Bir köpeğe kalp masajı nasıl yapılır?

Ne yazık ki kalp durması sadece bizi ilgilendirmiyor, dört ayaklı arkadaşlarımızı da etkiliyor. Aslında kendimizi bu duruma yansıtmak istemesek de bir gün bunun olması muhtemeldir. Bu nedenle bir hayvan üzerinde yapılacak ilk yardım hareketlerini öğrenmek önemlidir. Gerçekten de, tıpkı bizim için olduğu gibi, köpeğinizin hayatını kurtarmak için acil önlemler vardır. İşte bir köpek üzerinde suni teneffüs nasıl yapılır ve bunun insanlara yönelik teknikten çok uzak olmadığını göreceksiniz.

Bilinç durumunu kontrol edin ve köpeği kalp masajından önce hazırlayın

Herhangi bir manipülasyon yapmadan önce, hayvanın bilinç durumunu kontrol edin. Onunla konuşun ve/veya bir tepki almak için onu nazikçe hareket ettirin.

Tepki vermezse, sonra nefesini kontrol et. Bunu yapmak için, nefesin geçişi ile ilgili bir hareket yapıp yapmadığını görmek için köpeğin göğsünü gözlemlemeniz yeterlidir. Emin değilseniz, daha doğru bir teşhis için elinizi nazikçe göğsüne koyabilirsiniz.

Nihayet, hayvanın nabzını kontrol edin. Bunu yapmak için, parmağınızı köpeğin uyluğunun iç kısmına, dizinin hemen üstüne koyun. Hiçbir şey hissetmiyorsanız, elinizi doğrudan dirseğinin göğsün ortasına değdiği göğsüne de koyabilirsiniz. İşaret ve orta parmağınızı bileğine, ayak bileğine veya femoral artere yerleştirerek de nabzınızı ölçebilirsiniz. Bu doğrulamalar yapıldıktan sonra bir sonraki adıma geçebileceksiniz.

Hava yolu salınımı ve enflasyonu

Bu adım köpeğin hava yollarını serbest bırakacaktır. Bunun için tavsiye edilir mümkünse hayvanı sağ tarafına yatırın, kalp yukarı. Düz, sert bir yüzeye koyun, ardından başını yana eğmek hava yollarını boşaltmak için.

Ardından, köpeğin ağzını açın ve dilini çıkarıp nesne hava yollarını tıkayabilecek mevcut ve gerekirse geri çekil.

Tüm kontroller yapıldıktan ve köpeğin artık nefes almıyor olması durumunda, insuflasyon denilen şeyi başarmak gerekli olacaktır. Ellerinizi köpeğin ağzına koyun ve sıkıca tutun, böylece sadece burnu açıkta kalırsınız. Yaklaşık beş derin nefes alarak köpeğin burun deliklerine üfleyin. köpeğe bağlı. Gerçekten de, büyük köpeklerin uzun ve derin havalandırma gerektirdiğini bilmelisiniz. Tersine, çok küçük köpekler için daha kısa, daha sığ bir havalandırma yapmak en iyisidir. Köpeğin göğsünün yükseldiğini görene kadar nefes alın ve sonra rahatlayın.

köpekte ağızdan ağza teknik
© Veteriner Acil ve Yoğun Bakım Dergisi

Chihuahuas veya Yorkshires gibi küçük köpekler için, en iyisi ağzınızın köpeğin tüm ağzını kaplamasıdır : burun delikleri ve ağız.

Kalp masajı nasıl yapılır?

Köpeğin cinsine ve büyüklüğüne bağlı olarak, elleriniz aynı şekilde yerleştirilmemelidir. Büyük ve orta boy köpekler için iki elinizi göğsün en geniş kısmına koyun. Tazı tipi bir köpek söz konusu olduğunda, köpeğin koltuk altını doğrudan kalp seviyesinde sıkıştırmak gerekecektir. Bulldoglar gibi göğüs kafesi şişkin köpekler için, köpeği sırt üstü yatırın ve sternumunu sıkıştırın.

köpek kalp masajı teknikleri
© Veteriner Acil ve Yoğun Bakım Dergisi

Küçük köpekler için sternumu elinizle sarın ve diğerini destek için sırtın altına koyun. Son olarak, köpek yavruları için ve boyutlarına bağlı olarak, bir elinizi veya baş parmağınızı doğrudan göğsün üzerine koyun.

küçük bir köpeğe kalp masajı tekniği
© Veteriner Acil ve Yoğun Bakım Dergisi

Masaj yapmak için, elleriniz avuç içi aşağı gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Göğüs kompresyonları yapmak için elinizin topuklarını kullanın. Kalp masajı oranı olmalı İki nefesle dönüşümlü 30 kompresyon (önceki paragrafa bakınız). Hayvanın bilincini geri kazanıp kazanmadığını düzenli olarak kontrol edin. Aksi takdirde masaj ve ventilasyon döngülerine devam edin. 20 dakika.

Köpek mamasından yetişkin mamasına ne zaman geçilir?

Alaskan Klee Kai, Husky’ye benzeyen küçük bir köpek