Belçika örneğini mi takip etmeliyiz?

Köpeğinizi sahiplenmek inanılmaz bir neşe kaynağı oldu ve siz tamamen köpeğinizin hayranı mısınız? Bu durumda, şüphesiz çok iyi bir ustasınız, hayvanınıza karşı dikkatli ve özenlisiniz. Ne yazık ki bu herkes için geçerli değil… Bir köpeği veya başka bir hayvanı evinize kabul etmek, yıllarca üstlenmekte ve bazılarının yerine getirmeye hazır olmadığı birçok sorumluluk doğurmaktadır. Bu nedenle, Fransa’da her yıl 100.000’den fazla köpeğin terk edildiği bir zamanda, Belçika terk edilmeyi azaltmayı mümkün kılacak bir çözüm seçti.

Evcil hayvan ruhsatı nedir?

Sahibini öpen köpek
Kredi: Pinkypills / iStock

Belki de zaten duymuşsunuzdur? 1 Ocak 2019’dan berive Hayvan Refahı Kodu Wallonia’da (Belçika) yürürlüğe girdi. Bir evcil hayvan beslemek için bir izin oluşturur. Bununla birlikte, “izin” kelimesi kafa karıştırıcı olabilir, çünkü aslında onu elde etmek için tamamlanması gereken bir formalite yoktur. Etkisinde, her vatandaşta zaten sistematik olarak var. Evcil hayvan sahipleri böyle bir veritabanında listelenir. Bu şekilde, hayvanlarına şiddet uygulayan veya ihmalkar davranan sahiplerden daha hızlı bir şekilde el koyma emri verilebilir ve bu da bu “sanal lisansın” geri alınmasına yol açabilir. Mahkûmiyet cezasına çarptırılan sahipler bu nedenle bir daha asla hayvan sahiplenemeyecekler. 15 yıla kadar hapis ve 10 milyon euro para cezasına çarptırılıyorlar. Hayvan refahı için büyük bir adım!

Peki ya diğer hayvanlar (vahşi, çiftlik vb.)?

bir çitin arkasında midilli
Kredi: anna-avdeeva / iStock

Bu izin yalnızca evcil hayvan sahipleri için geçerli olsa da, Hayvan Refahı Yasası, diğer tüm hayvanları da korur. Örneğin, içinde onlara sirklerde evcil hayvanlar dışında hiçbir hayvan barınamaz. Bu nedenle ikincisi, artık aslan, kaplan ve diğer vahşi hayvanlar gibi hayvanları kullanmamalıdır.. Yumurta tavuklarının yetiştirilmesi ile ilgili olarak, kafeslerin kurulumu ve devreye alınması artık yasaklanmıştır. Ayrıca, kuruluş mezbahalardaki kameralar sistematiktir. Ayrıca, şovların yer aldığı Deniz hayvanları katil balinalar veya yunuslar gibi yasaktır. Nihayet, panayır yarış pistleri artık yasak.

Fransa hayvan refahı konusunda nerede?

Rottweiler köpeği bağladı
Kredi: batuhan-toker / iStock

Şu anda, Fransa’da evcil hayvan beslemek herhangi bir özel izin veya izin gerektirmez. Öte yandan, 1. ve 2. kategori köpeklerle ilgili katı mevzuat bulunmaktadır. Gerçekten de, bu sözde “tehlikeli” köpeklerden (savunma köpeği ve saldırı köpeği) birini sahiplenmek herkese verilmez ve izin alınması gerekir. Bu nedenle, bu köpeklerden birini beslemek için izin alamazsınız. reşit değilseniz veya vesayet altındaki bir yetişkinseniz, sabıka kaydınız varsa veya geçmişte bir köpeğin velayetinden mahrum bırakıldıysanız. Bu tür bir köpeği sahiplenmeden önce eğitimden geçmeniz gerekecek. Ancak bunun sonunda size geçici bir lisans verilecektir. Daha sonra hayvanınızın 8 ile 12. ayları arasında davranışsal bir değerlendirme yapmanız tavsiye edilir. Bu değerlendirmenin ardından size nihai izin verilecektir.

Son olarak, Fransa’da evcil olmayan hayvanları, özellikle vahşi hayvanları beslemek için de katı kurallar vardır. Ancak ülkemizin hayvan refahını en iyi şekilde savunmak için komşusu Belçika’ya kıyasla daha kat etmesi gereken çok yol var…

Olimpik bir sakinlik gösteren 5 köpek türü

Köpekler terler mi?