Bir köpeğe sahip olmak sağlığınız için iyidir: işte 8 fayda

Hepimiz insanların “bir köpeğin avantajlarından çok dezavantajları vardır” dediğini duyduk. Bu dört ayaklı tüy yumağı sevenler için, bu bazen bizi rahatsız edebilir veya sinirlendirebilir. Köpek bir hayvandan daha fazlasıdır, ailenin bir üyesidir, bize koşulsuz sevgiyi getiren bir varlıktır… Aynı şeyi hissetmeyen biriyle bir duyguyu tartışamayız. Yani burada Bir köpeğin özellikle sağlığımız üzerinde pek çok olumlu şey getirdiğini açıklamak için 8 somut ve tartışılmaz argüman!

1- Stres atmamızı sağlar

Her şeyden önce, bir köpekle vakit geçirmenin, gerilimi serbest bırak. Bu yüzden evcil hayvan terapisi veya hayvan arabuluculuğu icat edildi. yani köpek sahibi olmak yaşam kalitesini artırır ve bizi yapar daha üretken işte !

2 – Günlük fiziksel aktivite yapmamızı sağlar

Bahçeniz yoksa ve köpeğinizi dışarı çıkarmanız gerekiyorsa, bu sizin için çok iyi bir şey! Asgari birliği uygulayacaksınız: günlük 30 dakika yürüyüş!

köpek sağlık
Kredi: Drazen Zigic / Istock

3- Kalp damar sağlığımızı iyileştirir

Okşamalar, ister insan ister hayvan olsun, iyileşir refahımız. Böylece, sadece gerçeği köpeğinizi sevmek sizi rahatlatır. Neden? Niye ? Çünkü o zaman senin kalp hızı ve kan basıncı yavaşlar. Köpeği olan kişilerde kolesterol veya kalp krizi gibi daha az kardiyovasküler hastalık gelişir.

4 – Bağışıklık sistemimizi güçlendirir

Evet doğru, bir köpek süper temiz değildir. Ama kesin! Araştırmalar, evlerinde bir köpekle büyüyen insanların daha az alerji yapmayanlardan daha. Neden? Niye ? Oldukça basit çünkü köpek, bağışıklık sistemimizi sürekli olarak isteyen bazı mikrop ve bakterileri getiriyor ve bu bizi daha dirençli yapıyor!

5 – Uykuya dalmamıza yardımcı olur

Yatağınızı köpeğinizle paylaşmak, daha hızlı ve daha derin uykuya dalmanıza yardımcı olur. O getirir bir ısıve daha fazlasını hissetmenizi sağlar güvenlik.

6 – Depresyonla savaşmamıza yardımcı olur

Bir köpek, rutini kırmayı mümkün kılar ve bazen sevimli, eğlenceli veya yatıştırıcı davranışları bize deneyim kazandırır. olumlu duygular. Ayrıca, bir köpeğe bakmanın basit gerçeği, aksi halde “olarak bilinen oksitosin salgılamamıza neden olur. aşk hormonu“. Sahipleri için bir köpeğe duyulan bağlılık, bir insan dostluğu kadar mutluluk getirir.

köpek aşk bakışı
Kredi bilgileri:PavelRodimov / Istock

7 – Sosyal olarak bize yardım ediyor

Yalnız hissediyor musun? Köpeğini dışarı çıkar! mizaç sayesinde sosyal köpeğin, onunla yürümenin basit gerçeği, arkadaş edin et konuşmak yeni insanlarla. Köpek sahibi olmak gelişmeye yardımcı olur Özgüven ve başkalarıyla etkileşime geçmek için.

8 – Hastalandığımızda kulağımıza pire sokar

Burnunda bulunan 200 milyon koku hücresi sayesinde (insanlarda sadece 5 milyona kıyasla…), bir köpek hasta bir hücreyi tanıyabilir. Pek çok insan kanser olduğunu köpeği sayesinde öğrendi, bazıları ise epilepsi nöbeti öncesi uyarıldı…

Artık size bir köpeğe sahip olmanın sadece rahatsızlık olduğunu söyleyen insanlarla çelişecek kadar argümanınız var!

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Kör bir köpek için rehber köpek!

Köpeklerin de bir gençlik krizi var!

Bir sanatçı, terk edilmeye karşı savaşmak için insan-hayvan suç ortaklığını fotoğraflıyor

Bir köpeği her yaşta eğitmek mümkün mü?

Yalnızlığı oldukça iyi tolere eden 3 köpek türü