Barınaktan sahiplenmeden önce kendinize sormanız gereken birkaç soru

İşte bu, ciddi olarak düşünmeye başlıyorsunuz: Ya eve bir köpek götürsem? Ayrıca, yetiştirmede satın almak yerine sahiplenmek istediğinizi zaten biliyorsunuz ve bu çok iyi! Ancak bu konudaki hararetli tartışmalara rağmen küçük bir hatırlatma yapmak istedik: Damızlık olarak köpek satın almak dramatik değildir. Bazı ırklar barınaklarda nadir bulunur ve her zaman çok özel bir ırkın hayalini kurmuşsanız, hayalinizdeki köpeği yetiştirmede bulma hakkınız vardır. Önemli olan kimden aldığına dikkat etmek. En iyi yetiştiriciyi bulmak için, hayalinizin gerçekleşmesini geciktirmek anlamına gelse bile, uzun süre arama yapmaktan çekinmeyin.

İkincisi güvenilir ve her şeyden önce köpeklere saygılı olmalıdır. Üstelik, aranızdaki duygunun iyi gidip gitmediğini çabucak göreceksiniz! İdeal olarak, bunu kendi evlerinde yaşayan üç veya dört dişi köpekle saf köpek sevgisinden yapan küçük yetiştiriciler. Şimdi bu parantezi kapatalım ve meselenin özüne gelelim: Barınaktan bir köpek sahiplenmeden önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Kendinizi zaman ve finansal olarak taahhüt etmeye gerçekten hazır mısınız?

köpek ve barınakta gönüllü
© max fıçı ateşi – iStock

Böyle görünse bile aptalca bir soru yok! Bu mantıklı, ama ne yazık ki çok fazla insan farkında değil bir köpeğin gerektirdiği taahhüt bir kez eve geldi. Veteriner, bakım ve yemek arasında köpek sahibi olmak her ay bir maliyeti temsil eder. Onun ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli kaynaklara sahip misiniz? Bir köpek ayrıca, oyunlara ve eğitimine ayrılan anları saymazsak, her gün en az bir saat açık havada gezmeye ihtiyaç duyar. Yapabildin mi kendini buna adamak için yeterince zaman ayır ? Bu iki sorunun yanıtlarından biri hayır ise, ne yazık ki gerçekten dalmaya hazır olana kadar beklemeniz gerekecek.

Hangi köpek mizacını seçmelisiniz?

barınaktaki bir kafesin kapısının arkasındaki köpek
© Okssi68 – iStock

Bir barınaktan köpek sahiplenmek bir hevesle düzenli olarak yapılsa bile en iyisi size en uygun mizaç hakkında önceden düşünün. Gerçekten de, düzenli olarak hareket etmeyi sevdiğinizde, planlı bir köpeğe sahip olmak karmaşık olabilir. Bu sadece sizin için değil, aynı zamanda ve hepsinden önemlisi, ya evde yalnız kalmak zorunda kalacak ya da onun için karmaşık bir aktivitede sizi takip etmek zorunda kalacak biri için de keyifli olacaktır. Bu nedenle, deneyimli bir sporcuyken İngiliz bulldogunu ve aynı zamanda kanepemizde sessizce kalmayı tercih ettiğimizde Belçikalı bir çoban Malinois’i almaktan kaçınıyoruz. Tabii ki, çizgileri büyütüyoruz, ama bu biraz fikir!

Sahiplenmek istediğim köpeğin boyutu ne olacak?

Gelecekteki hayvanınızın boyutu yok gerçekten önemli değil. Her şeyden önce sana bağlı. Gerçekten de, bir apartman dairesinde yaşarken büyük bir köpeği almaktan korkabilirsiniz. Bazı sığınaklar bazen bir bahçeye veya başka bir yere erişim gerektirir. Gerçekte, bir apartman dairesinde yaşarken her zaman aradığınız şeye her şekilde karşılık gelen büyük bir köpeğe aşıksanız, sorun yok. onun ihtiyaçlarına saygı duyduğun sürece. Bir Bernese dağ köpeği, sevgi dozu ve günlük gezileri olduğu sürece sizinle tamamen mutlu olabilir.

Sahiplenmek istediğim köpek kaç yaşında olacak?

barınaktaki bir kafesin kapısının arkasındaki köpek
© Wpadington – iStock

Bir köpeğin yaşı da önemli olabilir. Barınaktan köpek sahiplenmekteki amacınız nedir? Yaşlı bir köpeğe tatlı ve huzurlu bir yaşam sonu sunmak ister misiniz? Köpeğinizi yürüyüşe her yere götürmek ister misiniz? Gerçekten de, bir köpek yavrusu ile yetişkin bir köpek veya daha yaşlı bir köpekle aynı yaşama sahip olmayacaksınız!

Bir köpek yavrusu seçerseniz, ona her şeyi öğretmek zorunda kalacaksınız. Aynı zamanda sizden çok fazla dikkat gerektirecek küçük bir enerji topu olacak. Bu nedenle sahip olmak gerekli olacaktır onu eğitmenin ve hayatı nazikçe keşfetmesine izin vermenin zamanı. Yetişkin bir köpek kesinlikle daha dengeli ve daha kararlı olacaktır! Bununla birlikte, barınak köpekleri genellikle terk edilmeleriyle ilgili travma yaşarlar ve bu da potansiyel olarak davranış sorunlarına yol açar. Son olarak, bir büyükbabanın sakinleşmeye ihtiyacı olacak ve yaşına bağlı olarak sizi her yerde takip edemeyecek. Daha yaşlı bir köpek, sonunda potansiyel olarak daha düzenli veteriner bakımına ihtiyaç duyacaktır.

2021’de Fransızların en sevdiği 20 köpek ırkı

Mavi gözlü 5 köpek ırkı, genetik yatkınlık