Azawakh, güzellik ve hayranlık uyandıran bir tazı

Tüm tazılar gibi Azawakh da heybetli bir köpektir. Gerçekten de yapısının incelik ve hafifliğine rağmen, varlığı ve zarafeti ile etkileyicidir. Bacakları ve kuyruğu uçsuz bucaksız görünüyor, öyle ki hareket etmeye başladığında kayıyormuş izlenimi veriyor. Özellikle havadar yürüyüşleri, ona oldukça bağımsız ve içine kapanık bir köpek olduğu gerçeğiyle vurgulanan hafif züppe bir hava verir.

Azawakh’ın küçük hikayesi

Otların arasında çalışan Azawakh
Kredi: alekta / iStock

Azawakh ve tazıların genel olarak morfolojisi diğer köpeklerden o kadar farklıdır ki bazıları onun kurttan değil ayrı bir türden geldiğine inanır. Her durumda, bu ırk kesinlikle doğu kökenli olacaktır. Sloughi, Afgan veya Saluki gibi diğer Sighthound türleri gibi, Azawakh da güney Sahra’da Berberi kökenli göçebe yetiştiricilerle binlerce yıl yaşadı. İşlevi sürüleri korumaktı ama aynı zamanda kampları ve adamları potansiyel yırtıcılardan ve diğer tehlikelerden de koruyordu. Avrupa, doğrudan Afrika’dan gelen ilk Azawakh’ları 1970’lerde karşıladı. İlk başta çok benzer göründükleri Sloughis ile karıştırıldılar. 1982’de Azawakh Greyhound cinsi nihayet FCI tarafından tanındı.

Azawakh, incelikli ama güçlü bir köpek

Çayırda çalışan Azawakh
Kredi: alekta / iStock

Bu Greyhound’un uzun ve ince bir kafası var, kafatası neredeyse düz. Namlu da çok uzundur ve sonunda incelir. Öte yandan gövdesi oldukça kısa ve uzun ve ince bacaklarıyla tezat oluşturuyor, bu da Azawakh’ın uzundan daha uzun olduğu izlenimini veriyor. Genel olarak konuşursak, krupası omuzlarından daha yüksektir. Çok kısa tüylerle kaplı ince derisinin altında kuru ve çıkıntılı kas yapısı çok belirgindir. Azawakh’ın ceket rengi açık samurdan koyu açık kahverengiye kadar değişebilir. getirenler (siyah saç çizgileri) yanı sıra siyah maske veya beyaz listeye de izin verilir. Ayrıca, bir yarışma için, beyaz işaretler, plastron, kuyruğun ucundaki fırça ve 4 ayak üzerinde çorap zorunludur.

Bu büyük tazı, erkekler için 64 ila 74 cm ve kadınlar için 60 ila 70 cm arasındadır. Ağırlığı 15 ila 25 kilo arasında değişebilir. Görünüşü kırılgan bir köpek izlenimi verse de, durum hiç de öyle değil! Gerçekten de, kökeni gereği, bu köpek büyük sıcaklık farklılıklarına dayanabilir. Az içer ve az yer ve çok yoğun derisi kendisine çok nadiren zarar vermesine izin verir.

Azawakh, bağımsız ama sevgi dolu bir köpek

Sahilin kenarında Azawakh
Kredi: hayvan bilgisi / iStock

Tazıları iyi bilmeyen tüm köpek severler, Azawarh’ın davranışlarıyla kendilerini çok çabuk karıştırabilirler. Gerçekten de o kadar bağımsız ki, onu bir kediye benzetmeye meyilliyiz! Sevgi dolu bir evde büyümüş olsa bile, oldukça bağımsız, hatta vahşi kalır. Oldukça utangaç ve çekingen, genellikle tanımadığı insanlara yaklaşmaz.

Her şeye rağmen merak etmeyin bu güzel köpek sevmeyi de biliyor. Efendisine çok yakındır ve ailesine karşı naziktir, ancak ne zaman kucaklaşacağına kendisi karar verir. Sadece kendisine saygılı davranan insanlara güvenen bir köpektir. Üstelik terkedilme ya da kötü muamele görseydi, bu onu kırardı ve bir başkası güvenini yeniden kazanana kadar yeniden “vahşi” olurdu, ki bu çok uzun zaman alabilir… Bu kaçak bir köpek değil, canlı bir köpektir. ve korkulu ruh, bazen onu size geri getirmek için çok ikna edici olmanız gerektiği anlamına gelir. Parmağa ve göze eğitimli bir köpek istiyorsanız, Azawakh’ı hemen unutun.çünkü kesinlikle ihtiyacın olan o olmayacak.

Bir Azawakh edinmenin bedeli nedir?

Bir Azawakh Tazı sahiplenmek istiyorsanız, öncelikle fiyatının üremeye ve dolayısıyla soyuna bağlı olacağını bilmelisiniz. Bu nedenle büyük ölçüde değişebilir. Her durumda, bir Azawakh LOF için, ortalama 1500 avro alacak.

Köpeğiniz tadı aynı şekilde mi yaşıyor?

çok cesur köpeklerin 5 hikayesini keşfedin (2. Kısım)