Alaskan Malamute, doğrudan Uzak Kuzey’den bir köpek

Sibirya Husky’den bile daha heybetli olan Alaskan Malamute, oldukça etkileyici bir kas yapısına ve boyuta sahiptir. Gerçek bir arktik kızak köpeği, zorlu kış koşullarını sorunsuz bir şekilde destekler. Kar ve soğuk onun unsurlarıdır! Yüksek kafa taşıyıcısı da onu özellikle zarif kılıyor.

Malamute’nin hikayesi d’Alaska

Kızak yarışından sonra karda yatan Malamute köpekleri
Kredi: VFRed / iStock

Çok eski bir kızak köpeği ırkı olan Malamute, Alaska kökenlidir. Adını Kotzebue bölgesinde hem kızak köpeği hem de av köpeği olarak yetiştiren Mahlemiut kabilesinden alır.. Bu köpek, bu nedenle, Eskimolar için gerçek bir müttefikti ve bu ülkenin zorlu koşulları karşısında hayatta kalmalarına yardımcı oldu. Daha sonra, 19. yüzyılda Altına Hücum sırasında, birçok Malamute köpeği, altın avcılarını ve ekipmanlarını taşımak için kullanıldı. 1930’da Malamute giderek daha nadir hale geldi, öyle ki neredeyse ortadan kayboldu. Neyse ki, meraklılar cinsi kurtarmayı başardı. Bugün bu büyük heybetli köpek daha fazla ev fethetti.

Malamute d’Alaskagüç zerafet içinde

Alaska Malamute çimenlerde poz
Kredi: LiuMeiLi / iStock

Malamute, tüm kızak köpeklerinin en büyüğü ama aynı zamanda en güçlüsüdür. Sağlam yapısı ve etkileyici kas yapısı, işini verimli bir şekilde yapmasına izin veriyor. Elbisesi çok kalın olup gri-beyaz, siyah-beyaz veya tertemiz beyaz olabilir. Başı büyük ve orantılıdır. Malamute’un kulakları üçgen şeklindedir ve başlarında dik durur. Gözleri genellikle koyu kahverengidir, ancak Husky’nin aksine mavi olmaları gerekmez. İyi döşenmiş kuyruğu sırtında taşınır. Son olarak, Alaskan Malamute, omuzlarında 58 ila 64 cm arasında bir boyuta ulaşabilir ve cinsiyetine bağlı olarak 35 ila 40 kg arasında ağırlığa sahiptir.

Malamute d’Alaskagüçlü bir karaktere sahip sakin bir köpek

Karda metresi ile oynarken Malamute
Kredi: Simon002 / iStock

Karakter açısından Alaskan Malamute bir köpektir. fiziksel olarak çok dirençli, aynı zamanda zihinsel olarak da. Bu, kökenleri ve onu her şeyle yüzleşebilecek şekilde şekillendiren aşırı koşullardan kaynaklanmaktadır. Bu iyi onaylanmış karakter, bu nedenle bazen yönetmek zor olur. Sert bir şekilde, ancak nazik ve tutarlı bir şekilde eğitilmesi gereken bir köpektir: güç dengesini unuturuz. Kökenleri göz önüne alındığında, Malamute’un egzersiz yapmaya da büyük ihtiyacı vardır. Fiziksel ve zihinsel dengesi için efendisinin ona uzun ve sık yürüyüşler sunması önemlidir. Akıllı ve aktif, sen Ayrıca onunla birçok aktivite, özellikle de bir trol sporu yapabilirsiniz, çünkü karı çok sever!

Malamute’u benimsemenin maliyeti nedir? d’Alaska ?

Karda iki Alaska Malamute köpeği
Kredi: Vivienstock / iStock

Malamute cinsi bir köpeğin fiyatı yetiştiriciye ve dolayısıyla soyuna bağlı olarak değişebilmekle birlikte, ortalama olarak 800 ile 1300 Euro arasında ödeme yapmanız gerekecektir. Bu köpek bu nedenle en pahalı ırklardan biri değildir, ancak fiyatı oldukça önemlidir.

Köpekler geçen zamanın kokusunu alabiliyordu…

Mirasınızı bir köpeğe miras bırakabilir misiniz?