalışma seansları yapabileceksiniz! Ayrıca, yetişkin bir köpeği eğitmenin sizi gururlandıracak gerçek bir meydan okuma olduğunu kabul etmeliyiz. Hayvanınızla olan suç ortaklığı sadece güçlenecek.

Karşılaşabileceğiniz Engeller

havada zıplayan köpek
© Vagengeym_Elena / iStock

Tabii ki, tıpkı bir köpek yavrusu gibi, yetişkin bir köpeği eğitmek de uzun ve sakin bir nehir değildir. zaman zaman karşılaşabilirsiniz zorluklar ve seni hissediyorum cesareti kırılmışama en önemlisi köpeğine güven ve yeteneklerin. Korkular ve eski travmalar ayrıca gelebilir köpeğinizin eğitimini bozmak evlat edinilmişse, çünkü geçmişi hakkında her şeyi bilmek zor. Son olarak, köpeğiniz yıllardır prova yapıyorsa ve bu nedenle kabul edilen kötü davranış, gitmesine izin vermek zor olabilir.

Her durumda, iyimser olmalı ve kendinize ve köpeğinize güvenmelisiniz. Eğer öyleyse, evcil hayvanınız sizinle aynı enerji ve birlikte çalışmak çok daha kolay olacak!

dünyanın en eski ırklarından birini keşfedin

Bir köpeğe sahip olmak sağlığınız için iyidir: işte 8 fayda